Pokud znáte, co je to pálení žáhy, ten nepříjemný pocit, když vás pálí hruď a hrdlo, vám asi nemusíme popisovat. A dokonce předpokládáme, že už máte vypozorováno, co tento nepříjemný pocit způsobuje. Obecně můžeme mluvit o potravinách, které konzumujete, zejména o kořeněných jídlech, ale i mastných nebo kyselých potravinách, čokoládě a kávě. Co pomáhá na pálení žáhy, co ulevuje od nepříjemného pocitu pálení?
Tip pro vás: Pískání v uších může signalizovat onemocnění! Dá se odstranit?
POZOR na riziko pálení žáhy!
Pálení žáhy může být u vás výjimečné nebo zcela běžné. Pokud pálením žáhy trpíte pravidelně a už jste vyloučili ze svého jídelníčku potraviny, které by jej mohly způsobovat, můžeme hovořit o gastroezofageální refluxní chorobě, která představuje chronický stav s mnoha potenciálními příčinami. Nic to však nemění na tom, že pálení žáhy je nepříjemné a může způsobovat nepohodlí. Jaká je první pomoc při pálení žáhy? Co udělat, pokud pálení žáhy samo neutichá?
Nepřehlédněte: Nauč se diagnostikovat nemoci podle stavu jazyka! Které příznaky neignorovat?
Pálení žáhy jako důsledek mnoha příčin - co může zhoršit pálení žáhy?
Ačkoli jsme vám již výše naznačili, že pálení žáhy je způsobeno především špatným životním stylem a konzumací některých potravin, ne vždy je tomu tak. Někdy je třeba příčiny hledat někde úplně jinde. Pálení žáhy může být také důsledkem nebo vedlejším účinkem při:
- nadváze,
- kouření,
- těhotenství,
- stresu a úzkosti,
- užívání léků proti bolesti.
Nejčastější příznaky pálení žáhy
Co už při pálení žáhy může být nepříjemnější než pocit, že vám hoří jícen? Myslíte si, že žádné další příznaky neexistují? Ale ano, existují, a možná si je ani s pálením žáhy někdy nespojujete. V tomto případě tedy můžeme mluvit zejména o pocitu tepla a pálení na hrudi či v krku, což je způsobeno vracením žaludeční kyseliny do jícnu. Dalšími příznaky jsou:
- bolest na hrudi, případně v krku,
- bolest podobná bolesti při trávicích potížích,
- nepříjemná chuť v ústech,
- nadýmání a plynatost,
- pocit na zvracení a říhání,
- pocit plnosti.
Zaujme vás také: Víš, co je dobré na popáleniny? Seznamte se se 7 tipy, které pomáhají!
Co pomáhá na pálení žáhy? TOTO je první pomoc pro každého proti pálení žáhy
Ať už po vydatném obědě, nebo v důsledku jiné příčiny, když se žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu (což způsobuje pálení žáhy), existuje řešení, které vám uleví během několika minut. Co takhle vyzkoušet i ověřené domácí triky? Nejrychlejší úlevu vám poskytnou následující suroviny a potraviny.
Takto lze zvládnout pálení žáhy co nejúčinněji:
- Jedlá soda – stačí, když ve sklenici vlažné vody rozmícháte 2 čajové lžičky sody a vypijete. Případně můžete lžičku jedlé sody vložit do úst a zapít vodou.
- Bylinky – anýz, máta, zázvor, fenykl – všechny tyto bylinky vám pomohou zmírnit pálení žáhy. Stačí je zalít vroucí vodou, nechat louhovat 5 minut a následně čaj vypít.
- Žvýkačky – přispívají k tvorbě slin, které „splachují“ nepříjemnou kyselost v žaludku, a navíc mentolová chuť osvěží ústní dutinu.
- Cukr – v tomto případě postačí, když do úst vložíte lžičku cukru, necháte rozpustit v ústech a následně polknete.
- Hořčice – při pálení žáhy vám může pomoci i hořčice – stačí sníst lžičku hořčice.
- Zralý banán – vysoký obsah draslíku a vlákniny obsažený v banánu zabraňuje tvorbě kyselin v žaludku.
- Surový brambor – stačí si surový brambor nastrouhat a v takovém surovém stavu jej sníst. Obsažené škroby vám přinesou úlevu.
- Mléko – při pálení žáhy mnozí doporučují napít se studeného mléka. To pomůže zahnat pálení.