Kdy je nejlepší čas na cvičení? Odpověď tě překvapí!

nejlepší čas na cvičení

Někdo je sova, jiný ranní ptáče. I kvůli tomu někdo bude ráno při fyzickém výkonu umírat a druhého večer do fitka nedostanete, protože potřebuje zalézt do postele. Kromě toho i náš metabolismus či tělesná teplota a bdělost rozhodují o ideální době cvičení. Nakonec je však nejdůležitějším jeden úplně obyčejný faktor, který rozhoduje o všem. Kdy je tedy nejlepší čas na cvičení? 

Je lepší vykonávat fyzickou aktivitu ráno nebo večer? Má večerní cvičení více benefitů než cvičení ráno? Nebo naopak odborníci doporučují ranní cvičení? Více v článku!

Nejlepší čas na trénink?! Raději někdy než nikdy

Lékaři, fyzioterapeuti i aktivní sportovci mají své důvody, aby vám doporučili konkrétní dobu, kdy během dne cvičit, pokud chcete budovat svalovou hmotu nebo hubnout. Ale jak to už bývá, nejmoudřejší rady jsou ty nejjednodušší. Pokud vám tedy trenér řekne, že je ideální cvičit odpoledne, aby byl váš organismus již zahřátý, ale vy jste odpoledne tak unavení, že se na cvičení vždy jednoduše vykašlete, tak jsou všechna doporučení na nic. 

Nejlepší trénink, který můžete udělat, je ten, který skutečně uděláte. To samé platí pro načasování tréninku. Vytváření návyků totiž vyžaduje čas. Takže pokud se vám podaří najít denní dobu, během které se pro vás cvičení stane přirozenou součástí života, máte vyhráno. Pokud máte denní harmonogram natolik volný, že si můžete vybrat jakoukoliv denní dobu, tak níže najdete důvody, které vám pomohou se rozhodnout, kdy cvičit.

ranné cvičení
Shutterstock®

Ranní ptáče versus noční sova – cvičíte ráno nebo večer?

Pro výběr doby cvičení je nutné vzít v úvahu, samozřejmě, i to, jak máte nastavené biorytmy. Někdo je aktivní ráno, někdo večer. Někdo je ranní ptáče, jiný noční sova. Pokud jste ranní ptáče, pak vám asi nebude dělat problém vstát ráno a jít cvičit, proto pro vás bude cvičení ráno efektivnější, než kdybyste šli cvičit večer. Naopak sovy jsou ráno bez energie a byly by unavené. Pro ně je vhodnější cvičit odpoledne nebo navečer.

Cvičení ráno podporuje budování svalů

Někteří odborníci tvrdí, že pokud chcete cvičit a budovat především svalovou hmotu, je dobré cvičit ráno od 6:00 do 8:00. Tato doba je pro budování svalů nejefektivnější. Během dne pak totiž po ranním cvičení dochází k mírnému nárůstu svalové síly. Cvičení ráno je skvělý způsob, jak začít svůj den a jak probudit tělo. 

Po ranním tréninku máte pocit, že jste pro sebe udělali něco dobrého. Ranní cvičení by se také dalo přirovnat k vyvážené snídani, protože vede k nastartování metabolismu. Jednoduše řečeno, spálíte pak během dne více kalorií, a to jen díky tomu, že jste si ráno zacvičili.

Výhody ranního cvičení:

  • Podpora budování svalů: Během ranních hodin (6:00 – 8:00) je tělo nejlépe připraveno na efektivní budování svalové hmoty.
  • Zvýšená svalová síla: Po ranním tréninku dochází během dne k mírnému nárůstu svalové síly.
  • Lepší metabolismus: Ranní cvičení nastartuje metabolismus, což vede k vyššímu spalování kalorií během celého dne.
  • Pozitivní nálada: Po cvičení máte dobrý pocit, že jste pro sebe udělali něco prospěšného, což zlepší náladu na celý den.
  • Energie na celý den: Ranní cvičení probouzí tělo a dodává energii, která vás udrží aktivní.
  • Podpora disciplíny: Zvyk cvičit ráno pomáhá budovat pravidelnost a zodpovědnost.
  • Snížení stresu: Fyzická aktivita v ranních hodinách snižuje hladinu stresových hormonů.
  • Zlepšení spánku: Ranní cvičení může podpořit lepší kvalitu spánku, protože tělo se přirozeně unaví do večera.

cvičení večer
Shutterstock®

Cvičení večer je nejproduktivnější

Jiní odborníci zase tvrdí, že nejproduktivnější je cvičení v pozdních odpoledních hodinách nebo navečer. Později během dne je vaše tělesná teplota na nejvyšší úrovni a s vyšší teplotou se zvyšuje vaše svalová síla a vytrvalost. Přes den se tělo na cvičení také lépe připraví, takže se snižuje riziko úrazů. Nevýhodou zase je, že pokud jste měli náročný den, nebudete asi cvičit na 100 %.

Někteří lidé mohou mít také problém usnout, pokud šli cvičit velmi pozdě. Pokud chcete spalovat tuky, kardio večer není tak efektivní jako ráno. Avšak večerní tréninky mají i psychická pozitiva. Mnoho lidí se naopak uvolní po pracovním dni, zbaví se negativních zážitků a vyčistí si hlavu.

Výhody cvičení večer:

  • Nejvyšší svalová síla a vytrvalost: Během večerních hodin je tělesná teplota na svém maximu, což zlepšuje výkon a efektivitu tréninku.
  • Lepší připravenost těla: Přes den se tělo přirozeně připravuje na fyzickou aktivitu, čímž se snižuje riziko zranění.
  • Uvolnění po dni: Cvičení večer pomáhá zmírnit stres, zbavit se negativních myšlenek a navodit psychickou pohodu.
  • Vyšší flexibilita a mobilita: Svaly a klouby jsou po celodenní aktivitě zahřáté, což umožňuje lepší provádění cviků.
  • Možnost intenzivnějších tréninků: Větší energie nahromaděná během dne může být využita na náročnější a delší cvičení.
  • Podpora socializace: Večerní tréninky jsou často příležitostí setkat se s přáteli nebo se zapojit do skupinových cvičení.
  • Kvalitní regenerace: Pokud se trénink skončí dostatečně před spaním, tělo má více času na regeneraci svalů a přípravu na další den.
  • Rychlejší zotavení po pracovním stresu: Uvolnění endorfinů během večerního cvičení pomáhá zlepšit náladu a psychický stav.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE