Pagáče představují skvělé malé pohoštění, které je možné připravit při různých příležitostech. Takovéto malé pochoutce neodolá žádná návštěva, a zároveň jsou vhodné jako občerstvení na oslavy, párty, silvestrovské veselice nebo jen tak večer k filmu a sklenici vína. Navíc je možné je připravit na různé způsoby a z různých surovin. Mezi ty nejtradičnější určitě patří škvarkové pagáče, kterým mnozí nedokážou odolat.
Komu škvarky nechutnají, může si oblíbit bramborové, brynzové či tvarohové pagáče. V každé domácnosti se určitě najde alespoň jeden osvědčený recept na chutné pagáče. Tyto recepty se jako by dědily z generace na generaci a každý miluje své tradiční pagáčky od babičky.
Pokud náhodou takový recept nemáte, nebo chcete vyzkoušet něco nového, máme pro vás jednoduchý recept na sýrové pagáče, které jsou měkoučké a zároveň zvenku křupavé. Hotové jsou raz-dva a snědené ještě rychleji. Neváhejte vyzkoušet! Zalíbí se vám tento jednoduchý recept na sýrové pagáčky také?
Doporučujeme: Česnekové mléko: Předsudky stranou, do hry vstupuje elixír zdraví!
Redakce zaKRASOU.czNa rychlé sýrové pagáčky budeme potřebovat:
- 400 g hladké mouky
- 250 gramů strouhaného sýra (např. Eidamu)
- 250 g Hery
- 1 kysanou smetanu
- 1 prášek do pečiva
- sůl (cca 1 malá lžička)
- na posypání sezam, kmín apod.
- žloutek na potření
Doporučujeme: Pravé americké palačinky: Snídaně, za kterou vás budou partner i děti milovat
Redakce zaKRASOU.czJak připravit tradiční sýrové pagáče – postup receptu:
- Nejdříve si najemno nastrouháme sýr. Přidáme k němu ostatní ingredience, tedy mouku, Heru, sůl, prášek do pečiva a smetanu.
- Vypracujeme těsto, které necháme odpočívat v lednici alespoň 2 hodiny, klidně však i přes noc.
- Před válením těsto ještě prohněteme a následně ho rozválíme. Mělo by mít tloušťku asi 1 až 1,5 centimetru.
- Z těsta postupně vykrajujeme malé pagáčky. Použijte libovolně velké vykrajovátko ve tvaru kruhu, podle toho, jak velké pagáčky chcete.
- Pagáčky klademe na plech s pečicím papírem. Potřeme je rozšlehaným žloutkem a podle chuti posypeme sýrem, sezamem, kmínem či lněnými semínky.
- Pečeme při teplotě 200 °C asi 10 až 15 minut. Po vychladnutí můžeme podávat. Dobrou chuť!
Doporučujeme: Tak tomu neuvěříš: Toto jsou zákeřné vedlejší účinky řepy!
Redakce zaKRASOU.czVyzkoušejte také nivové pagáčky
Ingredience:
- 500 g polohrubé mouky
- 200 g nivy
- 250 ml mléka
- 100 g strouhaného sýra
- 2 vejce
- 1 lžička soli
- 1 lžička cukru
- 1 balíček prášku do pečiva
- 150 g másla
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička mleté papriky
- 1 lžička sušeného tymiánu
- 1 lžička oregana
- sůl a černý pepř
Postup: Do velké mísy prosejeme mouku a zamícháme prášek do pečiva. Přidáme strouhaný sýr, rozdrolenou nivu, sůl a cukr. Poté přidáme rozpuštěné máslo, žloutky a mléko. Dochutíme prolisovaným česnekem, paprikou, tymiánem, oreganem, solí a pepřem. Zamícháme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Vypracujeme těsto a necháme ho 20 minut odpočinout.
Rozválíme ho na tloušťku 1 cm a začneme vykrajovat kolečka, podle preferencí menší nebo větší. Pagáčky poklademe na plech s pečicím papírem a dáme do trouby na 180 °C. Pečeme asi 20 minut (v závislosti na velikosti pagáčků kratší nebo delší dobu – pokud děláme malé pagáčky, postačí i poloviční čas). Když jsou zlatavé, vyndáme je ven a necháme vychladnout.
Zdroj úvodnej fotky: Redakce zaKRASOU.cz