Horkovzdušná fritéza je malý zázrak. Poprvé ji zapnete s očekáváním a trochu nedůvěrou – vždyť jak by mohla jen tak horkým vzduchem připravit křupavou večeři? Ale po prvních pokusech se stane nenahraditelnou součástí kuchyně.
Nejprve ji vytáhnete na hranolky, pak zkusíte zeleninu, maso, sladké koláčky... a najednou ji čistíte každý druhý den. Protože funguje. A proto se vyplatí znát triky, které z ní udělají věrného pomocníka na úrovni dobré pánve či ostrého nože.
1. Předehřev horkovzdušné fritézy a důvod, proč na něj nezapomínat
Například takový předehřev. Mnohé modely horkovzdušných fritéz mají tlačítko „Preheat“, některé ho nemají vůbec. Ale vyplatí se tuto fázi nepřeskakovat. Předehřátí před vložením jídla má význam – pomáhá rovnoměrnému propečení, zejména pokud připravujete maso, ryby nebo pečivo, které má být křupavé. Takže ano, i když spěcháte, dejte jí 2 – 3 minutky navíc. Odmění se vám.
2. Čím vystlat nádobu v horkovzdušné fritéze
V debatě „pečicí papír versus alobal“ vede opatrnost. Horkovzdušná fritéza totiž pracuje na principu cirkulace horkého vzduchu, a proto je důležité, aby nic nebránilo tomuto proudění.
Pečicí papír se může použít, zejména když připravujete něco lepkavého nebo šťavnatého, ale pozor – jen pokud je zatížený jídlem. Pokud ho tam necháte volně a pustíte horký vzduch, lehce se rozvíří a přilepí se na topné těleso.
Alobal je ošemetnější – někteří výrobci ho nedoporučují vůbec, zejména kvůli proudění horkého vzduchu. Pokud ho i použijete, je třeba ho umístit tak, aby nepokrýval celou spodní část koše. Přílišné „obalení“ jídla totiž snižuje účinnost celé technologie.
3. Nádoby do horkovzdušné fritézy? Proč ne!
Ano, někdy je vhodné vložit do horkovzdušné fritézy i odolnou skleněnou nebo keramickou misku – ideálně při gratinovaných jídlech, zapečených dezertech či menších zapékacích pokusech. Důležité je, aby nádobí bylo určeno na vysoké teploty a nezabíralo celý prostor – opět jde o vzduch.
Pokud zablokujete proudění, jídlo se nebude péct rovnoměrně. Fajn jsou i silikonové formičky, které se snadno čistí a dají se využít na muffiny, vajíčka či sladké suflé.
Depositphotos4. Používání oleje v horkovzdušné fritéze
Olej? Ano i ne. Ačkoli se horkovzdušná fritéza chlubí tím, že vaří „bez oleje“, pravda je trochu jiná – malá lžička oleje dělá divy. Pokud připravujete hranolky, pečenou zeleninu, tofu nebo maso, lehké postříkání olejem zajistí zlatistý výsledek a lepší chuť. Ale zase – nemá z toho být fritéza v bazénu. Všeho s mírou.
Důležité je olej nanést rovnoměrně – ideálně pomocí rozprašovače. A jaký typ oleje použít? Nejlepší je olej s vyšším bodem kouření – tedy například řepkový, slunečnicový, avokádový či rafinovaný olivový olej (extra panenský se při vysokých teplotách nedoporučuje). Na sladké recepty se někdy hodí i kokosový olej – zejména při pečení banánových koláčků či jablečných taštiček.
5. Chléb na mastnotu ve fritéze? Geniálně jednoduché
Další trik, který se vyplatí znát: pokud připravujete něco mastnějšího, například slaninu či mastné kousky masa, dejte na dno zásuvky (ne do koše!) krajíc staršího chleba. Nasaje přebytečný tuk a zabrání jeho stříkání či dýmu. A ještě si při tom i trochu nostalgicky připomenete snídaně u babičky.
6. Čištění horkovzdušné fritézy
Ach, to je ta méně zábavná část, že? Ale věřte, že pravidelným čištěním si nejen ulehčíte život, ale i prodloužíte životnost fritézy a vyhnete se... no, jemně řečeno – podivným vůním. Pokud nechcete, aby horkovzdušná fritéza páchla jako spálený sýr nebo ryba z minulého týdne, věnujte jí lásku i po výkonu. Po každém použití umyjte koš i zásuvku – ideálně vlažnou vodou s čisticím prostředkem. Mnohé modely jsou vhodné i do myčky.
Jednou za čas zkontrolujte topné těleso fritézy a otřete ho jemnou vlhkou hadříkem – samozřejmě, po vychladnutí. Pokud se objeví zápach, zkuste dát do fritézy ohnivzdornou nádobu s citronovou vodou nebo sodou a „pustit ji naprázdno“. Stačí pár minut a znovu voní jako nová.
7. Nepřeplňujte fritézu
Horkovzdušná fritéza dokáže proměnit brambory na křupavé hranolky, mrkev na karamelizované kousky a tofu na zlatisté kostky s dokonalým povrchem. Finta pro začátečníky – nepřeplňujte fritézu jako kufr na dovolenou.
Příliš mnoho jídla najednou = málo prostoru na proudění horkého vzduchu = nedopečené a nevábné výsledky. Lepší je dělat jídlo po menších dávkách. I když máte doma teenagera, který zvládne sníst půlkilový talíř hranolků.
Co všechno se dá připravit v horkovzdušné fritéze
A co se v horkovzdušné fritéze vlastně dá připravit? Klasika jako hranolky, kuřecí nugety nebo zeleninové hranolky, to už zřejmě nikoho nepřekvapí. Ale zkuste v ní upéct croissanty z listového těsta, mini pizzy, tofu marinované v sójové omáčce, slaninu na křupavo nebo dokonce „vysušit“ chléb na domácí krutony.
Nebo křupavá kuřecí křidélka, lososa s bylinkami, mozzarellové tyčinky, květákové „křidélka“, ale i sladké dezerty – například muffiny, jablečné koláčky či zapékaný ovocný crumble. Ano, horkovzdušná fritéza je malý kuchyňský MacGyver.
A co dělat, když vás fritéza překvapí zvláštním zápachem hned po prvních použitích? Netřeba se lekat – nové spotřebiče si občas musí „sednout“. Pomůže několik cyklů naprázdno (například jen s trochou citronové šťávy nebo vody se sodou v ohnivzdorné misce). A bude jako nová.
Pokud ještě váháte, zda horkovzdušnou fritézu vytáhnout ze skříně nebo koupit, vězte, že kromě toho, že šetří olejem i časem, ještě šetří i vaše nervy. Stačí pár správných triků a máte doma pomocníka, který vás už jen tak neopustí. Možná vám dokonce bude tak sympatický, že si pro něj vymyslíte i jméno.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik