Víš, na co je dobré pálení bobkového listu? Tento trik tě dostane!

Bobkový list je typické kuchyňské koření. Vaření luštěnin, například chutné čočky, si bez něj mnohé hospodyňky ani nedokážou představit. Vavřín vznešený, což je jeho oficiální název, dobře znali už Řekové, kteří z něj vyráběli věnce. Ty nosili jako symbol kultu významné osobnosti.

Víte však, co se stane, pokud několik bobkových listů jednoduše zapálíte? Možná byste tomu nevěřili, že i tento proces dokáže blahodárně působit na naše zdraví. V článku vám prozradíme, na co je pálení bobkového listu dobré a jak na to! Jak na použití bobkových listů netradičně, ale prospěšně?

Co víme o bobkovém listu?

Vavřín (lat. Laurus nobilis) je stálezelený strom nebo keř z čeledi vavřínovité. Obvykle dorůstá do výšky maximálně 15 metrů. Jeho domovinou jsou především teplé oblasti několika částí Asie. Odtud se rozšířil i do Středomoří. Kdysi měla tato rostlina významné postavení v řecké mytologii. Vavřín pravý je teplomilný a nenáročný na půdu.

Je charakteristický svými tvrdými kožovitými listy, které mají kopinatý tvar a vlnité okraje. Jejich lícní strana je o něco tmavší než rub. Obvykle dorůstají do délky asi 5 centimetrů. V dnešní době se sušené listy, známé také jako bobkové listy, využívají v kuchyni, a to hlavně při přípravě polévek či omáček.

Květy vavřínu jsou obvykle bílé, žluté nebo dokonce modročervené a objevují se od března do dubna. Kromě toho je tato rostlina charakteristická svými bobulovitými plody, z nichž se zejména ve Středomoří lisuje olej.

Doporučujeme: Domácí hnojivo na květiny: S tímto ti květiny porostou raz-dva!

čaj z bobkových listů

Zdroj: Depositphotos

Jaké má bobkový list účinky?

Věděli jste však o tom, že listy vavřínu mají i léčivé účinky? Jsou zdrojem vitamínů A i C a také železa, hořčíku či draslíku. Čaj z bobkových listů navíc představuje skvělou očistnou kúru. Tělo zbavuje nadbytečných solí a pomáhá i při nechutenství či bolestech kloubů.

Kromě toho může být tato aromatická bylina nápomocná při migréně, bolestech kloubů i křížů, revmatismu i artritidě. O listech vavřínu pravého se také říká, že podporují paměť i koncentraci.

Tradiční medicína uvádí i tyto výhody bobkového listu:

 • zmírňuje zažívací potíže, zejména nadýmání,
 • podporuje vylučování toxinů a nadbytečné vody z těla,
 • má mírné sedativní účinky, resp. uklidňující účinek,
 • podporuje vykašlávání,
 • zmírňuje bolest kloubů při dně,
 • bobkový list zlepšuje chuť k jídlu,
 • snížuje hladinu cukru v krvi,
 • uklidňuje nervový systém.

Čaj z bobkového listu

Na jeho přípravu budeme potřebovat 0,5 l vody a 3 vavřínové listy. Přivedeme k varu a povaříme pár minut. Následně necháme louhovat asi 15 minut. Scedíme a ochutíme citronem. Pijeme pomalu během celého dne. Tento čaj uklidní mysl i podrážděný žaludek. Není určený na dlouhodobé užívání.

V ktorých jedlách využiť silu bobkového listu?

Bobkový list je často přidáván do základů pro polévky a vývary, kde pomáhá přidat hloubku chuti. Dobrým příkladem je hovězí, kuřecí nebo zeleninový vývar, také luštěninové polévky.

 • Bobkový list je často přidáván do základů pro polévky a vývary, kde pomáhá přidat hloubku chuti. Dobrým příkladem je hovězí, kuřecí nebo zeleninový vývar, také luštěninové polévky.
 • Vavřínový list je skvělý při přípravě masových jídel, jako jsou dušené hovězí, jehněčí, vepřové nebo zvěřina. Přidává se do marinád nebo přímo do hrnce během vaření.
 • Při vaření luštěnin, jako jsou fazole, čočka nebo hrách, se přidává bobkový list, aby se zvýraznila jejich přirozená chuť a zároveň pomohl zmírnit jejich tendenci způsobovat nadýmání.
 • V některých kulturách se bobkový list přidává do vody při vaření rýže, aby se přidala aroma a chuť, například při přípravě pilafu.
 • Bobkový list může být také přidaný do pekáče s bramborami nebo jinou zeleninou, kde při pečení uvolňuje své aroma.
 • Při nakládání zeleniny nebo přípravě kvašených jídel se bobkový list přidává pro jeho konzervační vlastnosti a příjemnou chuť.

Podívej se také: Největší chyby při pěstování pokojových rostlin - děláš i ty těchto 9 chyb?

pálení bobkového listu

Zdroj: Depositphotos

Proč zapálit bobkový list?

Z jakých důvodů se tedy vyplatí pálit bobkové listy? Co dokážou hořící bobkové listy? Látky, které se z nich při spalování uvolňují, totiž na organismus působí více než uklidňujícím a relaxačním způsobem. Dokážou uvolnit stres a bojovat proti úzkosti.

Dokonce vám může bobkový list v takovém stavu pomoci s pročištěním dýchacích cest, normalizací krevního tlaku či eliminací bolestí hlavy i nadměrné únavy. Pokud trpíte nadměrou stresu nebo se vracíte domů z práce po těžkém dni, neváhejte sáhnout právě po bobkových listech.

Listy vavřínu také obsahují látky, které posilují imunitní systém. Při pálení listů se tedy dostávají do ovzduší a působí blahodárně na celý organismus. Rovněž tak pálení bobkových listů přispívá ke zlepšení koncentrace i zmírnění zánětů v organismu. Zapálený bobkový list dezinfikuje vzduch a zabezpečí očistu prostoru.

Jak pálit bobkové listy doma?

 1. Několik suchých listů zapalte v nehořlavé nádobě. Nechte, aby se dým, který uvolňuje hořící bobkový list, roznesl po celé místnosti.
 2. Místnost můžete alespoň na 10 minut opustit.
 3. Po návratu vás dostane výrazná, ale příjemná aroma z bobkových listů v místnosti.
 4. Následně stačí, pokud si v místnosti vyložíte nohy na stůl, zhluboka se nadechnete a na chvíli si odpočinete a zrelaxujete. Klidně si pustíte i uklidňující hudbu nebo sáhnete po oblíbené knize. Užijte si účinky inhalace.

 

Vavřín

Zdroj: Depositphotos

Jak si vypěstovat vlastní bobkový list?

Pokud si chcete pěstovat vlastní bobkový list, tedy vavřín pravý, ideální je tak učinit z předpěstovaného menšího keříku ze zahradnictví. Pěstování ze semen je zdlouhavé a náročné. Vavřínu vyberte slunné stanoviště, klidně i na přímém slunci.

Menší keříky je potřeba přezimovat v interiéru. Vyžaduje také hojné a pravidelné zalévání, zejména pokud je umístěný na přímém slunci a dlouho nepršelo. Ideální je hnojit každé dva týdny, například hnojivem na bylinky. Substrát by měl být výživný. Z keříku lze listy sbírat průběžně prakticky po celý rok. Řez je však vhodné zajistit alespoň dvakrát ročně.

Sbírané listy se suší v tenké vrstvě ve teplé a dobře větrané místnosti nebo v sušičce. Uchovávejte v nádobě s uzávěrem nebo papírovém sáčku.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE