Začnu velmi zajímavým faktem. Nedávno jsem se vrátila z Finska, kde si dokážete představit, že i v zimě jsou dny mnohem kratší než u nás. Avšak, co mě překvapilo úplně nejvíc, v lyžařském středisku Levi slunce vychází v 12:16 a zapadá v 12:31. Pokud jste se mi právě vysmáli, podívejte se na aplikaci počasí. Totální deprese. (Ale lyžování stojí za to!)
Pojďme tedy k věci. Zima – ty dny, kdy se slunce rozhodne, že v 16:00 (ano, můžeme být vděční, že u nás je to právě v 16:00) je už příliš unavené, aby svítilo, a tak se raději skryje. A my? My se s tím musíme vyrovnat. Se zimou přicházejí i kratší dny, delší noci a … pár dost zvláštních věcí, které se začnou dít s naším tělem a o kterých nečteme až tak často. Možná se cítíte trochu více unavení, možná se vám nechce cvičit nebo si jednoduše najednou uvědomíte, že slunce už nezapadá v 21:00, ale v 17:00.
Tyto změny ovlivňují i naši mysl, náladu, zdraví a dokonce i to, jak rychle usínáme (nemluvě o tom, že jste možná začali být více náchylní na cyberloafing - tedy prohlížení internetu místo práce). Možná to zní trochu strašidelně, ale nemusíte se bát, nejde o nic, co by se nedalo zvládnout. Mnoho lidí, když se začnou zkracovat dny, pocítí určité změny ve svém těle, a to nejen kvůli nedostatku světla, ale i kvůli tomu, jak se naše tělo přizpůsobuje měnícím se podmínkám. Takže, co všechno se vlastně děje, když se dny zkracují, slunce se schovává dříve a tma nás obklopuje už odpoledne?
1. Možná se nebudete cítit až tak bystře
Pokud se vám zdá, že váš mozek začíná být trochu zamlžený, když přichází chladnější počasí, může to být právě důsledek nedostatku slunečního světla. Pokud přicházíte do práce ještě před východem slunce a odcházíte po jeho západu, snažte se vyhradit si čas na procházku. I jen 15 minut na slunci během dne může stimulovat nervové dráhy, které vám pomohou vrátit se do správné “myslící formy”.
Tedy, pokud chcete být opět na vrcholu své mentální hry, možná si budete muset na chvíli vyjít na slunce (i když je chladno).
Freepik.com2. Možná půjdete spát dříve
Lidské tělo má dokonale naladěný cirkadiánní rytmus, který znamená, že dřívější západy slunce obvykle vedou k dřívějším večerním hodinám. A protože čas vstávání je často pevně daný školou nebo prací, v měsících s méně slunečního světla se obvykle více vyspíme.
3. Možná nebudete mít chuť cvičit
Je tma, v ovzduší je chlad a vy jste stále nebyli v posilovně. Myslíte si, že denní světlo má vliv na vaši motivaci? Věda říká, že ano. Delší denní světlo je často spojeno se zvýšením denní fyzické aktivity. To znamená, že když je venku déle světlo, máme větší šanci jít do posilovny.
A když je tma? No, větší šance, že se půjdeme alespoň vyspat. Jak se bránit těmto přirozeným sklonům? Jděte cvičit dříve. Ano, pravděpodobně jste se teď pousmáli. Ale je úplně v pořádku, pokud je vaše rutina v zimě jiná než v létě. PS: nenechte propadnout už předplacenou permanentku.
4. Jste náchylnější k depresivním stavům
Možná je to základní faktor, který stojí za dalšími symptomy souvisejícími se změnou světla - naše náchylnost k depresivním náladám kvůli minimálnímu vystavení slunečnímu světlu. Výzkum na univerzitě v Pensylvánii, který se zaměřil na potkany, ukázal, že zimní melancholie není jen v našich hlavách.
Po šesti týdnech tmy se neurotransmitery zodpovědné za transport dopaminu a serotoninu (hormony spojené s emocemi) skutečně zničily. No a právě toto může být podkladový mechanismus pro sezónní depresi. Slyšeli jste už o lampě se světlem přirozeného spektra, která vám může pomoci zvýšit úroveň štěstí ve vaší domácnosti? Tak tady máte tip.
5. Jste náchylnější k infarktu
Dnešní článek je podložený studiemi. Není to super? Máme důkazy! Toto je další. V roce 2008 tým výzkumníků ze Švédska zjistil, že míra infarktů během prvních tří pracovních dní po změně letního času vzrostla o přibližně 5 procent. Nejpravděpodobnějším důvodem je tedy změna spánkových návyků. Nedostatek spánku způsobuje uvolnění stresových hormonů, které vedou k zánětům. Tyto záněty mohou způsobit vážné komplikace u lidí, kteří jsou už náchylní k infarktu.
Freepik.com6. S největší pravděpodobností se budete věnovat „cyberloafingu“
Cyberloafing je slangový výraz pro “surfování po internetu” za účelem zábavy. Ale ne ledajaké. Zábavy během práce. Zajímavé? Tato aktivita je na vrchní příčce hned v první pondělí po změně letního času. Mnozí lidé nemají tak vysokou motivaci pracovat kvůli nedostatku spánku, takže čas místo toho tráví prohlížením internetu.
7. Mohou se objevit klastrové bolesti hlavy
Při změně letního času se váš cirkadiánní rytmus může úplně rozházet. Tyto změny se často projevují ve formě bolesti. Běžným způsobem, jak lidé reagují, jsou klastrové bolesti hlavy - bolesti, které postihují jednu stranu hlavy a trvají delší čas. To vše může být způsobeno tím, že váš biologický rytmus dostane pořádnou facku, když se najednou začne stmívat o něco dříve.
Takže, jak vidíte, zkrácené dny a snížené množství slunečního světla mohou způsobit více změn, než byste čekali. Vaše tělo se vyrovnává s těmito změnami různými způsoby. Některé jsou zcela zjevné, jiné možná ani nepostřehnete.
A pokud se i navzdory všem těmto faktům rozhodnete, že zkrácené dny jsou vlastně skvělé na to, abyste se ukryli v teple domova a sledovali své oblíbené seriály, jen dejte pozor, abyste se nezasekli v zmatku mezi cyberloafingem a klastrovými bolestmi hlavy.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com