Ocet jako lék: Nevěříš, s čím vším ti pomohou octové podkolenky!

Ocet na dochucení omáček a polévek, ocet na zavařování, ocet na vyčištění odtoků, rychlovarné konvice či dokonce pračky... A když už by si člověk myslel, že už nemůže být nic, na co by se dal klasický bílý ocet ještě použít, najednou přijdeme my i s octovými podkolenkami!

Ale když vám prozradíme, jakým vynikajícím pomocníkem takové octové podkolenky mohou být, určitě nám tuto octovou rozmanitost odpustíte. Nikam proto neodcházejte a zjistěte, kdy by měly být podkolenky z octa volbou číslo jedna!

Znáte využití octa při zdravotních problémech?

V dnešní době je absolutní samozřejmostí mít doma lékárničku, plnou nejrůznějších analgetik, antibiotik, antidepresiv, antipyretik, antitusik a dalších „antiproblematik“.

Co však obsahovala domácí lékárnička našich maminek a babiček? Několik usušených bylinek, tinktur a – ocet. Protože, i když s ním dnes dokážeme efektivně odstranit vodní kámen z pračky a jiných spotřebičů, tato tekutina má i jinou superschopnost – léčit člověka a ulevit mu od problémů.

Možná jste se nyní zachvěli při představě jeho pronikavé až nepříjemné vůně a kyselé chuti, ale pokud se rozhodnete dát mu šanci předvést se v plné síle nejen jako ochucovadlo jídel nebo čisticí prostředek, můžete ho účinně a především opravdu osvědčeně využít i jako lék.

Věděli jste o tom, že můžete například použít ocet na snížení teploty? Tyto triky musíte znát!

Vyzkoušejte: Mandlové kameny: Příčina zápachu z úst, o které ví jen málokdo!

jak snížit horečku

Zdroj: pinterest.com

Jak využít ocet jako lék?

1.Octové podkolenky

Určitě si je připravte, pokud vás trápí vysoká horečka. Jak na to? Na jeden díl octa budete potřebovat pět dílů vlažné vody (nebo 3 PL octa na půl litru vody). Do této octové vody si namočte bavlněné podkolenky, nechte chvíli ponořené a následně vymačkejte a navlečte na nohy. Dalším krokem je obalení nohou s octovými podkolenkami v tlustší vrstvě starších šatů či šálů, aby jste si nezamáčeli postel. Pod sebe si pro jistotu ještě přestřete ručník nebo starší deku.

Takto vydržte ležet asi hodinu a nechte podkolenky na horečku působit. Nejpozději po dvou takovýchto kúrách by vám měla horečka zaručeně klesnout. Horečka však není to jediné, s čím vám octové podkolenky pomohou. Osvedčily se také na potlačení nervozity a uklidnění před spaním.

Octové podkolenky nebo octové ponožky můžete využít i na snížení horečky u dětí. V tomto případě však není doporučeno nechat je působit déle než 15 minut. Pokud děti spolu s horečkou trpí i zimnicí, tak se nedoporučuje účinky octových podkolenek vůbec zkoušet.

Doporučujeme: První pomoc: Co dělat, když máme poraněný nehet?

horečka

Zdroj: Depositphotos

2. Octové zábaly a obklady

Vynikající vám poslouží při podráždění srdce a nepravidelném pulsu jako opravdu účinná první pomoc. Už po chvíli se vaše srdce i puls uklidní. Octový obklad si připravíte velmi jednoduše.

Dvě lžíce octa smíchejte s litrem studené vody, do takovéto octové vody namočte utěrku nebo ručník, vymačkejte a přiložte na hrudník. Necháte přiložené, dokud se váš puls a srdcová činnost nevrátí do normálu.

 

jak odstranit bolest hlavy

Zdroj: Depositphotos

3. Inhalace octa

Ano, uznáváme, že od octa odvracíme tvář už jen při dochucování polévek, přičemž aroma zahřátého octa je ještě pronikavější a ještě nepříjemnější. Ale pokud se přemůžete a překonáte, odměnou vám bude výrazná úleva od bolesti. Proto, pokud vás trápí neustávající bolest hlavy a vyzkoušeli jste už vše možné i nemožné, dejte šanci octu a jeho inhalaci.

Ideální volbou bude v tomto případě sladový ocet. Smíchejte ocet a vařící vodu v stejném poměru, přikryjte si hlavu ručníkem a vdechujte, dokud bolest hlavy neustoupí. Pokud si takový způsob léčby přesto nedokážete představit, sladový ocet vám pomůže i zvenčí – smíchejte jednu část octa a jednu část vody, namočte kapesník nebo šátek a přiložte si na čelo.

jak dosáhnout lesklých vlasů

Zdroj: Depositphotos

4. Ocet jako kloktadlo na bolest v krku

Připravte si roztok z 1 sklenice vody a 1 ČL octa. Smíchejte a roztok použijte na kloktání při bolestech v krku a zánětu krku. Kloktání octového roztoku může být účinný domácí prostředek na řešení několika problémů s ústní hygienou, zejména na úlevu od bolesti krku, snížení zápachu z úst a možná i na snižování bakteriálního množství v ústech.

5. Ocet na úlevu od slunečních popálenin a štípanců od hmyzu

Ocet může pomoci zmírňovat bolest a urychlit hojení slunečních popálenin. Ředěný ocet (nejlépe chlazený) aplikujte jemně na postiženou oblast pomocí měkké hadříku nebo vatového tamponu. Takové studené zábaly působí velmi příjemně a uklidňující.

Také můžete vyzkoušet další trik s octem. Aplikace ředěného octa přímo na místo uštknutí může pomoci zmírňovat svědění a podráždění.

Další tipy, jak využít ocet

Když už jsme si dnes vzali na mušku právě ocet, máme pro vás ještě dvě užitečné babiččiny rady. Pokud vás trápí nechutenství, snězte před každým jídlem jednu kyselou okurku a vaše chuť k jídlu se vrátí tak rychle, jak také odešla. Ovocným octem si zase můžete proplachovat vlasy, díky čemuž se vám budou o mnoho snadněji upravovat, podpoříte jejich lesk a posílíte pokožku hlavy.

Nádherný lesk vlasů jako z reklamy dosáhnete i smícháním ovocného octa (1/4 l) s čerstvými kopřivovými listy (hrst) a vařící vodou (1/2 l). To vše nechte louhovat přibližně dvě až tři hodiny a po každém umytí vlasů vmassírujte do vlasových kořínků, bez oplachování.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE