Rutin – zázrak pro cévní systém. V kterých potravinách ho hledat?

účinky rutinu

Rutin je poměrně neznámá látka. Pro lidské zdraví má však velkou cenu a proto se vyplatí věnovat mu trochu pozornosti. Jedná se totiž o takový malý zázrak pro celý cévní systém. Tato látka napomáhá udržovat pružné cévy a zlepšuje cirkulaci krve. Díky tomu preventivně působí proti mnoha kardiovaskulárním onemocněním.

V následujícím článku vám prozradíme, jak rutin ovlivňuje lidský organismus a jaké jsou nejlepší potravinové zdroje rutinu.

Tip pro vás: Jak léčit ječné zrno a chalazion? Poznejte ingredience, které pomohou

Co je rutin? 

Rutin je chemická sloučenina, kterou řadíme mezi flavonoidy. Tento glykosid rostlinného původu je charakteristický svou světležlutou barvou a částečnou rozpustností ve vodě. Byl objeven již v roce 1842 v listech byliny, nazvané ruta voňavá. V současné době známe více jeho dobrých zdrojů. Nachází se v ovoci i zelenině.

Jaké má rutin účinky?

Jsou známy různé pozitivní účinky rutinu na lidský organismus. Rutin působí jako antioxidant, tedy má antioxidační vlastnosti a chrání tělo před volnými radikály. Nejvýrazněji však ovlivňuje cévní systém člověka. Napomáhá totiž zvyšovat pružnost cév, zajišťuje pevnost kapilární stěny, snižuje nadměrnou propustnost krevních kapilár a zlepšuje průtok krve a prokrvení orgánů.

Představuje prevenci před praskáním cév, křečovými žilami, častým krvácením z nosu i dásní či vznikem krevních sraženin. Také napomáhá v těle snižovat hladinu cholesterolu a blahodárně působí na stav srdce. Rutin dokonce v těle spolupracuje s vitamínem C. Touto kombinací se jejich účinky na organismus zvyšují. Má protizánětlivé účinky.

Jak se může projevit nedostatek rutinu?

Ačkoliv přímá korelace mezi nedostatkem rutinu a konkrétními zdravotními problémy není tak často diskutována jako u jiných vitamínů nebo minerálů, teoreticky by nedostatek této látky mohl vést k určitým zdravotním komplikacím, zejména týkajících se cévního zdraví a ochrany před oxidačním poškozením.

Pokud tělo nemá dostatek rutinu, snadněji se mohou objevit problémy, jako je zvýšená propustnost a křehkost krevních kapilár či problémy s krevním oběhem. Hrozí i větší oxidační poškození (které způsobuje oxidační stres) či zhoršené hojení ran.

Podívej se také: Poznejte své tělo: Vaginální zápach – na těchto 6 si dejte pozor!

Pohanka
Depositphotos

Rutin v potravinách – nejlepší potravinové zdroje:

1. Pohanka 

Mezi nejlepší zdroje cenného rutinu jednoznačně patří pohanka. Množství této látky v rostlině však závisí na konkrétní odrůdě. Navíc je rutin nejvíce přítomný v jejích listech a květech. Semena jsou na zmíněnou látku o něco chudší.

Pohanku je možné v současné době sehnat v obchodech v různých formách. Pokud však potřebujete výrazně podpořit stav vašich cév a zlepšit pružnost cévních stěn, podívejte se po sušené natě obyčejné pohanky. Zakoupíte ji v lékárně, na internetu či ve specializovaných prodejnách se zdravými potravinami.

2. Citrusy 

Mezi potraviny s rutinem řadíme i citrusy, tedy citrony, limetky, pomeranče či grapefruity. Citrusové plody jsou skvělým osvěžením během léta a jsou plné dalších účinných látek. Nejvíce důležitého flavonoidu však získáte z jejich kůry.

Proto ji neváhejte přidávat do různých koláčů či nápojů. Na tento účel nezapomínejte používat plody bez chemického ošetření. Citrusy jsou navíc bohaté na vitamín C a jak jsme zmínili již výše, rutin a kyselina askorbová se výborně doplňují.

3. Moruše

Rutin je dále hojně zastoupen v mnoha bobulovitých plodech. Jídelníček si obohaťte morušemi, borůvkami, třešněmi, višněmi, ostružinami nebo černými rybízy. Toto ovoce je plné nejen několika bioflavonoidů, ale i vitamínů, vlákniny či minerálů. Navíc pozitivně působí na činnost mozku i stav srdce.

Bobule pomáhají bojovat proti volným radikálům a zpomalují proces stárnutí. Také představují prevenci před kardiovaskulárními a onkologickými onemocněními.

Doporučujeme: Jaké jsou příznaky nemocných jater? Tyto bychom měli znát!

Moruše
Depositphotos

4. Jablka

I jablka mají značný obsah rutinu. Tato cenná látka se však nachází především v jejich slupce. Proto je neloupejte, ale rovnou se do nich s chutí zakoušejte. Toto místní ovoce je navíc v obchodech k dispozici po celý rok.

Ačkoliv jsou jablka z velké části tvořena vodou, nachází se v nich i pořádná dávka vlákniny, kyseliny listové či hořčíku. Navíc pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi i snižovat vysoký krevní tlak. Dalšími ovocnými zdroji rutinu jsou broskve, banány či kiwi.

5. Chřest

Rutin můžeme hledat i v některých druzích zeleniny. Jeho zdrojem je například chřest. Ten se vyplatí do jídelníčku zařadit i z mnoha dalších důvodů. Do těla totiž dodá i slušnou dávku vlákniny, luteinu, kyseliny pantotenové či draslíku.

Chřest detoxikuje a zásadituje organismus, působí antisepticky a zlepšuje přirozenou obranyschopnost těla. Také podporuje vyprazdňování. Rutin však můžeme nakonec najít i v dalších plodech, například v cuketě, černých olivách či rajčatových slupkách.

Doporučujeme: TOP 8 důvodů, proč jíst hrášek: Co ukrývají tyto zelené kuličky?

Chřest
Depositphotos

Je možné užívat rutin v tabletách?

Rutin je dostupný i ve formě tabletek nebo doplňků stravy. Tyto tabletky obsahují rutin v koncentrované formě. Výživové doplňky rutinu jsou navrženy tak, aby poskytovaly specifické množství této látky v každé dávce.

Doplňky s rutinem jsou často vyhledávané kvůli jejich potenciálním zdravotním přínosům, zejména v oblastech podpory cévního zdraví, jako jsou posilňování kapilár, zlepšení cirkulace a ochrana před oxidačním poškozením.

Před užíváním jakýchkoliv doplňků, jako je i doplněk výživy rutin, je důležité poradit se s lékařem. Tento krok je klíčový zejména pro lidi, kteří již užívají jiné léky nebo mají zdravotní problémy, protože doplňky mohou interagovat s léky nebo ovlivnit zdravotní stavy.

Lékař vám může poskytnout doporučení týkající se dávkování a bezpečnosti, aby se zajistilo, že doplněk bude pro vás prospěšný a nevyvolá nežádoucí účinky. Rutin se obvykle nedoporučuje užívat spolu s léky ovlivňujícími srážlivost krve.

Dá se rutinem předávkovat?

Doplňky s obsahem rutinu užívejte vždy ve stanovených množstvích a doporučenou denní dávku nepřekračujte. Možné vedlejší účinky nadměrného příjmu rutinem zahrnují nevolnost, zvracení, průjem či bolesti hlavy. V zřídkavých případech se mohou objevit alergické reakce, zejména ve formě kožní vyrážky.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE