Milování, a vlastně pojďme se bavit narovinu, sex, by měl být jednou z těch příjemnějších částí našeho života. Pro některé ženy to však neznamená pouze uspokojení či motýlky v břiše. Nezažívají to, co by skutečně měly zažívat. Nezažívají to naplnění a skutečný význam toho, co má tato forma lásky přinést do jejich života.
Místo toho zažívají nevolnost, úzkost, podráždění, ba dokonce touhu vrátit čas a vyměnit sex za něco příjemnějšího. Tu přichází otázka i na vás: stává se vám to? Pokud ano, vězte, že nejste samy.
Až téměř 43 % žen prožívá nějakou formu sexuální dysfunkce. Je to vysoké číslo, ale nejde o nic výjimečného. Spíše o téma, o kterém se příliš nemluví, ač by se mělo. Téma, které běží někde v pozadí a o kterém se bavíme maximálně v menším okruhu našich nejbližších. Upřímně, vždyť kdo by dobrovolně přiznal, že po milování zvažuje, zda zavolat gynekologovi, nebo spíše terapeutovi.
Když intimní chvíle končí nepříjemně
Některé ženy se po sexu zkrátka necítí komfortně. Řeč je o reálných fyzických projevech jako je nevolnost, motání hlavy, napětí v podbřišku nebo dokonce závratě. Na první pohled to může působit jako psychosomatika nebo jen únava po dlouhém dni s extra zátěží. Něco, čemu nepřipisujeme velkou váhu. Avšak, někdy jde o zcela reálné, medicínsky uznané jevy, které si zaslouží pozornost. A ne malou.
Existuje totiž několik důvodů, proč se po sexu můžete cítit špatně. Naštěstí, pokud jim věnujete pozornost, většina z nich je léčitelná nebo alespoň zvládnutelná. Protože tu nejde jen o pocit nepohody, jde tu o něco víc. Jde tu o vás, ženy, a vaše fyzické i psychické zdraví, které je vzácné.
Hlavní příčiny nevolnosti po sexu:
1. Dehydratace
Na první pohled lehce řešitelný problém, pro někoho však pořádná výzva. Zní to jednoduše - pijme více vody. Kolik z nás to opravdu dělá? Káva, čaj, cola zero, večerní sklenka vína. A najednou je naše tělo jako vyschlá houba. No ono se tak skutečně cítí. Dehydratace ovlivňuje nejen naši energii, ale i krevní tlak, cirkulaci a pocitový komfort.
Při fyzické námaze, kam se počítá i sex, potřebuje tělo dostatek tekutin. Jinak může reagovat například nevolností, závratěmi nebo bušením srdce. Proto se doporučuje vypít alespoň 1,5-2 litry vody denně.
Navíc, pokud sex provozujete večer po dlouhém dni, kdy jste si sotva našli čas na pořádné jídlo, pili minimum vody a stres jste zajedli čokoládou, vaše tělo jednoduše protestuje. A to má plné právo.
Depositphotos2. Vazovagální synkopa
Také se vám někdy zatočila hlava při pohledu na krev nebo jehlu? To je typický projev tzv. vazovagální synkopy - stavu, kdy dojde k poklesu krevního tlaku a rozšíření cév, což způsobí dočasné nedokrvení mozku. Pocit na omdlení, pocení, nevolnost či dokonce ztráta vědomí. Přesně to je výsledek.
Spouštěčem může být i sex. Zejména pokud je penetrace příliš intenzivní nebo pokud zasáhne čípek dělohy. Ten je mimochodem plný nervových zakončení a během cyklu mění svou polohu. Pokud je nízko, kontakt s ním může být pro tělo doslova šok. To následně reaguje například slabostí, jindy návalem horka nebo rovnou blackoutem.
Vazovagální reakce je sice nepříjemná, ale není životu nebezpečná. Pokud se však opakuje, určitě to stojí za konzultaci s lékařem.
3. Endometrióza
Pokud je vám po sexu špatně pravidelně, a navíc pociťujete bolest při pohlavním styku, silné menstruace nebo časté bolesti podbřišku, může být na vině endometrióza. Jde o stav, kdy se buňky výstelky dělohy objeví mimo ni, například na vaječnících, vejcovodech nebo v břišní dutině.
Tyto buňky se chovají jako kdyby byly stále v děloze. Reagují na hormonální změny, krvácejí a způsobují záněty. To vede k chronickým bolestem, únavě, trávicím potížím a také k zmíněné nevolnosti po sexu. Endometrióza je bohužel často nesprávně diagnostikována nebo ignorována.
Mnoho žen si na bolest zvykne a považuje ji za součást svého ženského života. Ale neměla by být. Pokud máte podezření, nebojte se zeptat svého gynekologa. Dnes existuje mnoho způsobů, jak tuto diagnózu zvládnout a zlepšit kvalitu života. Konec konců zjistíme, že ticho bolí nejvíc …
4. Psychika
… ta nejmocnější zbraň. Protože přiznejme si to, ne vždy máme náladu a chuť na sex. A někdy i když máme, hlava nám stihne podsunout různé otázky či pochybnosti. Sexuální zážitek však není jen o fyzickém aktu, ale zejména o prožívání, důvěře a psychickém rozpoložení. No a to hraje až velmi důležitou roli.
Pokud jste ve stresu, máte konflikty s partnerem, trpíte úzkostí nebo jste prožili trauma, které ještě nemáte vyřešené, vaše tělo to ví. I vaše duše to ví. A někdy reaguje odmítnutím - v podobě nevolnosti, napětí nebo dokonce pláče po sexu. Může se to zdát jako slabost, ale není to slabost. Je to signál, že se třeba zastavit, otevřít se a možná se i poradit s odborníkem.
Tělo a mysl jsou propojené více, než si uvědomujeme. Pokud je hlava v napětí, tělo to pociťuje také. A někdy právě během nejintimnějších chvil, když jsme nejzranitelnější.
5. Antikoncepce a léky
Ne vždy je na vině psychika či fyzický stav. Hormonální antikoncepce nebo některé léky (například na krevní tlak, antidepresiva či léky na migrénu) mohou ovlivnit sexuální apetit, vaginální lubrikaci i pocitovou odezvu po sexu.
Pokud jste si všimli, že se vaše tělo začalo po sexu chovat jinak krátce po nasazení nového léku, je dobré poradit se s lékařem. V mnoha případech stačí upravit dávkování, případně vyměnit přípravek. Tělo velmi často reaguje na chemické změny, a je důležité to vnímat, ne ignorovat.
Kdy vyhledat lékaře?
Ne každý diskomfort po sexu hned znamená problém. Ale pokud se nepříjemné pocity opakují nebo zhoršují, měli byste zpozornit. Lékař může odhalit příčinu, kterou byste sami jen těžko identifikovali. A někdy může být pomoc jednodušší, než si myslíte. V těchto případech je na místě odborné vyšetření:
- pokud pociťujete nevolnost po každém sexu
- pokud vás trápí bolest v podbřišku nebo při penetraci
- pokud se objevuje krvácení mimo menstruační cyklus
- pokud sex způsobuje úzkost, odpor, paniku nebo pláč, ač by měl být příjemný
- pokud užíváte nové léky a změnilo se vaše prožívání sexu
Řešení začíná rozhovorem
Takže co s tím? V první řadě - přestaňte to ignorovat. Pokud máte po sexu opakovaně nepříjemné pocity, řekněte to svému partnerovi. Nemusíte ho hned obviňovat, že právě on je tím problémem. Jednoduše mu jen vysvětlete, co cítíte, a že byste to chtěli společně prozkoumat.
Dalším krokem by měla být návštěva gynekologa nebo praktického lékaře. Ten ví vyloučit fyzické příčiny a případně vás nasměrovat dále. Pokud jsou výsledky v pořádku, možná nastal čas na upřímný vnitřní dialog nebo psychologické poradenství.
Sex by neměl být testem výkonnosti ani důkazem lásky. Nemá být povinnost. Nemá být rychlovka, ať to máme za sebou. Má být darem, při kterém se cítíme přijati a v bezpečí. Zejména sami se sebou. Má být blízkost a radost. A pokud to tak není, začít o tom mluvit je první a nejsilnější krok.
DepositphotosPéče po sexu
Mluví se hodně o předehře, ale málo o tom, co následuje po sexu. Právě aftercare, tedy péče po intimním aktu, je často zanedbávaná, ačkoli může významně ovlivnit naše prožívání a pohodu. Je to prodloužení intimity a součást vztahové hygieny, která dokáže snížit pocity nevolnosti, úzkosti či odpojení. Co může pomoci:
- napít se vody, zejména pokud máte sklony k dehydrataci
- chvíle klidu - bez mobilů, bez spěchu
- objetí, jemný dotyk, slovní blízkost
- teplý obklad na podbřišek, pokud cítíte napětí
- jemná komunikace o tom, jak jste se cítili
- vnímat své tělo, nejen očekávání druhých
Intimní život je tak křehký, ale tak důležitý. Ne každý pocit nepohody po sexu je hned varovným signálem, ale pokud se opakují nebo zhoršují, není hanbou vyhledat pomoc. Právě naopak, je to znak, že si vážíte sebe i svého partnera. Mluvte. Ptejte se. Zastavte se.
Protože vaše pohoda není druhořadá. Je základem všeho - vztahu, důvěry, i sexuality. Ačkoli intimní styk nemá být to hlavní, co vztah udržuje, ale má to být to, co vztah upevňuje. Sex nemá bolet - ani tělo, ani duši. Sex je dar.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik