Využijte jaro a léto a jednu z úžasných výhod těchto ročních období – čerstvost zeleniny a ovoce. Někteří z nás mají to štěstí a stačí jim zajít do zahrádky, kde si mohou zeleninu či ovoce natrhat. Nám ostatním stačí zajít na trh či do obchodu, ale to nevadí. Nenechte se odradit a do nákupního košíku vhodte pro dnešek takový hrášek, který v zimě seženete jen ve své mražené podobě.
V každém případě se zelený hrášek vyplatí přidat do jídelníčku. Zelený hrášek je bohatý na vitamíny a minerály, jako jsou vitamín C, vitamín K, vitamín A, vitamín B1, folát, a minerály jako železo, hořčík a zinek. Tyto živiny jsou nezbytné pro správné fungování těla. Zelený hrášek má nízký obsah kalorií a tuků, což ho činí ideálním doplňkem stravy pro lidi, kteří se snaží zhubnout nebo udržet zdravou váhu.
Vláknina v zeleném hrášku podporuje zdravé trávení a pravidelnost stolice. Také pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a může přispět ke snižování hladiny cholesterolu. Vysoký obsah vitamínu C a dalších antioxidantů v zeleném hrášku posiluje imunitní systém, což zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím a nemocem.
Z čerstvého hrášku si přitom můžete připravit vynikající hráškové menu. Zkuste hráškový krém, pesto z hrášku nebo něco úplně jiného? Který z těchto hráškových receptů si nejvíce zamilujete? Všechny tyto recepty z hrášku se prostě vyplatí vyzkoušet!
Podívejte se také: Lípa a její neobyčejné léčivé účinky: Připravte si z ní sirup, víno či med
Tipy na netradiční hráškové recepty:
1. Hráškovo-citronové pesto
Ingredience:
- půl šálku čerstvého hrášku
- hrst máty a bazalky
- 1 stroužek česneku
- strouhaný sýr
- olivový olej
- citron (šťáva + strouhaná kůra)
- sůl a černý pepř
Postup: Hrášek rozmixujte, nebo rozmačkejte v moždíři. Přidejte bylinky, prolisovaný česnek, asi 3 lžíce strouhaného sýra, ochuťte citronovou šťávou, strouhanou kůrou. Přidejte trochu olivového oleje, sůl, pepř, důkladně promíchejte. Pesto podávejte například s bagetami. Ozdobit ho můžete i bílými fazolemi.
Doporučujeme: Rychlé občerstvení: Vyzkoušejte tyto lahodné jednohubky!
2. Hráškový krém – dokonalá hrášková polévka
Ingredience:
- cibule
- máslo
- hrášek
- kuřecí vývar
- máta
- smetana ke šlehání
- kysaná smetana
- sůl
Postup: Nadrobno nakrájenou cibuli opečte na másle, přidejte hrášek a zalijte vývarem. Vařte, dokud hrášek nezměkne, polévku rozmixujte, přilejte smetanu ke šlehání, ochuťte solí, případně kořením a nechte provařit. Krémová polévka je hotová. Hráškový krém podávejte s kopcem kysané smetany.
Zkuste také: Recept: Panenka v slaninovém kabátu s hřibovou omáčkou
3. Zelený salát plný vitamínů
Ingredience:
- hrášek
- brokolice
- baby špenát
- máta
- citrón
- olivový olej
- bílý jogurt
- černé mleté koření
- česnek, sůl
Postup: Brokolici připravte na páře. Smíchejte s umytým čerstvým hráškem, přidejte baby špenát, mátu, osolte a pokapejte olivovým olejem. Salát podávejte s bílým jogurtem, který ochuťte citronovou šťávou, prolisovaným česnekem a kořením.
Podívejte se také: RECEPT: Nejlepší jablkovo - tvarohové pité jako od babičky
4. Dušené kuřecí na zelenině s hráškem
Ingredience:
- kuřecí maso (stehna nebo prsa)
- mrkev
- baby kukuřice
- jarní hrášek
- žampiony
- olivový olej
- cibule
- tymián, sůl, kurkuma
Postup: Na oleji opečte cibuli, přidejte kuřecí prsa, chvíli opečte, poté přidejte zeleninu a houby, (hrášek ve luscích) a dusíte. Ochutnejte kořením, tymiánem a solí a podávejte.
5. Hrášková pomazánka
Ingredience:
- 300 g čerstvého hrášku
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- 100 g krémového sýra
- 1 lžíce citronové šťávy
- sůl a černý pepř podle chuti
- čerstvá máta nebo bazalka na dochucení
Postup: Hrášek krátce povaříme v osolené vodě, dokud nezměkne (asi 3-5 minut). Poté ho scedíme a rychle ochladíme studenou vodou, aby si zachoval svěží zelenou barvu. V mixéru nebo kuchyňském robotu rozmixujeme uvařený hrášek spolu s česnekem, olivovým olejem a krémovým sýrem, dokud nezískáme hladkou konzistenci.
Přidáme citronovou šťávu, sůl a černý pepř podle chuti. Pokud chceme, můžeme přidat i nasekanou čerstvou mátu nebo bazalku pro osvěžující chuť. Pomazánku podáváme na čerstvém chlebu, bagetě nebo krekrách. Můžeme ji ozdobit listy máty nebo bazalky.
Doporučujeme: Co s bohatou úrodou jahod? Máme skvělé tipy, jak zpracovat jahody
6. Rizoto se zeleným hráškem
Ingredience:
- 200 g Arborio rýže
- 150 g čerstvého zeleného hrášku (případně mraženého hrášku)
- 1 středně velká cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 l zeleninového vývaru
- 100 ml suchého bílého vína
- 50 g strouhaného parmazánu
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl a černý pepř podle chuti
- čerstvá petrželová nať
Postup: Zohřejeme zeleninový vývar v hrnci a udržujeme ho teplý na mírném ohni. V hrnci nebo velké pánvi zahřejeme olivový olej na středním ohni. Přidáme nakrájenou cibuli a restujeme, dokud nebude průsvitná, asi 5-7 minut. Přidáme nasekaný česnek a restujeme další 1 minutu. Přidáme Arborio rýži do hrnce a mícháme, dokud se všechna zrna rovnoměrně neobalí olejem a cibulí. Restujeme asi 2 minuty, až dokud rýže nezačne být mírně průsvitná.
Přidáme bílé víno a mícháme, dokud se víno téměř úplně neodpaří. Začneme přidávat teplý vývar po jedné naběračce do rýže, mícháme často, dokud se tekutina nevstřebá. Tento postup opakujeme, dokud je rýže téměř měkká (asi 18-20 minut).
Přidáme hrášek do rizota během posledních 5 minut vaření, aby se uvařil, ale zůstal svěží a zelený. Když je rýže uvařená al dente, odstavíme hrnec z ohně. Přidáme máslo a strouhaný parmazán, dobře promícháme, aby se vše spojilo a rizoto bylo krémové. Dochutíme solí a černým pepřem podle chuti.
Krémové rizoto podáváme horké, ozdobené čerstvou nasekanou petrželovou natí a posypané ještě trochou strouhaného parmazánu.
7. Hráškové pyré
Ingredience:
- 500 g čerstvého hrášku
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce smetany na vaření (nebo mléka)
- sůl a černý pepř podle chuti
Postup: Hrášek povaříme v osolené vodě, dokud nezměkne (čerstvý hrášek asi 5 minut, mražený hrášek 3-4 minuty). Poté ho scedíme a rychle ochladíme studenou vodou, aby si zachoval svěží zelenou barvu. Hrášek přeložíme do mixéru nebo kuchyňského robota. Přidáme máslo a smetanu (nebo mléko) a mixujeme do hladké konzistence. Pokud je pyré příliš husté, můžeme přidat ještě trochu smetany nebo mléka.
Dochutíme solí a černým pepřem podle chuti. Pyré podáváme jako přílohu k masu, rybám nebo samostatně s chlebem či pečivem.