Jak se na jaře starat o balkonové květiny, aby kvetly až do konce podzimu?

Jaro má velmi speciální atmosféru, když se příroda probouzí ze zimního spánku a všude začínají kvést barevné květy. Jedním z nejkrásnějších jarních zjevení je květinová oáza, kde se setkávají různé druhy květů a vytvářejí nádhernou pestrost barev a vůní.

V jarním květinovém ráji můžeme obdivovat kvetoucí tulipány, narcisy, hyacinty, pampelišky a mnoho dalších květů, které působí jako malé barvy v růžové a fialové kresbě. Vůně květů se mísí s čerstvým vzduchem a vytváří příjemnou atmosféru, plnou energie a optimismu.

Doporučujeme: Jak odstranit plíseň? Jedině kvalitním přípravkem

Jarní květinová oáza

Květinová oáza přiláká mnoho lidí, kteří se chtějí ponořit do krásy přírody a na chvíli zapomenout na každodenní starosti.

Proč si tedy neužít pobyt v jarním květinovém ráji a nevnímat krásu květů v jejich plné přirozené kráse?

 • Jarní květinová oáza je místem, kde se můžeme úplně odpočinout a načerpat novou energii pro budoucí výzvy.
 • Nechme se tedy unést krásou jarních květů a nechme své myšlenky a pocity volně vířit jako motýly mezi květy.

Tak si ji vytvořte i vy doma!

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny jsou skvělé rostliny, které nám přinášejí krásu a barvu v době jarních měsíců. Jejich květy jsou většinou nádherné a rozmanité, často jsou barevně pestrobarevné a mají jemnou a příjemnou vůni.

 • Mezi nejznámější jarní cibuloviny patří narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy.
 • Tyto rostliny mají různé tvary a velikosti květů, a každá z nich přináší do zahrady své jedinečné kouzlo.
 • Narcisy jsou známé svými krásnými žlutými květy s bílým okrajem, tulipány nás okouzlí svými různými barvami a tvary, hyacinty nás uchvátí svou sladkou vůní, krokusy nám přinášejí první jarní barvy, které jsou elegantní květy i spolu s úžasnou vůní.

Jarní cibuloviny jsou jednoduché na pěstování a péče o ně je poměrně nenáročná. Stačí jim připravit dobře propustnou půdu, zajistit jim dostatek slunečního světla a pravidelně je zavlažovat.

 • Jejich květy se nám pak odmění svou krásou a oživí naše zahrady po dlouhé zimě. 
 • Proto si nenechte ujít možnost vysadit si do zahrady jarní cibuloviny a užít si jejich krásu a barvy v době jara.

Nepřehlédněte: Našla jsi v květinách mšice? Nevyhazuj je, ale zkus tento trik!

jarní květiny Depositphotos

Tipy na balkonové květiny kvetoucí do podzimu

 • Pelargonie (muškáty) - tyto květiny jsou velmi odolné a kvetou po celé letní a podzimní měsíce. Jsou k dispozici v mnoha barvách a odrůdách.
 • Petúnie - tyto květiny mají velké, barevné květy a kvetou až do podzimu. Mají různé odrůdy, které se liší v barvě a tvaru květů.
 • Lobelky - tyto květiny mají jemné, modré květy a kvetou až do pozdního podzimu. Jsou velmi nenáročné na péči a vhodné i pro začátečníky v zahradničení.
 • Slunečnice - slunečnice jsou klasické květiny, které se vyznačují velkými, žlutými květy a velkými listy. Květy si užijete po celou letní sezónu a dokonce i do podzimu.
 • Begónie - begónie jsou další skvělou volbou květin pro váš balkon. Jsou odolné a kvetoucí do podzimu. Jsou k dispozici v mnoha barvách a odrůdách.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou při výběru květin pro váš balkon, které budou kvést do podzimu.

Doporučujeme i: Pro lepší spánek se začněte lépe starat o své povlečení

Pelargonie Depositphotos

Jak pěstovat balkonové květiny?

 • Vyberte vhodné květináče nebo nádoby pro pěstování květin na balkoně. Nezapomeňte na drenážní otvory na dně nádoby.
 • Zvolte vhodnou půdu pro květiny, která je dobře odvodňující a dostatečně výživná. Můžete použít speciální směs pro květinové nádoby.
 • Vyberte vhodné květiny pro pěstování na balkoně v závislosti na expozici slunce (plné slunce, polostín, stín), podnebí a dalších faktorech.
 • Pravidelně zalévejte květiny, aby měly dostatek vlhkosti. Je důležité je nezalévat, ale ani nenechat vodu stát v nádobě.
 • Hnojte květiny podle potřeby, aby měly dostatek živin pro růst a květení. Můžete použít tekuté hnojivo nebo pomalu rozpouštějící se hnojivo.
 • Starajte se o květiny, odstraňujte odkvetlé květiny a odumřelé části rostlin, aby se podpořil nový růst a květení.
 • Pravidelně kontrolujte květiny na případné škůdce a nemoci a podle potřeby je léčte.

Dodržováním těchto kroků a pečlivých úkolů by se měly vaše balkonové květiny dobře rozvíjet a krásně kvést. Buďte trpěliví a pozorně sledujte jejich potřeby, aby vám květiny na balkoně dobře prosperovaly.

Péče o balkonové květiny na jaře

Péče o balkonové květiny na jaře je důležitá pro jejich zdravý růst a krásný vzhled.

Zde je několik tipů, jak se postarat o vaše balkonové květiny na jaře:

 • Pravidelné zalévání: Zajistěte, aby vaše květiny měly dostatek vody, zejména během jarních měsíců, kdy je počasí teplejší a sušší.
 • Hnojení: Použijte hnojivo vhodné pro květiny na balkoně, aby měly dostatek živin pro zdravý růst a kvetení.
 • Odstranění suchých a odumřelých částí rostlin: Pravidelně kontrolujte své květiny a odstraňte všechny suché nebo odumřelé listy, květy a stonky, abyste zlepšili jejich vzhled a zabránili šíření nemocí. 
 • Kontrola škůdců: Buďte ostražití vůči škůdcům, kteří by mohli poškodit vaše květiny, jako jsou například mšice nebo roztoči. V případě potřeby použijte insekticidy na jejich eliminaci. 
 • Přesazování: Pokud si vaše květiny vyžadují více prostoru pro růst, přesaďte je do většího květináče s čerstvou zeminou. 
 • Udržování čistoty: Pravidelně odstraňujte veškerý odpad, suché listy a další nečistoty z květináčů, abyste předešli hnilobě a nemocem.

Přečtěte si také: Máš plastová okna? Tak v tom případě to musíš vědět!

balkonové květiny Depositphotos

Hnojení balkonových květin

Hnojení balkonových květin je důležitou částí péče o tyto rostliny, protože jim poskytuje potřebné živiny pro zdravý růst a rozkvět.

Existuje několik způsobů, jak je správně hnojit:

 • Použití tekutého hnojiva: Tekuté hnojivo se většinou aplikuje jednou týdně, ale toto se může lišit v závislosti na konkrétním druhu květu. Je důležité dodržet doporučení výrobce a aplikovat hnojivo podle pokynů. 
 • Použití hnojiva ve formě tyčinek: Tyčinky jsou další možností hnojení květin. Stačí je jednoduše zasunout do půdy a nechat je postupně uvolňovat živiny. 
 • Použití granulovaného hnojiva: Granulované hnojivo se rozptyluje po povrchu půdy a postupně se uvolňuje do země, poskytujíc stabilní přísun živin.

Je důležité si pamatovat, že přebytek hnojiva může být škodlivý pro rostliny, proto je důležité dodržovat doporučené množství a frekvenci hnojení. Před hnojením je také důležité zalévat rostliny, aby se hnojivo dobře vstřebalo do kořenového systému. S pravidelným a správným hnojením budou vaše balkonové květiny krásné a zdravé.

Zalévání balkonových květin a jejich správné zalévání

Zalévání balkonových květin je velmi důležité, protože květiny v nádobách a květináčích potřebují pravidelnou zálivku, aby zůstaly zdravé a krásné. Pro správnou zálivku balkonových květin je potřeba mít na paměti několik důležitých faktorů.

Prvním faktorem je teplota a vlhkost vzduchu. Na balkoně jsou květiny vystaveny většímu slunečnímu záření a teplotním změnám, proto je důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a zalévat je podle potřeby. Kromě toho je důležité zajistit dobrý drenáž v nádobách, aby se předešlo nadměrné vodě, která by mohla poškodit kořeny a způsobit hnilobu.

Důležitým krokem při zalévání balkonových květin je také vhodný typ hnojiva. Existují různé druhy hnojiv určené pro květiny v nádobách, které jim poskytnou potřebné živiny pro růst a kvetení. Je důležité pravidelně hnojit květiny podle doporučení na obalu hnojiva.

Kromě toho je důležité zajistit pravidelné zalévání květin ve správný čas. Ideální je zalévat květiny ráno nebo večer, aby se předešlo přehřívání půdy a odpařování vody. Je nutné dbát na to, aby se zálivka dostala až ke kořenům rostliny, a tím zajistit jejich dostatečnou hydrataci.

Nakonec je důležité sledovat stav rostlin a pravidelně je kontrolovat, zda nepotřebují další zálivku nebo jinou péči. S pravidelnou zálivkou a péčí budou vaše balkonové květiny kvést a zdobit vaše venkovní prostory po celou sezónu.

trvalky Depositphotos

Jaká je správná péče o květiny na terase během jara? 

 • Zalévání: Květiny na terase by měly být pravidelně zalévány, nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer. Je důležité sledovat, aby půda nebyla příliš suchá ani příliš mokrá. 
 • Hnojení: Během jara je vhodné pravidelně hnojit květiny na terase, aby měly dostatek živin pro růst a kvetení. Použít můžete univerzální květinové hnojivo nebo hnojivo speciálně pro květinové květiny. 
 • Světlo: Květiny na terase potřebují dostatek slunečního světla pro zdravý růst a kvetení, proto je důležité umístit je na místo, kde mají dostatek slunce. 
 • Ochrana před škůdci a nemocemi: Sledujte květiny na terase a pokud zjistíte příznaky škůdců nebo nemocí, okamžitě je eliminujte pomocí přírodních nebo chemických prostředků. 
 • Pravidelná péče: Pravidelným odstraňováním odumřelých květů a listů udržíte květiny na terase zdravé a podpoříte nový růst a kvetení. 

Dodržováním těchto jednoduchých kroků dosáhnete krásných a zdravých květin na terase během jara.

Pelargonie Depositphotos

Ochrana proti škůdcům

Ochrana proti škůdcům balkonových květin je důležitou součástí péče o rostliny a udržení jejich zdravého vzhledu.

Existuje několik způsobů, jak chránit květiny před škůdci:

 • Pravidelná kontrola: Pravidelně kontrolujte své květiny, abyste byli schopni identifikovat případné škůdce včas a přijmout potřebné opatření. 
 • Přírodní prostředky: Můžete využívat přírodní prostředky jako je například mýdlový roztok nebo voda se směsí octa na odradění některých škůdců. 
 • Ochranné sítě: Pokud máte květiny ve venkovních květináčích, můžete je chránit použitím speciálních ochranných sítí nebo plachet. 
 • Rostlinné oleje: Rostlinné oleje mohou být užitečné na odražení některých škůdců a zároveň mohou sloužit jako preventivní opatření. 
 • Chemické postřiky: V extrémních případech, kdy je škůdce těžké odstranit jinými způsoby, můžete použít chemické postřiky.

Vždy se však ujistěte, že jsou bezpečné pro vaše rostliny a neškodí životnímu prostředí. Je důležité pamatovat, že prevence je klíčová na ochranu vašich květin před škůdci. Pravidelná péče a kontrola vašich rostlin může předejít problémům se škůdci a udržet je zdravé a krásné.

balkonové květiny Depositphotos

Pozor na choroby květin!

Choroby balkonových květin mohou být způsobeny různými faktory včetně škůdců, nedostatku živin, nadměrné vlhkosti nebo nesprávného zalévání.

Některé z nejčastějších chorob balkonových květin zahrnují:

 • Plísňová onemocnění: Mezi nejčastější plísně patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Tyto choroby se často vyskytují v důsledku nadměrné vlhkosti. 
 • Hniloby kořenů: Nadměrné zalévání může vést k hnilobě kořenů, což způsobuje hnijení kořenů a zpomalení růstu rostlin. Je důležité dodržovat správný režim zalévání, aby se předešlo tomuto onemocnění. 
 • Virové choroby: Některé balkonové květiny mohou být napadeny viry, které způsobují změny ve barvě, tvaru a velikosti listů. Na léčbu těchto chorob může být potřeba použít vhodné pesticidy. 
 • Škůdci: Škůdci jako mšice, roztoči či molice mohou způsobit poškození květů a listů. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a v případě infekce použít vhodné prostředky na jejich likvidaci.

Pro zabránění chorobám balkonových květin je důležité dodržovat správnou péči o rostliny včetně zdravé půdy, dostatečného osvětlení a správného zalévání. V případě podezření na chorobu je důležité rychle jednat a případně konzultovat s odborníkem na rostliny.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE