Těhotenství je obdobím, kdy se celé tělo mění – nejen zevnitř, ale i zvenku. Pleť najednou reaguje jinak, vůně jsou intenzivnější a to, co jste si dříve bez problémů dopřáli v salónu krásy, může najednou způsobovat podráždění, nevolnost nebo zbytečná rizika. Ne všechny kosmetické procedury jsou totiž během těhotenství bezpečné.
Pokud si chcete i nadále dopřát chvilku pro sebe, ale zároveň nechcete ohrozit miminko ani sebe, máme pro vás přehled těch beauty zákroků, kterým se raději vyhnout – alespoň na jistý čas.
Proč je těhotenství specifické období pro pleť i tělo?
Během těhotenství prochází ženské tělo intenzivními hormonálními změnami, které ovlivňují nejen vnitřní procesy, ale i vzhled pokožky, vlasů či nehtů. Zvýšená hladina estrogenu a progesteronu může způsobit větší citlivost pokožky, sklon k pigmentovým skvrnám (melasma), akné, ale i rychlejší dehydrataci či tvorbu strií.
To, co jste ještě před pár měsíci snášeli bez problémů, může najednou vyvolat podráždění, alergickou reakci nebo nečekanou citlivost. Zároveň je důležité si uvědomit, že některé látky obsažené v kosmetických produktech nebo používané při procedurách se mohou vstřebávat do krevního oběhu a potenciálně ovlivnit vývoj plodu.
I proto odborníci doporučují vyhýbat se agresivním zásahům, chemikáliím a procedurám se zvýšenou teplotou či invazivním účinkem. Těhotenství zkrátka není čas na experimenty – vaše krása si zaslouží péči, ale především bezpečnou.
FreepikNevhodné beauty procedury v těhotenství:
1. Botox
Botox (botulotoxin) je neurotoxin, který se používá k dočasnému ochromení mimických svalů – nejčastěji v oblasti čela, kolem očí a mezi obočím. Díky tomu se zabrzdí pohyb svalů, které způsobují vrásky. Ačkoli je v estetické medicíně běžně využíván, během těhotenství se jeho aplikace nedoporučuje. Důvodem není jen nedostatek studií o jeho bezpečnosti pro plod, ale i obava z možného průniku látky do krevního oběhu.
Organismus těhotné ženy je citlivější a na botox může reagovat nepředvídatelně – například nadměrným otokem nebo neúplným účinkem. Namísto botoxu můžete během těhotenství vyzkoušet přírodní alternativy jako masáže obličeje, baňkování nebo liftingová séra s peptidy, které podporují elasticitu pokožky bez zásahu do svalů.
2. Výplně kyselinou hyaluronovou
Výplně na bázi kyseliny hyaluronové se běžně používají k vyplnění rtů, lícních kostí či nosoretních vrásek. Ačkoli je samotná kyselina přirozenou součástí těla, injekční podání výplní v těhotenství se nedoporučuje – zejména pro riziko zánětlivé reakce, otoků nebo alergie, kterou mohou hormony zesílit.
Dalším důvodem je, že výsledky výplní mohou být během těhotenství méně předvídatelné, jelikož obličej může zadržovat více vody a změnit objem. Namísto toho zvolte hydratační séra s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou, které pomáhají vyhladit pleť bez rizika.
3. Retinol a retinoidy v kosmetice
Retinol a jiné formy vitamínu A patří mezi nejsilnější anti-age složky, ale v těhotenství jsou přísně nevhodné. Mohou se vstřebat do krevního oběhu a při vyšších dávkách hrozí riziko poškození vývoje plodu, zejména v oblasti nervové soustavy. Proto jsou i dermatologicky předepsané retinoidy během těhotenství zakázány.
Pokud jste zvyklá na retinol, přejděte během těhotenství na alternativy jako bakuchiol – rostlinný extrakt s podobnými účinky, ale bez rizika. Je jemný, účinný a pleť zanechá rozjasněnou bez vedlejších účinků.
4. Chemické peelingy s AHA, BHA, TCA kyselinami
Chemické peelingy s obsahem kyselin jako AHA (glykolová, mléčná), BHA (salicylová) nebo TCA (trichloroctová) pronikají hlouběji do pokožky a odstraňují odumřelé buňky. V těhotenství je však pokožka citlivější, náchylnější k podráždění, zarudnutí a vzniku pigmentových skvrn – zejména kvůli hormonům. Navíc, některé kyseliny, jako například salicylová ve vyšších koncentracích, mohou být rizikové i z hlediska vstřebávání do krevního oběhu.
Namísto silných chemických peelingů sáhněte po jemných enzymatických peelingech (např. s papainem, bromelainem) nebo mechanických peelingech s jemnými částicemi. Jsou šetrnější, bezpečné a stále dokáží udržet pleť čistou a zářivou i během těhotenství.
Freepik5. Laserové zákroky a IPL epilace
Laserové zákroky a intenzivní pulzní světlo (IPL) se běžně využívají k odstranění chloupků, pigmentových skvrn či cévek. Během těhotenství se však takové procedury nedoporučují z několika důvodů – kromě rizika podráždění a citlivosti kůže může dojít k hormonálně podmíněné hyperpigmentaci. Navíc, bezpečnost těchto technologií v těhotenství nebyla dostatečně klinicky testována.
Pro dočasné odstranění chloupků zvolte raději holení, elektrický zastřihovač nebo depilační krém určený pro citlivou pokožku (po předchozím testu snášenlivosti). Epilaci voskem raději vynechte, zejména v oblasti bikin, kde bývá kůže obzvláště citlivá.
6. Mikrojehličkování a mezoterapie
Mikrojehličkování (microneedling) i mezoterapie jsou procedury, při kterých se pomocí drobných jehliček narušuje povrch pokožky, aby se podpořila tvorba kolagenu nebo vpravily aktivní látky do hlubších vrstev kůže. V těhotenství však takové zásahy zvyšují riziko zánětu, alergické reakce nebo infekce, jelikož pokožka je prokrvenější a citlivější.
Dalším problémem je nejasné složení sér používaných při těchto zákrocích – mnohé obsahují látky, které nejsou vhodné pro těhotné ženy (např. retinol, konzervanty, chemické aktivní látky). Namísto toho zvolte hydratační masky, kosmetické masáže nebo přírodní pleťovou péči, které zlepší vzhled pleti bez narušení kožní bariéry.
7. Bělení zubů (chemické)
Profesionální i domácí bělení zubů využívá chemické látky jako peroxid vodíku či karbamid peroxid, které mohou být v těhotenství nevhodné. Sliznice jsou totiž citlivější, náchylné k podráždění a drobným poraněním. Navíc, malé množství těchto látek se může vstřebat – ačkoli v nízkých dávkách, jejich bezpečnost pro vývoj plodu nebyla důkladně zkoumána.
Pokud toužíte po bělejším úsměvu, zvolte šetrnější alternativy – zubní pasty s bělícím efektem bez peroxidu, zubní hygiena s leštěním nebo přírodní metody jako pasta s aktivním uhlím. Nejbezpečnější je počkat s chemickým bělením až po porodu a kojení.
8. Permanentní make-up
Permanentní make-up odborníci v tomto období nedoporučují. Důvodem je vyšší riziko infekce, zánětlivých reakcí či alergií – imunitní systém těhotné ženy je citlivější a může reagovat jinak než obvykle. Navíc, účinek anestetik používaných při proceduře je v těhotenství diskutabilní a jejich bezpečnost není dostatečně prozkoumána.
Rizikem je i nestabilní hormonální hladina, která může ovlivnit výslednou barvu pigmentu – odstín se nemusí ustálit rovnoměrně nebo může rychle vyblednout. Pokud toužíte po úpravě obočí, rtů či linek, počkejte do období po porodu a kojení.
Freepik9. Laminace obočí
Laminace obočí sice vytváří krásný tvarovaný efekt, ale k jeho dosažení se používají chemické roztoky na bázi amoniaku a kyselin, které mohou pokožku podráždit, zejména během těhotenství, kdy je kůže náchylnější k alergickým reakcím. Navíc, při kontaktu s pokožkou se mohou absorbovat a jejich účinky na plod zatím nejsou spolehlivě prozkoumány.
Pokud si chcete udržet pěkný tvar obočí, zvolte úpravu pinzetou, jemným voskem nebo zabarvení henou, která je přírodnějšího původu – vždy však sledujte složení a předem vyzkoušejte malý test citlivosti.
10. Tělové zábaly a procedury se zvýšenou teplotou
Procedury jako horké zábaly, parafínové kúry či „spa body wrap“ mají za cíl podpořit pocení a odbourávání vody z těla. V těhotenství však zvýšená tělesná teplota může být nebezpečná pro vývoj plodu, zejména v prvním trimestru, kdy může negativně ovlivnit nervovou soustavu dítěte.
Zapomeňte na přehřívání a namísto toho si dopřejte jemnou masáž s hydratačními oleji, například mandlovým nebo meruňkovým. Taková masáž uvolní tělo a zároveň zlepší prokrvení pokožky bez rizika.
11. Opalování v soláriu
Solárium vystavuje tělo vysokým dávkám UVA a UVB záření, které mohou být během těhotenství obzvlášť nebezpečné. Zvýšená hladina hormonů zvyšuje riziko pigmentací (např. melasma), popálenin a tepelného přehřátí organismu, což je pro plod rizikové. Navíc, dlouhodobý pobyt v horkém prostředí může negativně ovlivnit cirkulaci krve.
Pokud toužíte po opálené pokožce, sáhněte po samoopalovacích krémech bez DHA nebo jemném tónování pleti pomocí make-upu. Opálení je sice přitažlivé, ale během těhotenství by měla být prioritou bezpečnost vás i miminka.
Krása počká – bezpečnost je teď prioritou
Těhotenství je výjimečné období, které vyžaduje jiný přístup i v oblasti krásy. Ačkoli vás možná láká dopřát si oblíbené procedury, ne všechny jsou během tohoto období vhodné či bezpečné. Opatrnost se vyplatí – nejen kvůli vám, ale zejména kvůli miminku, které nosíte pod srdcem.
Zaměřte se na šetrnější alternativy, hydrataci, výživu zevnitř a přirozený lesk, který často těhotenství samo přináší. A pokud něco z kosmetických úprav musí chvíli počkat, vězte, že budete mít ještě mnoho příležitostí se rozmazlovat – o to více vědomě a bez obav.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik