Dětská autosedačka – investovat do nové či použité? Jaké upevnění je nejlepší? Poradíme, jak si vybrat!

dětská autosedačka

Mnoho rodičů při koupi autosedačky řeší právě to, jak vybrat autosedačku nejlepší pro jejich dítě. Parametry autosedaček pro novorozence nebo pro starší děti mohou být dost odlišné, a proto vám dnes poradíme, jak vybrat autosedačku. Přečtěte si, jaké typy autosedaček jsou na trhu, jakou autosedačku vybrat pro novorozence, jakou autosedačku koupit po vajíčku nebo kdy je možné použít už jen podsedák.

Pro každého rodiče je největším štěstím zdraví a bezpečnost jeho dítěte. Stejně jako se staráte o své dítě v jiných oblastech života, i při cestování autem byste měli dbát na fyzické zdraví a bezpečnost vašeho malého pokladu. Pomůže vám v tom dětská autosedačka. Nikdy nevíte, kdy nastane problém. Proto je důležité, aby bylo dítě v autě vždy v bezpečí.

Dětská autosedačka – jak vybrat autosedačku pro děti?

Majitelé automobilů, kteří jsou zároveň rodiči dětí ve věku do 12 let, by měli automaticky při narození svého dítěte investovat do dětské autosedačky. S růstem dítěte by ji měli měnit za příslušnou kategorii podle výšky a váhy dítěte – a to by mělo být pro všechny rodiče naprostou samozřejmostí. Ačkoli své potomky chráníme před úrazem doma či na hřišti, v autě máme pocit, jako by byli vůči zraněním imunní.

  • V první řadě je třeba si uvědomit, že u dítěte nemohou vzhledem k jeho výšce poskytnout dostatečnou ochranu klasické bezpečnostní pásy. 
  • Proto by mělo být připoutáno v autosedačce – nepřipoutané dítě se totiž při nárazu vozidla mění v projektil. 
  • Malé dítě připoutané pouze klasickým bezpečnostním pásem se v projektil mění také, silou nárazu je zatlačeno do sedadla a spodem pásu snadno vyklouzne. Může utrpět vážná zranění, případně vyletět přes přední či boční okno ven z auta. 

V případě, že jsou rodiče či jiné osoby těžce zraněny nebo v bezvědomí, záchranáři se o dítěti nemusí dozvědět. V takovém případě může zemřít, i když při včasném zásahu existovala naděje na jeho záchranu.

Doporučujeme: Recepty na zdravé domácí dětské výživy – tyto si vaše ratolesti zamilují

Jak si vybrat dětskou autosedačku?

Výběr správné dětské autosedačky je přinejmenším stejně složitý úkol jako najít nejlepší dětský kočárek. Čeká na vás množství modelů a značek autosedaček. Pojďte se proto spolu s námi seznámit s důležitými aspekty, které je třeba zohlednit při výběru dětské autosedačky.

Tipy, jak vybrat autosedačku:

  • Zjistěte si, zda autosedačka splňuje bezpečnostní normy, zda byla testována a jak je na tom.
  • Ujistěte se, že vybraný model autosedačky nebo sedadla je kompatibilní s vaším automobilem.
  • Pro správný výběr je nutné znát váhu i výšku dítěte.
  • Je užitečné, když je autosedačka výškově nastavitelná.
  • Vyberte autosedačku s kvalitním polstrováním pro větší komfort dítěte.

Klíčové parametry při výběru autosedačky:

  • Váha a výška dítěte
  • Bezpečnost
  • Zajištění dítěte v autosedačce
  • ISOFIX
  • Pohodlí dítěte
  • Výbava a příslušenství autosedačky

Rady při výběru autosedačky – autosedačky s isofixem = bezpečné autosedačky

V autosedačce je dítě připoutáno způsobem, který při nehodě zabrání jeho vymrštění z místa nebo poškození vnitřních orgánů špatně umístěným bezpečnostním pásem. Argumenty pro jízdu bez autosedačky typu: „Vždyť jedeme jen krátkou trasu, nebo malého udržím na rukou,“ by proto mohly skončit nečekanou tragédií.

Doporučujeme: Je pravda, že dívky se častěji rodí krásným ženám? Prsty v tom může mít evoluce!

Rady při výběru autosedačky
Depositphotos

Jaké otázky bychom si měli zodpovědět před koupí autosedačky?

Hmotnost dítěte – autosedačky se dělí na základě hmotnostních kategorií. Pokud chcete své dítě bezpečně ochránit, měli byste spotřebovat 2 nebo 3 autosedačky, než vaše dítě vyroste. Autosedačky se používají od narození přibližně do 12 let nebo 150 cm výšky, aby bylo dítě optimálně chráněno před čelním i bočním nárazem.

  • Skupina 0,1 (0+) jsou autosedačky od narození do 13 nebo 18 kg, připoutané v protisměru jízdy.
  • Skupina 1 autosedačky od 9 do 18 kg hmotnosti dítěte (od 1 do 4 let).
  • Skupina 1,2,3 autosedačky od 9 do 36 kg, které se přizpůsobují růstu dítěte (od 1 do 12 let).
  • Skupina 2,3 autosedačky od 15 do 36 kg (od 4 do 12 let).

Způsob upevnění autosedačky – autosedačka může být v autě připoutána bezpečnostním pásem nebo systémem ISOFIX, případně doplňkovými bezpečnostními pomůckami jako je pás Top Theater.

  • Upevnění bezpečnostním pásem – velká část autosedaček se v autě upevňuje tříbodovým bezpečnostním pásem přes vodicí úchyty pásu. Autosedačky od 15 kg pak při nehodě zajišťují jak dítě, tak samotnou autosedačku. Tento typ autosedačky musí být připoután pásem i tehdy, když v sedačce dítě nesedí.
  • ISOfix uchycení– Populárním způsobem uchycení je i systém ISOfix. Při tomto způsobu upevnění jsou ve spodní části sedačky dvě čelisti systému ISOfix, které se automaticky upevní na kotvy ISOfix v autě mezi sedadlem a opěradlem zadního sedadla auta. Takto upevněná dětská autosedačka je pevně spojena s karoserií auta a drží autosedačku pevně na místě. Autosedačky s ISOfix nemusíte připoutávat, když v nich nesedí dítě. Komfortnější autosedačky navíc nabízejí na úchytech ISOfix barevné kontrolky správného uchycení, které předcházejí nesprávnému uchycení autosedačky, což je nejčastější příčinou zranění dětí. Některé typy autosedaček jsou navíc doplněny o podpěrnou nohu, která se opírá o podlahu automobilu a zabraňuje rotaci autosedačky. Systém ISOfix je většinou zabudován v autech od roku výroby 2009, přesto je však lepší zkontrolovat manuál vašeho auta, případně se nechat poradit v kvalitní prodejně autosedaček a dětských potřeb.
  • Zajišťovací pás Top Theater – Některé renomované značky nabízejí u svých autosedaček i vrchní zajišťovací pás (Top Theater), který zabraňuje překlopení autosedačky směrem dopředu při nárazu. Tento pás se upevňuje o zadní sedadlo auta nebo o kovovou sponu k tomu určenou v kufru auta. Pokud si tedy plánujete zakoupit autosedačku s tímto bezpečnostním doplňkem, je vhodné zkontrolovat, zda je vaše auto vybaveno zařízením k tomu určeným.

Podívej také: Výchova dětí podle znamení horoskopu (II. část): Na co se připravit?

Dětská autosedačka
Depositphotos

Jak vybrat správnou autosedačku? Autosedačky podle výšky a hmotnosti

Rozhodujícím údajem pro správný výběr autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení autosedačky jeho velikosti. Rozhodně nekupujte příliš velkou sedačku, abyste ušetřili a vydržela vám co nejdéle. Toto rozhodnutí nemusí dopadnout šťastně.

Autosedačky od 0 do 13 kg (kategorie 0, 0+)

Jsou lehké, bezpečné a díky sklápěcímu madlu se velmi snadno přenášejí i s miminkem. Do auta se upevňují vždy v protisměru jízdy. Upozornění – při montáži na přední sedadlo je NUTNÉ mít vypnutý airbag spolujezdce. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!

Doporučuje se ponechat dítě v autosedačce (ve vajíčku) do 10-13 kg, protože poloha v protisměru jízdy je bezpečnější a lépe chrání hlavu, krk a páteř dítěte. S těmito autosedačkami většinou vystačíte do přibližně 10 až 12 měsíců věku, kdy dítě obvykle ze sedačky vyroste, i když jeho váha ještě zdaleka nedosahuje 13 kg. Pozor! Horní hrana autosedačky musí vždy končit nad horními okraji uší dítěte.

Autosedačky od 9 do 18 kg (kategorie 1)

Věk přibližně do 4 let. Tyto autosedačky se umisťují do auta už většinou ve směru jízdy na zadní sedadla a musí být vybaveny bezpečnostním pásem v oblasti rozkroku s možností jeho nastavení podle růstu dítěte.

Vhodné je zvolit autosedačku s polohováním zad, protože menší děti ještě rády spí a funkce polohování za jízdy vám v tomto případě přijde vhod. Vyberte autosedačku se zvýšenými a zesílenými bočnicemi u hlavy.

Sedací plocha sedačky bývá umístěna výše a dítě má lepší výhled.

Autosedačky od 9 do 36 kg (kategorie 2, 3) 

Vhodné pro děti od 9 do 36 kg, „rostoucí s dětmi“. Jde většinou o široké a vysoké autosedačky s rozsáhlými variacemi a možnostmi nastavení a polohování podle velikosti dítěte. Většinou je součástí těchto autosedaček zmenšovací vložka a některé mají bezpečnostní pult, který u menších dětí zajišťuje lepší bezpečnost.

Autosedačky bývají vybaveny vlastními bezpečnostními pásy.

Autosedačky od 15 do 36 kg (kategorie 2, 3)

Přibližně pro děti do 12 let. V nabídce jsou stále autosedačky s nastavitelnou opěrkou zad, opěrkou hlavy a opěrkami rukou, které lze nastavovat podle velikosti dítěte. Autosedačky se připoutávají autopásy. Zadní část sedaček bývá odstranitelná a zůstanou jen podsedáky, které se v autě umisťují na zadní sedadla ve směru jízdy.

Bezpečnostní autopásy musí být v dobré výšce, aby dítě nevykouzlo – horní část musí být vedena přes střed ramene a zároveň přiléhat k horní části těla, a spodní část pásu musí jít přes boky a také pevně přiléhat. Pásy nesmí vést přes krk a břicho.

Autosedačka pro miminka
Depositphotos

Poradíme při výběru autosedačky pro děti – kategorie autosedaček a skupiny autosedaček

V každém autě by měli rodiče používat pro své dítě příslušnou dětskou sedačku, což dokonce ukládá i zákon. Dětská sedačka je optimalizována podle velikosti dítěte, a tím pádem ho dokáže lépe ochránit v případě nárazu. Je však důležité dbát na to, aby bylo dítě v této sedačce dobře upevněno a aby také sedačka byla správně připevněna.

Teoretické rozdělení je jasné, existují dokonce příslušné kategorie. Pokrývají hmotnost dětí od 0 do 36 kilogramů, což je teoreticky od narození do 12 let. Poté už mohou děti sedět bez nutnosti jakéhokoliv dodatečného přizpůsobení na běžném sedadle.

Od 12 let a výšky 150 centimetrů dokonce slovenský zákon povoluje sedět i na předním sedadle spolujezdce. Skupiny dětských sedaček jsou tedy:

  • od 0 do 13 kilogramů
  • od 9 do 18 kilogramů
  • od 15 do 36 kilogramů
  • podsedáky

Jednotlivé skupiny se překrývají, aby nebylo nutné přesně řešit novou sedačku v konkrétním okamžiku. Toto je však norma ECE-R 44. Existuje však ještě norma ECE-R 129, která má spíše celosvětovou platnost a ta hovoří o výšce dítěte, nikoliv o jeho hmotnosti. Zde je skupin více:

  • Q0: do 60 cm
  • Q1: od 60 do 75 cm
  • Q1.5: od 75 do 87 cm
  • Q3: od 87 do 105 cm
  • Q6: od 105 do 125 cm
  • Q10: nad 125 cm

Normy jsou hlavně orientační, protože dítě, které podle jedné normy do sedačky sedí, nemusí podle druhé normy vyhovovat. Proto je třeba dbát i na komfort a dostatečné upevnění. Také otočení sedačky do směru jízdy je individuální záležitost. Některé děti sedí proti směru jízdy dlouho, ale některé chtějí vidět dopředu. Přínosem pro bezpečnost silničního provozu je včasné otočení sedačky, aby dítě bylo klidné a řidič nebyl rozptylován křikem a pláčem, který by ho znervózňoval.

Kritéria při výběru autosedačky pro děti – upevnění autosedačky v autě

Sedačku lze upevnit několika způsoby. Nejčastějšími jsou upevnění bezpečnostním pásem nebo systémem ISOFIX. Některé sedačky jsou dokonce vybaveny oběma těmito systémy, což je vhodné zejména v případě, že je sedačku třeba přesouvat mezi různými vozidly, která nejsou shodně vybavena systémem ISOFIX.

Upevnění bezpečnostními pásy

Nejjednodušší způsob upevnění dětské sedačky je pomocí bezpečnostních pásů. Je však třeba dbát na to, jak je samotné upevnění provedeno. Většina sedaček by měla disponovat blokováním pásu, které udrží sedačku pevně na místě. To platí až do chvíle, kdy sedačka slouží pouze jako zvýšené sedadlo pro děti. V tomto případě jsou děti připoutány klasickým bezpečnostním pásem.

ISOFIX a upevnění autosedačky s ISOFIXem

Od roku 2004 je každé nové auto vybaveno, minimálně na zadních sedadlech, tímto systémem uchycení. Skládá se ze dvou háků a většinou z pásu s ukotvením nad sedadlem nebo na zadní straně sedadla. Přídavná upevňovací noha není součástí každé sedačky a není kompatibilní s auty, která mají úložný prostor pod podlahou.

Vestavěné dětské sedačky

Některé automobilky nabízejí vestavěné dětské sedačky, které lze snadno vysunout ze zadního podsedáku. Nejsou určeny pro všechny hmotnostní kategorie, ale spíše pro větší děti.

Dětská autosedačka parametry
Depositphotos

Důležitost autosedačky – mám koupit použitou autosedačku nebo novou dětskou autosedačku?

Dětské autosedačky bohužel nejsou levné, a obzvlášť ne kvalitní dětské autosedačky. Každý však chce mít své dítě v bezpečí. Co lze udělat v tomto případě, jak tuto situaci vyřešit? Prioritou by vždy mělo být vybrat vhodnou autosedačku pro děti, která bude bezpečná.

Bezpečnost autosedaček by měla být pro rodiče rozhodující ukazatel. S nákupem použité dětské autosedačky je proto třeba zacházet opatrně. Nákup použité dětské autosedačky je citlivá záležitost. I když jsou použité dětské autosedačky nepochybně dostupné za dobrou cenu, existují určitá rizika.

  • Největší problém při koupi použité dětské autosedačky je, že neznáte její historii. 
  • Nevíte, zda již měla nehodu nebo poškození. 
  • Při kolizi nemusí být zjevné známky vnějšího poškození, přesto mohlo dojít k poškození vnitřní konstrukce, která již neposkytuje dostatečnou ochranu dítěti. 

POZOR – i v případě kolize při rychlosti 10 km/h se profesionálně doporučuje výměna dětské autosedačky! Tato rychlost je dostatečná k tomu, aby při nárazu došlo k deformaci dětské zadržovací konstrukce, která nemusí být nutně viditelná zvenčí.

Výměna autosedačky – kdy by se měla dětská autosedačka vyměnit?

Jak správně vybrat autosedačku? Ačkoli v zásadě hmotnost dítěte určuje, kolik dětských autosedaček potřebuje, postava dítěte se může stále lišit, a proto je velmi důležité vybrat vhodnou dětskou autosedačku. Dětské sedačky se liší a mezi dvěma dětmi stejné hmotnosti mohou být velké výškové rozdíly.

Není náhoda, že nejnovější norma R129 již rozlišuje dětské sedačky na základě výšky dítěte. Proto musíte věnovat pozornost kromě hmotnosti i dalším parametrům.

Existují také tři výstražné znaky, které naznačují, že nastal čas na výměnu dětské autosedačky:

  1. Když už hlavička dítěte přesahuje dětskou autosedačku, je dětská autosedačka malá a dítě potřebuje novou sedačku. V tomto případě již autosedačka neposkytuje dostatečnou ochranu hlavičky dítěte.
  2. Pokud se vnitřní pás – nejvyšší poloha vlastního bezpečnostního pásu autosedačky – nachází pod ramenem dítěte. U správně dimenzované autosedačky je bezpečnostní pás několik centimetrů (asi 2–4 cm) nad ramenem dítěte.
  3. Když zjistíte, že v zimě, když je dítě oblečené, je při připoutávání autosedačka už velmi těsná.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE