I v současné době často přetrvává názor, že pokojové rostliny nejsou příliš vhodné do ložnice, respektive bychom je neměli umísťovat do prostor, ve kterých se spí. Rostliny totiž zpravidla produkují kyslík jen během dne, když je dostupné světlo, a naopak v noci spotřebovávají kyslík stejně jako my. Aby to však mělo na nás nějaký negativní vliv, museli bychom pokojových rostlin mít v ložnici opravdu mnoho, a to i celé stovky.
Není tedy důvod obávat se jednou či dvěma rostlinami zkrášlit i tuto místnost. Správně zvolené rostliny totiž mohou být i v ložnici velmi přínosné pro naše zdraví. Některé rostliny například dokážou produkovat kyslík i během noci. Navíc dokážou pročistit ovzduší a zeleň jejich listů nás také uklidňuje.
V ložnici jsou více než vítané, protože dokážou zkvalitnit spánek. Které rostliny pro lepší spánek se tedy vyplatí umístit do pokojů, ve kterých se spí? Které pokojové květy vám pomohou vytvořit oázu klidu a zlepší váš problém se spánkem? Máme pro vás několik tipů na několik rostlin, které dokonce ani nejsou náročné na péči. Máte tyto pokojové rostliny doma i vy?
Doporučujeme: Rostliny ve snu - poznej význam a výklad snů o rostlinách
TOP pokojové rostliny vhodné do ložnice:
1. Aloe pravá
Jednou z nejlepších pokojových rostlin, kterými si můžeme zkrášlit i ložnici, je jednoznačně Aloe vera. Tento sukulent je charakteristický zejména svou léčivou dužinou z listů, která kromě jiného působí hojivě na pokožku těla. Aloe vera produkuje kyslík i v úplné tmě, kromě toho osvěžuje vzduch a zlepšuje jeho kvalitu.
Tato rostlinka by neměla chybět ani v ložnicích či celkově domácnosti astmatiků či alergiků. O Aloe vera se navíc snadno pečuje. Rostlince stačí slunečné stanoviště a občasná zálivka.
Doporučujeme: Pokojové rostliny do tmavých místností: Tyto neuhynou ani v temném koutě!
Depositphotos2. Banánovník
Pokud máte v ložnici více místa či prázdný, ale dobře osvětlený kout, můžete si do ní pořídit například okrasný banánovník (Musa). Řadíme ho totiž mezi pokojové rostliny větších rozměrů, které okamžitě upoutají pozornost každého, kdo do místnosti vejde.
Chutné ovoce se vám na této rostlině sice pravděpodobně neurodí, ale dokáže být přínosem pro naše zdraví. Banánovník totiž příznivě zvyšuje vlhkost v ložnici a pozitivně působí na klima v místnosti, což je pro dobrý spánek důležité.
Suchý vzduch v místnosti vysušuje a dráždí sliznice a může způsobit nepříjemné pokašlávání a drhnutí. Se suchým vzduchem si právě banánovník poradí. Je však náročný na zálivku, proto mu pravidelně dopřejte vodu.
Doporučujeme: Které pokojové rostliny čistí vzduch? Tyto jsou jako přírodní čističky!
Depositphotos3. Tchýnin jazyk – Sansevieria trojpása
I známé tchýnin jazyk bývají často řazeny mezi rostliny vhodné do ložnice. Jde o rostlinu s názvem sansevieria trojpása, která je dostupná v mnoha kultivarech, které se liší barvou či tvarem listů. Sansevieria rovněž produkuje kyslík i v noci, proto si ji do ložnice můžete klidně umístit.
Navíc pomáhá pročistit ovzduší a zbavit ho škodlivých toxinů. Tchýnin jazyk je do třetice nenáročný na pěstování, snese i stinné místo a delší období sucha. Někteří však sansevieriu nezařazují k rostlinám, které jsou vhodné do ložnice, a to kvůli jejím špičatým listům.
Takové listy rostlin mohou být v ložnici pro někoho rušivé, přičemž se doporučuje volit spíše rostliny s kulatými či oválnými listy. Při výběru rostliny do ložnice tak můžete zvážit i tento fakt.
Doporučujeme: Zbavte svůj domov vlhkosti! Tyto rostliny ho ochrání před plísněmi!
Depositphotos4. Břečťan popínavý
Pokud chcete do své ložnice vnést více zeleně, dobrou volbou je i břečťan (Hedera helix ). Řadíme ho totiž mezi nejlepší rostliny na pročistění ovzduší. Pohlcuje například škodlivý formaldehyd, ale stejně tak zbavuje vzduch vzdušných plísní či výparů a částic výkalů, takže je vhodný i do koupelny. Pro dobrý spánek je důležité právě i čisté ovzduší.
Břečťan můžete umístit i do stinnější ložnice, ve které by jiné rostliny neměly dostatek slunečních paprsků. Je navíc charakteristický svým popínavým růstem, proto patří mezi rostliny vhodné do závěsných nádob. Popínavý břečťan v závěsném květináči působí skutečně stylově a hodí se do tradičního i moderního interiéru.
Nepřehlédněte: Nejčastější chyby při pěstování pokojových rostlin – děláte je také vy?
Depositphotos5. Levandule
Která rostlinka ještě pomůže v ložnici zlepšit kvalitu spánku? Jako poslední můžeme zmínit i levanduli, i když nejde o typickou pokojovou rostlinu, ale spíše bylinku, kterou lze pěstovat i na zahradě. Levandule je však v našich ložnicích skutečně vítaná, protože nám pomůže právě k lepšímu spánku. Rostlinka a hlavně její příjemná vůně jsou charakteristické přirozeně uklidňujícími a relaxačními účinky.
A právě takovéto uvolnění je to, co člověk při usínání a během spánku potřebuje. Levandule zpomaluje srdeční rytmus a zajišťuje hlubší spánek. Kromě toho eliminuje nepříjemné pachy a odhání mole. Často se využívají zejména sušené levandulové květy, ale klidně si do ložnice na komodu či parapet můžete umístit i živou rostlinku v květináči.
DepositphotosDalší rostliny vhodné do ložnice:
- zelenec chocholatý,
- potosovec zlatý,
- monstera skvělá,
- dracéna voňavá.
TOP benefity pokojových rostlin:
- Zlepšují kvalitu vzduchu: Pokojové rostliny jsou skvělé na čištění vzduchu, absorbují toxiny a zvyšují vlhkost v místnosti. Některé rostliny, jako například lopatkovec nebo filodendron, jsou známé tím, že odstraňují chemikálie jako formaldehyd, benzen a oxid uhličitý.
- Snižují stres a zlepšují náladu: Studie ukázaly, že přítomnost rostlin může pomoci snížit úroveň stresu, úzkosti a zvýšit pocit pohody. Pohled na zelené listy a péče o rostliny má pozitivní vliv na mentální zdraví.
- Podporují soustředění a produktivitu: Rostliny v pracovním prostředí mohou zlepšit koncentraci a produktivitu. Pracovníci v prostorách s rostlinami mají tendenci vykazovat lepší pracovní výsledky a větší spokojenost.
- Zvyšují vlhkost vzduchu: Rostliny vylučují vodu přes své listy, čímž pomáhají zvyšovat vlhkost v suchém prostředí. Toto může pomoci předcházet suchým očím, podráždění dýchacích cest a suchosti pokožky.
- Zlepšují kreativitu: Přítomnost rostlin může stimulovat kreativní myšlení a inspirovat nové nápady. Zelená barva rostlin má pozitivní účinek na kognitivní funkce a podporuje tvůrčí procesy.
- Pomáhají snižovat hluk: Některé rostliny dokážou absorbovat zvukové vlny, čímž snižují hluk v místnostech. To může být obzvláště užitečné v hlučném prostředí nebo v kancelářích s otevřeným prostorem.