Už jste někdy vstali z postele, otevřeli skříň, oblékli si něco barevného a najednou se vám zdálo, že svět je tak o 37 % méně otravný? Není to placebo, je to dopamin - chemikálie radosti, kterou vaše tělo s radostí vyprodukuje, když se cítí příjemně. V mé skříni najdete dohromady pět barevných věcí, které vytáhnu převážně v létě, a je pravda, že se tehdy cítím … více viditelná?
To je právě ten důvod. I oblečení, které si denně oblékáte, může být spouštěčem této malé radosti nebo lepšího dne. Možná je to poprvé, co čtete o světě dopaminového oblékání, ale je to způsob, kde se věda setkává s módou a slouží jako nástroj lepšího duševního zdraví.
Co je dopaminové oblékání?
Ve skutečnosti jde o vědomý výběr oblečení, které vám zlepšuje náladu. Může jít o oblíbenou barvu, pohodlný materiál nebo střih, ve kterém se cítíte neodolatelně a sebevědomě. Nezáleží na tom, zda jde o žluté šaty, fialové tenisky, nebo černé sako.
Důležité je, jak se v tom cítíte VY. Studie z psychologie oblékání (ano, dámy, to je legitimní vědecká disciplína) ukazují, že oblečení ovlivňuje nejen to, jak nás vnímají ostatní, ale také to, jak vnímáme sami sebe. To, co máte na sobě, může měnit váš postoj, chování, sebevědomí a dokonce i váš výkon.
Dopamin, dopamin, dopamin!
Dopamin je neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v systému odměn mozku. Když se cítíme dobře, často za to můžeme poděkovat právě jemu. Jídlo, pohyb, sex, hudba, dokonce i lajky na Instagramu - to všechno jsou spouštěče dopaminu. A nyní už víme, že mezi ně patří i oblečení.
Oblečení proto může ovlivnit kognitivní funkce i náladu. Například lidé oblečení formálně vykazují vyšší míru analytického myšlení. Jinými slovy, oblek vám může dát mentální výhodu a červené šaty možná trochu drzosti navíc.
Pinterest / @kerrigrayy, Pinterest / @meganveermannKdyž se cítíte mocně, vypadáte mocně
Formální oblečení (například kostýmy, saka, elegantní šaty) jsou často spojeny s větším pocitem moci a kompetence. Není to náhoda, že když jdete na důležité setkání, vyberete si lepší outfit. Mozek reaguje na tento výběr a doslova vás nastaví na výkon. Výzkumníci to nazývají “enclothed cognition” - fenomén, kdy oblečení ovlivňuje mentální procesy.
Pokud tedy chcete působit rozhodně, nebo se tak alespoň cítit, zkuste obléct něco takového. I když jen doma při Zoom poradě. Malé detaily jako červená rtěnka, pěkná košile nebo oblíbený šperk mohou mít velký dopad. Však my, ženy, to známe …
Ale co když se chci jen cítit pohodlně?
V pořádku, ne každý den je den na podpatky a sako. Obzvláště tehdy, když přijdou “ty dny”. Dopaminové oblékání je i o vnitřní pohodě. Někdy vám náladu zlepší oversized mikina, která připomíná víkend, jindy pyžamo, které si necháte celý den. Podstata je v tom, že vy rozhodujete, co je pro vás dopaminové.
Někteří lidé se cítí energicky v jasných barvách, jiní milují minimalistickou černou nebo zemitou paletu. Výzkumy však ukazují, že barvy skutečně mohou ovlivnit náladu: žlutá a oranžová jsou spojeny s optimismem, modrá s klidem, červená se silou a vášní. A tak dále!
Móda jako terapie?
Zajímavostí je, že dopaminové oblékání má potenciál pomoci i při duševním zdraví a může být součástí emocionální terapie. Teď nemluvíme o impulzivním nakupování jako o způsobu zvládání emočně náročných chvil. To je z jiného soudku a je dobré to řešit s odborníkem.
Když si však vědomě vybíráte oblečení podle toho, jak se chcete cítit (místo toho, jak se cítíte nyní), můžete cíleně ovlivnit svou náladu. Takzvané „mood enhancement dressing“ se využívá dokonce i při poruchách nálady. A když už nic nepomáhá, vždy si můžete obléct něco s květinami. Někdy i vizuálně pozitivní podněty dělají zázraky.
Jsou dny, kdy si prostě oblečeme první legíny a tričko, které najdeme na židli. A je to úplně v pořádku. Dopaminová móda není o dokonalosti ani o pravidlech. Nejde o to, že byste se měli vždy oblékat nejlépe, jak víte. To se nám přece nechce. Jde o vědomé rozhodnutí, co dnes potřebujeme cítit a co nám k tomu může pomoci. Je to o emocích, které přes to vyjadřujeme.
Není to povinnost, ale příležitost. Je to hra, kterou můžete hrát jen sami se sebou. Je to každodenní rutina, která může změnit vaše ráno na něco výjimečného.
Zdroj úvodnej fotky: Pinterest/KLIMENKOVA, Pinterest/Reyna de los Condenados, Pinterest/Carolina Ortega