Pyl? Ne, děkuji! 11 pravidel pro zvládnutí jarní alergie

Alergie na pyl

Jaro. Příroda se probouzí, tráva se zelená a vy ... jste schopni si vykýchat duši z těla. Zní vám to povědomě? Milióny lidí na celém světě (a jistě i několik sousedů na vaší ulici) bojují s alergií na pyl. Dobrá zpráva? Nemusí to být každoroční horor, který vás maximálně vyčerpá.

V tomto článku se podíváme na to, co s tím můžete udělat. Bez tablet, bez chemických sloučenin, zato s pořádnou dávkou přírodních řešení a dobře nastaveného životního stylu. 

Proč nám pyl tak moc leze na nervy?

Pyl jsou mikroskopické práškové zrna, které rostliny vypouštějí během kvetení. Je to jejich způsob, jak „posílat lásku“ jiným rostlinám. Bohužel, někdy tuto lásku schytáme my, a to přímo do nosu, očí nebo plic. Imunitní systém některých jedinců (možná i vás) to vyhodnotí jako hrozbu a spustí takový menší poplach.

Kdy a kde to začíná? Nuže, na jaře začínají kvést první stromy a nejhorší jsou jednoznačně bříza, javor, dub či jasan. V létě do hry vstupuje tráva. Čím bujnější louky, tím více slzení. 

Na podzim vidíme a cítíme zase plevele, hlavně ambrózii. Malý keř, velký problém ... či jak to je? Samozřejmě, pokud cestujete nebo se přesouváte, alergie se mohou změnit podle regionu. Někde se vám uleví, jinde si náhle odkýchnete i duši.

Příznaky alergie na pyl

Klasické (typické) příznaky pylové alergie:

  • Kýchání: Zejména opakované záchvaty.
  • Ucpaný nebo tekoucí nos: Často vodnatý výtok.
  • Svědění v nose, očích, krku nebo v uších
  • Zánět spojivek (červené, oteklé, slzavé oči)
  • Kašel: Zejména suchý a dráždivý.
  • Zhoršené dýchání nebo sípání: Zejména pokud máte sklony k astmatu.

Sezónní alergie
Freepik

Méně známé (a podceňované) příznaky pylové alergie:

  • Únava a vyčerpání: Tělo je pod imunitním stresem, i když jste fyzicky nic nedělali.
  • Bolesti hlavy nebo tlak v dutinách
  • Zhoršená koncentrace, tzv. „mozková mlha“
  • Narušený spánek: Kvůli ucpanému nosu nebo svědění.
  • Suchost nebo šimrání v krku
  • Zhoršení ekzému nebo kožních vyrážek
  • Pocit tlaku na hrudi nebo dušnost
  • Zvýšená citlivost na světlo: Hlavně kvůli podrážděným očím.

U dětí můžete pozorovat také:

Jak na to? Zde je 11 ověřených tipů:

1. Protizánětlivá strava

Začněme tam, kde se láme chleba - u stravy. To, co denně vkládáte do úst, má přímý vliv na to, jak se vaše tělo chová vůči pylu nebo jiným alergiím. 

Cukr, lepek, mléčné výrobky a zpracované potraviny zvyšují zánět a oslabují imunitu. Naopak, zelenina (zejména listová), zázvor, kurkuma, kvalitní maso z pastvy, fermentované potraviny a omega-3 tuky mohou zázračně zmírnit reakce vašeho těla. 

2. Méně histaminu = méně chaosu

Další kapitola? Histamin. Ten tělo vytváří jako odpověď na nežádoucí látky. A když je ho příliš, dostaví se kýchání, svědění a únava. Některé potraviny histamin přirozeně obsahují nebo jeho uvolňování podporují - jako například zrající sýry, čokoláda, rajčata, alkohol či ořechy. 

Naopak, existují i anti-histaminové potraviny, jako borůvky, brokolice, kokosový olej nebo artyčoky, které pomáhají systém uklidnit.

Protizánětlivé potraviny
Freepik

3. Hydratujte

Nezapomínejte na hydrataci. Nejenže voda vyplavuje toxiny, ale také pomáhá stabilizovat hladinu histaminu. Filtrovaná voda, vyhněte se plastovým lahvím a začněte den s pohárem teplé vody s citronem. Popíjejte bylinné čaje a jezte vodnaté potraviny (okurka, meloun či cuketa jsou v tomto případě vašimi spojenci). 

4. Snižte stres

Stres je jako přilévání benzínu do ohně. V těle zvyšuje zánět, histamin a celkově rozhází hormonální rovnováhu. Najděte si každý den pár minut na dechová cvičení, meditaci nebo jednoduše tichý čas s knihou. Spěte 7-9 hodin, ideálně v chladné, tmavé místnosti, bez modrého světla. Regenerace není jen pro sportovce, je to lék pro každého alergika.

5. Zdravá střeva = fungující imunitní systém

Možná vás to překvapí, ale střeva jsou centrem imunity. Pokud jsou propustná nebo ve špatném stavu, alergické reakce jsou častější a silnější. Pomohou vám fermentované potraviny, vláknina, kvalitní tuky a omezení průmyslově zpracovaných jídel. A trávte čas venku! Kontakt s přírodou zlepšuje mikrobiom více než tablety.

6. Vitamín D 

Vitamín D není jen na kosti. Ovlivňuje stovky genů včetně těch, co regulují imunitu. Nízká hladina vitamínu D zvyšuje riziko alergií i astmatu. Nezapomeňte si ho doplňovat zejména v zimě, a to nejlépe spolu s vitamínem K2, který zajistí, že se vápník dostane tam, kam má. 

7. Kvercetin + vitamín C

Kvercetin a vitamín C - to je to potřebné antihistaminové duo. Kvercetin najdete v cibuli, jablkách či brokolici. Vitamín C si tělo neumí vytvořit samo, a proto ho třeba pravidelně přijímat. Ať už ze stravy, nebo doplňků. Začněte s tím ale alespoň pár týdnů před alergickou sezónou.

8. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá - stará známá, která umí pomoci. Ať už ve formě čaje, tinktury, nebo kapslí, funguje jako přírodní antihistamin a také podporuje detoxikaci. Jen pozor! Sbírejte ji daleko od cest nebo zvolte bio verzi z obchodu se zdravou výživou.

9. Proteolytické enzymy

Bromelain, enzym z ananasu, pomáhá rozkládat zánětlivé bílkoviny, čímž snižuje otoky a usnadňuje dýchání. Podobně působí i jiné proteolytické enzymy. Vhodné jsou zejména na lačný žaludek, kde mají největší účinek. Trávení se vám poděkuje a alergie se možná stáhnou do pozadí.

10. Česnek

V surovém stavu má silné protizánětlivé, antibakteriální i imunostimulační účinky. Zkuste ho denně zařadit do jídelníčku například do pomazánek, dresinků nebo polévek. Pokud zvládnete česnekové smoothie, určitě do toho jděte. 

11. Vývar

A nakonec babiččina odpověď na všechno - vývar. Ne ten z kostky, ale pořádný domácí. Plný kolagenu, minerálů a aminokyselin, které podporují střeva i imunitu. Vývar je doslova tekuté zdraví a zároveň comfort food, které zahřeje na těle i na duši. 

Pylové alergie nejsou procházka růžovou zahradou. Mnoho lidí o tom ví své. Ale s trochou úprav v jídelníčku, životním stylu a doplňcích stravy se dá nejen přežít, ale dokonce si jaro užít. Takže, do boje, alergici! A nezapomeňte: čím lépe se o sebe staráte, tím méně se musí bránit váš imunitní systém.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE