Starý stříbrný příbor po babičce je takovou vzácností, že je těžké se ho vůbec zbavit. Přesně takovéto starožitnosti mají největší kouzlo. Mají svůj příběh, svou historii a jsou mnohem kvalitnější než některé současné předměty z velkovýroby. Ale jak příbor vyčistit a navrátit mu duši a opětovný lesk?
Možná jste také viděli triky s kontroverzním nápojem, který je velmi oblíbený u teenagerů a je jím možné vyčistit i toaletu, či stříbrné šperky. Ale ne, o něm tento článek rozhodně nebude. My jsme totiž vypátrali i jiné účinné řešení pro obnovení zářivosti stříbrného příboru, či jiných stříbrných věcí. Tak určitě nepřestávejte ve čtení! Jak na příbor jako nový? Jak vrátit lesk zašlému stříbrnému příboru? Jak vyčistit stříbrné šperky? Více v článku!
Doporučujeme: Květ "ženského štěstí" přináší své majitelce štěstí v lásce
Proč stříbro ztrácí svůj lesk a krásu?
Stříbro patří mezi nejoblíbenější kovy v domácnostech i šperkařství. Jeho lesklý a elegantní vzhled z něj dělá ideální materiál na výrobu šperků, příborů, dekorativních předmětů a dokonce i historických mincí. Díky své kráse a dostupnosti si nachází místo v každé domácnosti, ať už v podobě jemných náušnic, rodinného stříbrného servisu nebo moderních interiérových doplňků.
Stříbro nejen přidává eleganci, ale má i praktické využití – jeho antibakteriální vlastnosti jsou známy již od starověku. Nevýhodou stříbra však je, že jeho vzhled se časem mění. Stříbro je citlivé na vnější podmínky a vlivy prostředí, což může vést ke ztrátě jeho typického lesku a tmavnutí povrchu.
Tento proces je přirozený a nazývá se oxidace, při které se na povrchu vytvářejí chemické sloučeniny, způsobující ztmavnutí a změnu barvy. Proto si vyžaduje pravidelnou péči, aby si zachovalo svou krásu. Proč stříbro ztrácí svůj lesk a krásu?
- Oxidace a síra v prostředí: Sírové sloučeniny ve vzduchu (například ze znečištění) reagují se stříbrem a vytvářejí černý povlak.
- Vysoká vlhkost: Vlhké prostředí urychluje oxidaci a může způsobit skvrny na stříbře.
- Kontakt s chemikáliemi: Parfémy, laky na vlasy, chlór z bazénů nebo čisticí prostředky mohou poškodit povrch stříbra.
- Pot a mastnota z pokožky: Při každodenním nošení šperků se na stříbro dostávají soli a kyseliny z pokožky, které ho mohou znehodnotit.
- Zanedbaná péče: Pokud se stříbro pravidelně nečistí a neleští, na jeho povrchu se usadí prach a mastnota, což urychluje jeho znehodnocení.
Pravidelná údržba a správné skladování mohou tento proces výrazně zpomalit a prodloužit krásu stříbrných předmětů.
Doporučujeme: Pokojové rostliny do tmavých místností: Tyto neuhynou ani v temném koutě!
Depositphotos, CanvaPomůcky na čištění stříbra a doplňků:
1 lžičku jedlé sody
1 lžičku mořské soli
½ šálku bílého octa
vařící vodu
hliníkovou tácku (případně alobal a nádobu) a utěrku
Jak na čištění stříbra doma?
Jako první smíchejte sodu a mořskou sůl - tuto směs vysypte na tácek. Na směs nalijte bílý ocet a opatrně přilijte vařící vodu. Do této hmoty vložte příbor nebo jiné stříbro a opět zalijte vařící vodou tak, aby byl celý příbor ponořený. Nechte předměty namočené přibližně 30 sekund (v případě velmi zastaralého stříbra, můžete nechat i pár minut) a následně stříbrné produkty přeleštěte bavlněnou utěrkou.
Tip pro vás: Nejčastější chyby při pěstování pokojových rostlin – děláte je také vy?
Další metody čištění stříbrných šperků (jedlá soda, zubní pasta, amoniak):
- Použití jedlé sody: Připravte pastu z jedlé sody a vody. Jemně ji naneste na šperky a přetřete měkkou utěrkou. Opláchněte teplou vodou a osušte.
- Čištění pomocí zubní pasty: Použijte jemnou bílou zubní pastu (bez abrazivních částic). Naneste ji na šperky pomocí kartáčku nebo utěrky. Po důkladném vyčištění opláchněte a vysušte.
- Roztok s amoniakem: Smíchejte sklenici teplé vody s několika kapkami amoniaku. Šperky ponořte na pár minut a jemně přetřete. Opláchněte vodou a osušte.
- Použití piva nebo coly: Nalijte malé množství piva nebo coly do misky. Šperky ponořte na 5-10 minut, potom opláchněte a osušte.
- Ultrazvukové čističky: Ideální pro jemné a detailní šperky. Bezpečně odstraní nečistoty z drobných zákoutí.
Jiné způsoby čištění příboru:
- Horká voda s alobalem: Vystelete nádobu alobalem, přidejte lžíci jedlé sody a sůl. Zalijte vařící vodou a ponořte příbor na 2-3 minuty.
- Použití kyseliny citronové: Rozpusťte 1 lžičku kyseliny citronové v horké vodě. Ponořte příbor a nechte působit několik minut.
- Kuchyňský ocet: Připravte roztok z poloviny šálku octa a teplé vody. Příbor ponořte na 15-20 minut, následně opláchněte.
- Saponát a jemná kartáč: Na příbor naneste trochu saponátu a vyčistěte měkkou kartáčkem. Opláchněte vodou a vyleštěte.
- Popel ze dřeva: Smíchejte popel s malým množstvím vody na pastu. Naneste ji na příbor a jemně přeleštěte měkkou utěrkou.