Který rodič by nechtěl mít blízký vztah se svými dětmi i tehdy, když vyrostou, osamostatní se a začnou si budovat vlastní rodiny? Abychom se stali rodiči, jejichž děti budou chtít navštěvovat i v dospělosti, musíme si tuto budoucnost vědomě formovat už během jejich dětství. Takový vztah nevzniká sám od sebe, ale je výsledkem dlouhodobé snahy o vzájemný respekt, důvěru a emocionální blízkost. Co tedy můžete udělat pro to, abyste vybudovali rodinné pouto, které bude přetrvávat i v následujících letech?
Rozvíjejte lásku a respekt v každodenních maličkostech
Pravá rodičovská láska je hluboká a nezištná, ale měla by být viditelná i v běžných projevech. Děti potřebují vědět, že jsou milovány a akceptovány takové, jaké jsou, se všemi svými vlastnostmi a nedokonalostmi. Někdy se rodiče domnívají, že láska, kterou vůči svým dětem cítí, je zjevná, ale pro dítě je důležité tuto lásku i vnímat a cítit.
I drobné projevy péče a porozumění mají velký význam. Úsměv, pohlazení, pozorné naslouchání a společné chvíle dokážou zázraky. Když dítě cítí, že se o něj rodiče zajímají, začne si spojovat domov s bezpečím a láskou – což ho bude lákat i v dospělosti.
Vytvářejte bezpečné prostředí pro upřímnou komunikaci
Základem každého dobrého vztahu je komunikace, a v případě dětí to platí dvojnásobně. Pokud chceme, aby se nám dítě i v dospělosti svěřovalo, musíme mu od malička ukazovat, že ho bereme vážně a že jeho myšlenky a pocity jsou pro nás důležité. Nesuďte, nenuťte děti hned k řešení a nehodnoťte jejich názory podle toho, zda se shodují s vašimi. Místo toho se snažte poslouchat a ukázat, že rozumíte tomu, co vám chtějí říct.
Tento přístup je naučí, že mohou být upřímní bez obav z odsuzování nebo bagatelizování jejich problémů. Pokud se děti naučí otevřít se vám bez strachu, v dospělosti budou vědět, že mohou přijít za vámi s čímkoliv, co je trápí nebo těší.
Doporučujeme: Vyrůstali jste v nefunkční rodině? Tyto znaky vás prozradí
Dovolte dětem dělat vlastní rozhodnutí (a i chyby)
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou může rodič dítěti dát, je pocit důvěry. Jak děti rostou, musí se naučit dělat vlastní rozhodnutí a nespoléhat se neustále na vedení rodičů. Pro mnohé rodiče může být těžké nechat děti dělat rozhodnutí, která se jim nezdají správná, ale pouze tím, že dítěti poskytneme prostor pro experimentování, mu dovolíme růst a dozrávat.
Pokud se děti cítí svobodně a důvěřují si, budou s větší pravděpodobností vyhledávat rodičovskou přítomnost i později. Přístup, který kombinuje podporu a svobodu, vede k tomu, že i v dospělosti budou děti vyhledávat vaše rady, protože si vás budou vážit, ne proto, že by cítily povinnost.
Doporučujeme: Syndrom skleněného dítěte aneb proč věnovat pozornost i zdravým sourozencům
DepositphotosNaučte se respektovat jejich osobní hranice
Součástí zdravého vztahu s dětmi je vědět, kdy ustoupit a kdy být přítomný. Jak děti rostou, budují si vlastní svět a vlastní hranice, které jsou pro jejich dospívání klíčové. Je přirozené, že mají své tajemství, vlastní zájmy a zkušenosti, se kterými se nemusí vždy chtít podělit.
Dopřejte jim samostatnost, i když to znamená, že nebudete o všem vědět. Dodržování hranic dětem ukáže, že je respektujete, což přispěje k jejich spokojenosti a důvěře vůči vám. Budou vědět, že pokud se na vás obrátí, nebude to znamenat zásah do jejich soukromí, ale spíše podpůrnou ruku.
Přijměte, že každé dítě je jedinečné
Každé dítě je jiné a projevuje své zájmy, talenty a sny odlišně. Nesnažte se přetvářet děti podle vlastních očekávání. Když dítě cítí, že ho rodiče skutečně přijímají, bude méně náchylné hledat si místo mimo rodinu nebo omezovat kontakt s rodiči. Uvidíte, že pokud je budete podporovat v tom, co je opravdu naplňuje, budou si chtít vaši společnost užívat i později.
Doporučujeme: Tito psi jsou nejmilejší na světě, správná volba do rodiny a k dětem
Podporujte rodinné tradice
Společné rodinné rituály a tradice, ať už jde o slavení svátků, nedělní obědy, nebo výlety, pomáhají vytvářet pevné rodinné vazby. Takové momenty děti zakotvují v pocitu rodinné stability a příslušnosti. Děti, které mají krásné vzpomínky na společné chvíle, budou mít přirozeně touhu tyto chvíle zopakovat i v dospělosti a možná je předat svým vlastním dětem.
Rodinné rituály představují bezpečné útočiště a prostor, kde mohou být samy sebou. A tak i po letech budou rády trávit čas s vámi, protože tyto chvíle budou mít pro ně hlubokou emocionální hodnotu.
Budujte vztah založený na důvěře a lásce
Vytvářet si pouto s dětmi znamená všímat si jejich potřeby, rozumět jim a být jim oporou v čase radosti i těžkostí. Rodiče, kteří se zajímají o svět svých dětí, umí poskytnout podporu a být neustále přítomní, si jejich děti budou chtít ponechat ve svém životě i později. Nemáme své děti vlastnit, ale pomoci jim rozvinout jejich jedinečný potenciál a vytvořit si s nimi zdravé a důvěrné pouto, které je k nám bude vždy přitahovat.
Být rodičem, jehož děti budou chtít navštěvovat i v dospělosti, znamená vnímat rodičovství jako cestu, na které učíme i sebe samé, jak žít laskavě a s respektem. Takový přístup nejenže vytvoří krásné rodinné vzpomínky, ale nám také pomůže vybudovat vztah, který bude stát na pevných základech a bude důležitý pro obě strany po celý život.