Zhubnout a udržet si optimální hmotnost je cílem mnoha lidí, ale cesta k němu není vždy jednoduchá. Jedním z faktorů, který může zásadně ovlivnit naše hubnutí, je stres. Na první pohled se může zdát, že stres nemá přímý vliv na hubnutí, ale ve skutečnosti dokáže nadělat spoustu problémů. Jak stres zasahuje do procesu hubnutí a co můžeme dělat, abychom se ho zbavili?
Stres a hormony
Stres vyvolává produkci různých hormonů, z nichž nejznámější je kortizol, často nazývaný také stresový hormon. Kortizol se uvolňuje jako reakce na akutní nebo dlouhodobé stresové situace. Když se hladina kortizolu zvýší, dochází k několika změnám v těle. Kortizol například přímo podporuje ukládání tuku, zejména v oblasti břicha. Tento typ tuku je odolnější vůči spalování a může zvyšovat riziko různých zdravotních problémů, jako jsou srdečně-cévní onemocnění.
Kortizol stimuluje také chuť k jídlu. V období stresu máme chuť zejména na potraviny s vysokým obsahem cukru a tuků. Je to proto, že tělo vnímá stres jako hrozbu, na kterou je třeba rychle získat energii. Tuto energii však často získáváme z nezdravých a kalorických jídel, a proto se nám hubne obtížněji.
Doporučujeme: Chcete štíhlejší tvář? Zde je vědecký klíč k výraznému hubnutí v obličeji!
Stres jako spouštěč nezdravých návyků
Ve stavu stresu máme tendenci sahat po rychlých a nezdravých jídlech a zapomínáme na naše předsevzetí zhubnout nebo se zdravěji stravovat. Tento jev se nazývá emocionální jedení. Stres, úzkost nebo smutek vedou k přejídání se nebo výběru jídel, která nemají nic společného se zdravým stravováním. Veškeré naše úsilí dodržovat dietu je fuč a ocitneme se v začarovaném kruhu. Stres nás vede k přejídání, což následně snižuje naše sebevědomí a ještě více zvyšuje stres.
Podívej také: Nestíháš zhubnout? Zkus tyto 4 tipy na rychlé hubnutí!
DepositphotosVliv na spánek
Stres často způsobuje problémy se spánkem. Můžeme trpět nespavostí nebo mít přerušovaný spánek. Přehazujete se z boku na bok a čekáte, kdy konečně zazvoní budík? Nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje hladinu hormonů leptinu a ghrelinu, které regulují pocit hladu a sytosti, což může zvyšovat pocit hladu a vést k přejídání. A naše snaha zhubnout se opět trochu zkomplikovala.
Stres a motivace k fyzické aktivitě
Stres má vliv i na fyzickou aktivitu, bez které si proces hubnutí ani nelze představit. Když jsme pod vlivem stresu, můžeme mít méně energie, chuti či motivace cvičit. Fyzická aktivita je sice výborným prostředkem na odbourání stresu, ale když nás stres přepadne, mnozí z nás se uzavřou do sebe, soustředí se na jiné povinnosti nebo jen hledají rychlá řešení, jak relaxovat. Zvalíme se na sedačku v obýváku nebo si zapneme televizi. Hotovo!
Doporučujeme: TOTO je koření, které vám pomůže ZHUBNOUT!
Jak zvládat stres a podpořit hubnutí?
Stres je součástí naší doby, avšak pomocí těchto technik ho můžete zmírnit a nerušeně jít za svými cíli:
- Regulace dýchání: Pomáhá snížit hladinu kortizolu a podporuje klidnější stav mysli.
- Kvalitní spánek: Vytvořte si pravidelný spánkový režim a před spaním nesledujte televizi, nepracujte s počítačem ani nepoužívejte smartphone.
- Plánování jídla: Příprava zdravých jídel předem může minimalizovat impulzivní rozhodnutí, ke kterým dochází během stresu.
- Fyzická aktivita: Pravidelným cvičením odbouráte stres a také spálíte kalorie. I krátké procházky mohou mít příznivý účinek na psychiku a celkové zdraví.
- Podpora a sebepoznání: Naučte se rozpoznávat, co vám způsobuje nejvíce stresu, a předcházejte mu.
Zbavte se stresu i zbytečných kilogramů
Stres skutečně může zkomplikovat naši snahu zhubnout. Hormony, které se při stresu uvolňují, ovlivňují naši chuť k jídlu, podporují ukládání tuku v těle a zhoršují kvalitu našeho spánku, což nás brzdí v dosahování cílů v oblasti hubnutí. Pokud se naučíte zvládat stres a své reakce na stresové situace a budete dodržovat zdravý životní styl, určitě se dočkáte vysněné postavy.