Už jeden kousanec vyplaví tolik endorfinů, že nedokážeme přestat. Chutné, šťavnaté, červené jahody jsou dokonalým požitkem pro každého. I jen jedna jahoda ve sklenici se šampaňským dokáže vystřelit naše chuťové zážitky do vesmíru, ale co se děje, když začneme konzumovat jednu po druhé? Díky jejich chuti jim nedokážeme odolat a v konzumaci přestat, dokud není miska prázdná. ALE!
Přineseme si z obchodu balení dokonale červených a na pohled krásně vypadajících jahod, uložíme je do ledničky a po pár dnech je rovnou házíme do koše, protože se na nich objevila plíseň. Jahody byly drahé a plýtvání jídlem je skličující. Avšak plíseň na jahodách vzniká právě v důsledku jejich špatného skladování. Naštěstí existuje několik metod, jak jahody udržet čerstvé delší dobu. Zjistěte tedy, jak je správně skladovat.
Doporučujeme: Co s bohatou úrodou jahod? Máme skvělé tipy, jak zpracovat jahody
Základní tipy, jak jahody uskladnit
Při správném skladování v ledničce vám jahody mohou vydržet čerstvé a šťavnaté až po dobu jednoho týdne. Samozřejmě, vždy platí, že před konzumací je třeba je zkontrolovat a ujistit se, že na nich není žádná plíseň. To platí i v případě, že je budete ukládat do ledničky. Skladovat by se měly jen ty jahody, které nevykazují žádné známky poškození.
- Vzduchotěsná nádoba – neumyté jahody přeložte z plastové nádoby (ve které jste je přinesli z obchodu) do vzduchotěsné nádoby. Nádobu uzavřete a uložte do ledničky.
- Metoda papírové utěrky – před uskladněním a přesypáním jahod do nádoby položte na její dno papírovou utěrku. Položte na ni neumyté jahody, nádobu uzavřete a skladujte v ledničce.
- Opláchněte v octovém roztoku – připravte si roztok z octa a vody v poměru 1:3. Roztok promíchejte a ponořte do něj jahody na pár minut. Jahody následně sceďte, osušte a přeložte do skleněné nádoby, na jejímž dně bude papírová utěrka. Nasaďte víko a vložte do ledničky.
Tímto způsobem můžete v ledničce skladovat i nakrájené jahody. Mějte však na paměti, že umyté a nakrájené jahody vydrží v ledničce poměrně kratší dobu – obvykle jen maximálně 3 až 4 dny. Pokud již jahody nakrájíte, udělejte z nich jahodovou dřeň nebo džem. Takto je ještě využijete a budete mít jistotu, že nezhnijí a nevytvoří se na nich plíseň.
Podívejte se také: Nejlepší recept na jahodové tiramisu!
Je možné jahody mrazit?
Popravdě, neexistuje asi žádné ovoce, které by se nemohlo mrazit – tedy, možná se nějaké najde, ale jahody to nebudou. Jahody je totiž možné mrazit, a to buď vcelku, nakrájené na poloviny, na plátky nebo jakkoliv jinak.
Pokud chcete jahody používat například při přípravě koláčů a zákusků, musíte je i správně zamrazit. Aby jste po rozmrazení neměli jen jednu nevzhlednou hmotu něčeho jahodového, mrazte jahody jednotlivě. To znamená, že nakrájené jahody je potřeba uložit na plech vyložený pečicím papírem, a to řeznou stranou dolů. Jahody poskládejte vedle sebe a plech vložte na pár hodin do mrazničky. Po zamrazení je budete moci přeložit do nádoby a skladovat v mrazničce. Takto zmrazené jahody by si měly udržet svou čerstvost a chuť po dobu 10 až 12 měsíců.
V případě, že je budete chtít použít do koláče, rozmrazujte je postupně. Buď je můžete vybrat z mrazničky a přeložit do ledničky, kde se budou rozmrazovat pomalu – tato metoda trvá cca 6 hodin. Druhou možností, jak je rozmrazit o něco rychleji, je jejich ponoření do studené vody na 30 minut.
Počítejte však s tím, že po rozmrazení jahody nebudou úplně tak krásné, jako když jste je do mrazničky vkládali. Budou o něco tmavší a upřímně, na zdobení koláčů se hodit nebudou. Spíše je využijete do smoothie, do ranní kaše nebo do koláče – skvělá je např. jahodová bublanina.
Podívejte se také: Co je to epsomská sůl? Zázrak, který ti pomůže s mnoha neduhy!