Přeplněný obývák? Těchto 10 věcí zbytečně zabírá místo – zbavte se jich co nejdřív!

Přeplněný obývák

Moderní obývací pokoj by měl být místem odpočinku, pohody a vizuálního komfortu. Často se však stává, že právě v tomto prostoru končí mnoho nepotřebných věcí, které kazí celkový dojem. Obývací pokoj není sklad ani výstavní síň – pokud chcete, aby působil stylově, musíte mu dopřát vzdušnost a jednoduchost.

Přestože každý prostor má svůj osobitý charakter, existují předměty, které se opakovaně objevují v domácnostech a zbytečně zabírají cenné místo. V tomto článku vám nabízíme přehled 10 konkrétních věcí, kterých byste se ve stylovém obývacím pokoji měli raději zbavit – nejen kvůli místu, ale i kvůli celkovému estetickému dojmu.

1. Nadměrné množství dekorací a suvenýrů

Každý předmět může mít svůj příběh a připomínat příjemné chvíle, pokud jich ale máte příliš mnoho, výsledkem je vizuální chaos. Poličky zaplněné suvenýry z dovolených, nevkusnými soškami či náhodnými dárky působí neorganizovaně a často ztěžují i úklid. Z pohledu designu platí, že méně je více, a proto se vyplatí vybrat si jen ty nejkrásnější nebo nejemotivnější kousky.

Zvolte si raději několik kousků, které vám dělají radost a zároveň ladí se zbytkem interiéru. Zkuste je tematicky nebo barevně sladit, aby působily jako ucelená kolekce, ne jako náhodně seskupená sbírka. Pokud nevíte, co ponechat, zkuste si předměty postupně odkládat bokem a po pár dnech si vybrat jen ty, které vám skutečně chyběly.

2. Masivní obývací stěny

Kdysi byly symbolem domácí pohody a praktičnosti, dnes už působí těžkopádně a zastarale. Masivní sestava často zabere celou jednu stěnu, ačkoli skutečně využíváte jen malou část jejích úložných možností. Mnohé z těchto kusů mají neefektivní členění a kazí vizuální rovnováhu prostoru.

Namiesto toho stavte na moderní, vzdušnější řešení – například závěsné police, minimalistické skříňky nebo kombinaci otevřených a uzavřených úložných prostorů. Výsledkem bude nejen estetický, ale i funkční prostor, ve kterém se budete cítit uvolněněji.

3. Nevhodně zvolené koberce

Koberec dokáže změnit atmosféru místnosti, ale jen tehdy, pokud je správně zvolený. Příliš malý působí nepatřičně, velký zase opticky zmenšuje prostor a může narušit proporce celé místnosti. Barva, tvar i umístění koberce výrazně ovlivňují vizuální vnímání prostoru.

Ideální je, pokud koberec rámuje sezení a barevně zapadá do interiéru, aniž by na sebe příliš poutal pozornost. Vsaďte na neutrální barevnost nebo decentní vzor, který nebude soutěžit s ostatním zařízením místnosti. Zvažte i snadno čistitelné materiály a protiskluzové podložky.

obývací pokoj přeplněný nepotřebným nábytkem
Depositphotos

4. Starý a nepotřebný nábytek

Některé kusy nábytku přetrvávají v domácnostech jen z nostalgie nebo zvyku. Staré křeslo, které už nikdo nepoužívá, stůl, který má více dekorací než funkcí – to vše jsou příklady, které zabírají drahocenné místo. A přitom je už nikdo reálně nevyužívá.

Zkuste se posadit do obývacího pokoje a pozorně se rozhlédněte. Co skutečně slouží svému účelu a co tam jen překáží? Zbytek bez výčitek vyhoďte, darujte, zrecyklujte nebo přeměňte na něco užitečného. Důležité je nebát se změn – interiér by se měl vyvíjet spolu s vámi.

5. Malé stolky bez účelu

Odkládací stolky mohou být praktické, ale jen pokud skutečně slouží svému účelu. V mnoha domácnostech je však najdeme více, než je potřeba – vedle gauče, křesla, v rohu či pod oknem. Pokud je reálně nevyužíváte, jen sbírají prach a zbytečně brání volnému pohybu v prostoru.

Nahraďte je multifunkčními kousky se skrytým úložným prostorem nebo sklápěcími modely, které lze v případě potřeby rychle rozložit. Promyslete si, kde je skutečně potřebujete a kde jsou jen zlozvykem. V menším obývacím pokoji oceníte každý uvolněný centimetr.

6. Příliš mnoho polštářů a přikrývek

Textilie umí interiér zútulnit a dodat mu osobitý charakter. Pokud ale máte na sedačce deset různých polštářů, několik přehozů a ještě i huňatou deku, prostor působí přeplněně a nepřehledně. Navíc si možná neuvědomujete, že jejich množství ztěžuje úklid.

Dva až tři polštáře v jednotné barevnosti úplně postačí, stejně jako jedna kvalitní přikrývka, kterou můžete měnit podle sezóny. Při výběru sáhněte po decentních texturách a materiálech, které ladí se zbytkem obývacího pokoje a zároveň jsou příjemné na dotek.

7. Zbytečná elektronická zařízení

Stará věž, nepoužívaný DVD přehrávač nebo archaická herní konzole – i elektronika dokáže zbytečně zabírat místo. Navíc, stará zařízení často s sebou nesou spleť kabelů, které působí chaoticky a vizuálně zatěžují prostor. 

Pokud zařízení nepoužíváte déle než měsíc, zamyslete se, zda ho vůbec potřebujete. Mnohé z nich je možné recyklovat, darovat nebo alespoň uložit mimo dohled. Investujte do bezdrátových řešení a minimalistického systému domácí elektroniky.

8. Přeplněné police a knihovny

Knihovna má být místem pro knihy a možná i pár dekorací, ne však odkladištěm pro vše ostatní. Když jsou police přeplněné a nepřehledné, působí místnost stísněně a neorganizovaně. Vizuální nepořádek má navíc negativní vliv i na psychickou pohodu.

Zkuste uplatnit pravidlo: co nepoužíváte nebo nečtete, darujte. Nechte na policích i prázdné místo – dýchá to s interiérem a působí příjemněji. Dopřejte svým knihám prostor, ve kterém vyniknou a budou skutečnou ozdobou obývacího pokoje.

přeplněná knihovna v obývacím pokoji
Freepik

9. Nevhodné nebo nadrozměrné osvětlení

Velké stojací lampy nebo lustry, které visí příliš nízko, mohou opticky zmenšovat místnost a snižovat její funkčnost. Osvětlení by mělo být přizpůsobeno velikosti místnosti a potřebám jejích obyvatel, ne diktováno módním trendem.

Preferujte více menších zdrojů světla – nástěnná svítidla, LED pásky či stolní lampy s nastavitelným ramenem. Pomocí vrstveného osvětlení můžete vytvořit atmosféru a opticky zvětšit místnost bez potřeby velkých zásahů do interiéru.

10. Příliš mnoho nebo nevhodně umístěné rostliny

Zelen do interiéru patří, ale ne každá rostlina se hodí do každého obývacího pokoje. Příliš velké květináče v úzkých rozích, rostliny blokující světlo nebo suché listí na parapetu – to vše může působit rušivě. Rostliny by měly prostor doplňovat, ne ho zahlcovat.

Vyberte rostliny přiměřené velikosti a umisťujte je tak, aby nebránily v pohybu ani nezastiňovaly místnost. Zkuste vertikální závěsná řešení nebo zelené stěny, které šetří místo a zároveň působí esteticky. Méně je i zde často více.

Na co si ještě dát pozor v obývacím pokoji?

Kromě zmíněných předmětů existuje několik dalších detailů, které mohou negativně ovlivnit styl a funkčnost obývacího prostoru:

  • příliš mnoho rozličných stylů nábytku v jedné místnosti
  • nesourodé barvy stěn, doplňků a textilií
  • nevhodně zvolený nebo chybějící centrální bod (např. obraz, krb, televizor)
  • volně položené nabíječky, kabely a ovladače
  • nízká kvalita materiálů, které rychle působí opotřebovaně
  • vizuálně těžké závěsy nebo záclony, které ubírají na světle
  • výstavka hraček, které patří spíše do dětského pokoje
  • příliš velké množství nápojových podnosů, misek či svícnů

Zařizování obývacího pokoje je o rovnováze mezi funkčností, estetikou a osobním vkusem. Věci, které zabírají místo bez skutečného přínosu, narušují tuto rovnováhu a vytvářejí zbytečný vizuální hluk. Odstraněním zbytečností získáte prostor, který působí čistěji, větší a harmoničtěji.

Nezapomínejte, že domov by vám měl sloužit, ne vás omezovat. Zkuste se na svůj obývací pokoj podívat novými očima a uvidíte, jak málo stačí na výraznou změnu. Máte i vy ve svém obývacím pokoji předměty, které jen překážejí? Nebo jste už některé z těchto kroků udělali? Podělte se s námi v komentářích níže!

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE