Letní rána, dlouhé cesty autem, pohled na vrcholky hor... a najednou – malý škrábanec. Potom další. A ještě jeden, téměř neviditelný, ale při správném úhlu snad větší než Eiffelovka. Poškrábané sluneční brýle jsou poměrně běžný jev, ale když se člověk podívá přes zmapovaný povrch skla, zjistí, že žádná prázdninová euforie to už nebude.
Co s tím? Dá se sklo obnovit? Nebo alespoň trochu zakamuflovat? A jak se vlastně do této situace nedostat znovu? Pojďme se podívat na možnosti, které pomáhají zachránit náš pohled přes sluneční brýle, styl i rozpočet.
Nejprve si řekněme pravdu: Jak se nám mohou sluneční brýle poškrábat znovu a znovu?
Sluneční brýle nemusí absolvovat volný pád z Mont Blancu, aby utrpěly škrábance. Stačí je ledabyle hodit do kabelky mezi klíče, odložit je sklem dolů na stůl nebo je (překvapivě častý případ) nechtěně přisednout. Ani kapsa košile není žádná bezpečná zóna – brýle se mohou snadno vysmeknout, zejména pokud si nositel v zápalu pohybu zapomene, že tam vůbec jsou.
A potom jsou tu děti. Ty dokážou brýle prozkoumat, ohnout, zkoušejí, jak chutnají, a ještě i zanechají drobnou památku v podobě rýhy napříč celým sklem. K tomu si připočítejme písek, prach, příležitostné čištění spodkem trička – a máme celkem výživný mix, který z módního doplňku vytvoří předmět, na který se člověk raději ani nechce dívat.
Daří se poškrábané sluneční brýle ještě zachránit?
Dobrou zprávou je, že drobné škrábance se dají v některých případech efektivně zamaskovat nebo zjemnit tak, že neovlivní zážitek z nošení. A ačkoliv sluneční brýle nefungují na principu „přetřu – mizí“, některé domácí metody umí vizuálně pomoci.
Nejčastěji se na korekci slunečních brýlí doporučuje například:
- Zubní pasta (bez mikrogranulí) – mírně abrazivní, ale ne příliš drsná, dokáže zjemnit jemné rýhy. Stačí malé množství nanést na měkkou hadřík a krouživými pohyby jemně leštit. Potom důkladně smýt a osušit.
- Soda bikarbona s vodou – vytvořit hustou pastu (soda a voda = 2 : 1) a postupovat podobně jako se zubní pastou.
- Speciální přípravky na leštění brýlových skel – dostupné v optikách nebo online, často s mikroskopickým abrazivem a ochrannou vrstvou.
Ovšem pozor – všechny tyto metody fungují nejlépe na plastových sklech bez speciálních povrchových úprav. Pokud máte například polarizační brýle, zrcadlový efekt, antireflexní vrstvu nebo dioptrická sluneční skla, doporučujeme vždy se nejprve poradit s optikem. Můžete totiž omylem vyleštit nejen škrábanec, ale i celou ochrannou vrstvu. A to už nebude jen prostor pro „HUPS“.
DepositphotosAutovosk a leštidlo na světlomety? Neobvyklé spojení, ale funguje… někdy
Někteří nadšenci si pochvalují použití jemného autovosku nebo sady na leštění světlometů – vždyť co vyleští světlomety, mělo by zvládnout i sluneční brýle, že? V principu ano, ale je tu jedno velké ale.
Tyto produkty jsou určeny na tvrdé plastové nebo skleněné povrchy bez jemných povrchových úprav. Pokud jsou brýle polarizační, zrcadlové, antireflexní nebo s jakoukoliv vrstvou, riskujete jejich poškození – vosk či leštidlo mohou reagovat s povrchem a zanechat skvrny, matný film nebo ho úplně rozrušit.
Pokud však jde o levnější model nebo jste si jisti, že skla nemají speciální vrstvy, opatrné nanesení a jemné vyleštění (např. s hadříkem z mikrovlákna) může zjemnit vzhled škrábanců a vytvořit hladší povrch. Výsledek nebude dokonalý, ale při slabších poškozeních to umí brýle esteticky pozvednout.
Existují tekuté ochranné vrstvy proti poškrábání slunečních brýlí?
Na trhu se objevují i produkty známé jako tekuté ochranné vrstvy na brýle – trochu připomínají ochranné „nano“ vrstvy na displeje mobilů. Po nanesení by měly vytvořit tenký, tvrdnoucí film, který opticky vyplní drobné škrábance a zároveň chrání povrch před dalšími.
Tyto přípravky mají obvykle formu spreje nebo gelu a působí dočasně – je třeba je opakovaně aplikovat. Některé jsou určeny i na brýle, jiné jen na plastové povrchy či displeje. Důležité je proto číst složení a doporučení výrobce, aby nedošlo k poškození ochranných vrstev skla.
Účinnost těchto přípravků je různá – při drobných škrábancích mohou zlepšit čitelnost a lesk, ale nejde o zázračnou opravu. Můžeme je brát jako „make-up“ pro brýle – nezahojí, ale umí zakrýt.
Lepší zabránit vzniku škrábanců na slunečních brýlích než je potom opravovat
Jak se starat o sluneční brýle? Sluneční brýle jsou trochu jako dobré boty – když se o ně staráte, vydrží s vámi sezóny. Jenže na rozdíl od bot jsou křehčí a nesnášejí, když je někdo „jen tak šoupne“ do kabelky. Pokud si přejete brýle udržet v co nejlepším stavu, nech už jsou dioptrické, polarizační, sportovní, či jen módní, vyplatí se dodržet pár základních pravidel:
- Vždy je ukládejte do pouzdra – ideálně tvrdého. I když se zdá, že brýle v kabelce nic neohrožuje, stačí jeden klíč nebo zavření zipu a je po idylce.
- Čištění ať je rituálem, ne impulzem – žádná trička, ručníky ani papírové kapesníky. Na skla patří speciální hadříky z mikrovlákna.
- Nevystavujte je extrémům – vysoké teploty v autě, příme slunce na palubní desce či mrazivé noci mohou poškodit rám nebo vrstvy na sklech.
- Odkládat vždy skly nahoru – pokud už opravdu není jiná možnost než je položit volně, alespoň jim dopřejte výhled do stropu.
Ne všechny brýle jsou stejné, a proto si zaslouží individuální přístup
Dnes už brýle nejsou jen letním doplňkem. Mnozí je nosí celoročně – na řízení, sport, s dioptriemi, proti modrému světlu nebo jako pracovní nástroj. U speciálních modelů platí dvojnásobně, že pokud dojde k poškození, domácí pokusy o opravu mohou více uškodit než pomoci.
V případě dražších nebo specificky upravených skel doporučujeme neexperimentovat. Zkušený optik ví škrábanec často buď profesionálně vyleštit, nebo nabídne výměnu skla bez potřeby kupovat nové brýle. A to už je výhra pro oči i peněženku.
Poškrábané brýle nejsou konec světa, ale mohou být nepříjemnou překážkou ve výhledu – doslova. Ať už se rozhodnete pro jemné domácí triky, nebo pro jistotu svěříte brýle odborníkům, nejdůležitější je nepanikařit. Stejně jako v jiných situacích v životě, i zde platí: trochu péče na začátku ušetří množství oprav později.
A když už nic jiného, podívejte se na věc z té světlé strany: možná je to ten správný důvod, proč si konečně dopřát ty nové brýle, které už dlouho obcházíte. Tentokrát však s pouzdrem, hadříkem a mírnou dávkou respektu k jejich jemné povaze.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik