Tipy, jak zvládat bolesti hlavy způsobené změnami počasí

bolesti hlavy a počasí

Bolestmi hlavy trpí mnoho lidí a změny počasí mohou tento stav ještě zhoršovat. Prudké změny teploty, vlhkosti, tlaku vzduchu či příchod bouřky mohou u některých jedinců vyvolat nepříjemné migrény a napětí. Jak můžeme bolesti hlavy způsobené změnami počasí zvládat?

Proč změny počasí způsobují bolesti hlavy?

Změny počasí mohou ovlivnit naše tělo různými způsoby. Když například klesne tlak vzduchu (před bouřkou nebo deštěm), změní se i tlak v našem těle. Tato změna může ovlivnit krevní oběh, nervy a tkáně, což vede ke vzniku bolesti hlavy. I náhlé ochlazení nebo oteplení může způsobit zúžení nebo rozšíření krevních cév v mozku. Výsledkem jsou migrény nebo tenzní bolesti hlavy

Pokud patříte k těm „šťastlivcům", kteří citlivě reagují na změny počasí, zejména během jara a podzimu (zvýšený výskyt alergenů), mohou vás potrápit sezónní alergie a s tím spojená bolest hlavy v důsledku zánětu v dýchacích cestách. Časté jsou i bolesti hlavy z větrného počasí, zvláště pokud máte citlivé nervové zakončení.

Doporučujeme: Spánková hygiena: 10 tipů na lepší spánek a regeneraci

Jak zvládat bolesti hlavy způsobené počasím?

1. Hodně pijte

Náhlé změny počasí, zejména změna teploty a vlhkosti, mohou způsobit dehydrataci, která je častou příčinou bolestí hlavy. Pijte dostatečné množství vody během celého dne, zejména během horkých nebo suchých dní. Snažte se také omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, které přispívají k dehydrataci. 

2. Upravte své stravování

Některé potraviny mohou vyvolat nebo zhoršit migrénu. Mezi nejčastější „spouštěče" patří potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek, jako jsou uzeniny, zralé sýry, čokoláda či alkohol. Zvyšte příjem potravin bohatých na hořčík (jako jsou ořechy, špenát nebo avokádo), předejdete migrénám.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Změny počasí mohou ovlivnit i kvalitu vašeho spánku, což následně zvyšuje riziko vzniku bolesti hlavy. Ujistěte se, že spíte pravidelně alespoň 7-8 hodin denně. Vytvořte si spánkovou rutinu, snažte se chodit spát a i vstávejte ve stejný čas. 

Doporučujeme: Co je katechin a jaké jsou jeho účinky? Objevte jeho sílu!

bolest hlavy
Depositphotos

4. Sledujte atmosférický tlak

Existují aplikace a zařízení, které dokážou sledovat změny atmosférického tlaku. Pokud víte, že máte sklony k bolestem hlavy, když je tlak nízký, můžete přijmout preventivní opatření. Během dne budete více pít, dopřejete si více odpočinku, případně budete mít po ruce léky, které vaši bolest zmírní. Předepsal vám takové lékař?

5. Přírodní metody na zmírnění bolesti

A opět si odběhneme po pomoc k matce přírodě. Pokud nechcete konzumovat léky, které vás zbaví napětí a bolesti hlavy, zkuste si nakapat do aromalampy nebo aromadifuzéru olej z máty peprné nebo levandule. I jemná masáž spánků těmito oleji může mít rychlý uvolňující účinek. Pokud se chcete uchránit od migrény, měli byste do stravy zařadit dostatek hořčíku. 

Můžete ho doplňovat buď formou stravy (listová zelenina, ořechy), nebo prostřednictvím výživových doplňků. A nezapomeňme ani na zázvor, protože má protizánětlivé vlastnosti a je považován za přírodní lék proti bolestem hlavy. Čaj ze zázvoru může zmírnit migrénu, zejména pokud je spojená s nevolností.

Doporučujeme: Víš, co způsobuje křeče v nohách? Tohle tě rozhodně překvapí!

6. Zvládejte stres

Změny počasí jsou pro organismus zátěží, zejména pokud jsou doprovázeny stresem. Praktikování technik na zmírnění stresu, jako je  hluboké dýchání, může pomoci zmírnit napětí, a tím i frekvenci a intenzitu bolestí hlavy. Naučte se správně relaxovat, špinavé nádobí a oblečení neutečou. (Až na ty ponožky...) 

7. Fyzická aktivita a čerstvý vzduch

Pravidelná fyzická aktivita, zejména na čerstvém vzduchu, zlepšuje krevní oběh a okysličení těla. Ano, i takto jednoduše se dá předcházet bolesti hlavy. Snažte se však vyhnout fyzické námaze během prudkých změn počasí, zejména v horku nebo před bouřkou. 

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Pokud bolesti hlavy způsobené počasím narušují vaší každodenní rutinu nebo se zhoršují, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Chronické bolesti hlavy mohou být příznakem závažnějších zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči. 

Sledujte signály svého těla, dodržujte zdravé návyky a v případě potřeby neváhejte konzultovat svůj stav s lékařem. Pravidelná hydratace, dostatek spánku, vyvážená strava a relaxační techniky jsou klíčem k lepšímu zvládání těchto bolestí. Pokud žijete s partnerem, jistě vám rád naordinuje i jiný osvědčený lék proti bolesti hlavy. Ale to už je námět na jiný článek...

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE