Příznivé účinky turistiky: Jak nám prospívají výlety do přírody?

Účinky turistiky

Až se příště vydáte na túru či dlouhou procházku nebo výlet do přírody, vězte, že pro své zdraví děláte opravdu hodně. Ani byste neřekli, kolik skvělých účinků může mít pravidelná turistika na naše tělo. Nemluvíme přitom jen o celodenních náročných túrách a lezení po kopcích a skalách se speciální výbavou, ale také o běžných několikahodinových procházkách a výletech do lesů a hor.

Turistika představuje perfektní způsob trávení volného času, který je prospěšný pro fyzické i duševní zdraví. Příroda nám nabízí čerstvý vzduch, ticho a únik od reality a rychlého životního stylu, kterému se v dnešní moderní době dá jen těžko vyhnout. Podívejte se s námi, jaké jsou výhody turistiky!

Proč čas strávený v přírodě příznivě ovlivňuje naše tělo? A jak pobyt v přírodě působí na mentální zdraví? Co tato fyzická aktivita nabízí? Na to se podíváme v následujícím článku!

Doporučujeme: Jaké aktivity a zážitky nabízejí zahrady na zámcích

Turistika
Depositphotos

Turistika a pobyt v přírodě – hlavní účinky na zdraví a benefity turistiky:

1. Turistika jako fyzická aktivita podporuje celkovou fyzickou kondici

Pravidelné výlety do přírody a túry nám především pomohou udržet tělo v pohybu a v dobré kondici. Velkou výhodou je, že tento druh pohybu je vhodný prakticky pro každého, pro děti, dospělé i starší osoby. Přiměřeně náročná pěší túra je vhodná i pro osoby se zdravotními problémy, které se například nemohou věnovat jiným sportům, nebo pro osoby v období rekonvalescence po úrazech.

Nedostatek pohybu a sedavý způsob života mají negativní vliv na fyzickou kondici i pohybový aparát. Během pravidelných túr si naopak můžeme posílit svalstvo nohou, a zároveň poskytnout potřebný pohyb kloubům i kostem.

2. Turistika podporuje kardiovaskulární zdraví

Pěší turistika je nesmírně prospěšná i pro kardiovaskulární systém člověka. Významným benefitem je především regulace krevního tlaku. Turistika se osvědčila jako velmi dobrý prostředek při léčbě vysokého krevního tlaku. Také si během pravidelných výletů do přírody posilujeme srdce a podporujeme jeho správnou činnost a především sílu samotného svalu.

Vysoký tlak je přitom výrazným rizikovým faktorem mnoha kardiovaskulárních chorob, které dnes patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. K jejich prevenci můžeme přispět i pravidelným pohybem v podobě turistiky a procházek v přírodě.

Doporučujeme: Zámek Buchlovice: Skrytý klenot Moravy, kde se psaly dějiny Evropy

Turistika a pobyt v přírodě
Depositphotos

3. Turistika může podpořit zdraví plic a zlepšit dechovou kapacitu

Kromě srdce můžeme pravidelnými túrami prospět i svým plicím. Turistika totiž zlepšuje dechovou kapacitu a postupně i celkové využívání vdechovaného kyslíku. Díky tomu může mít tělo více energie pro fyzické i psychické aktivity. Nezapomeňme, že v přírodě, daleko od znečištěných měst, nás většinou čeká čerstvý vzduch s pořádnou dávkou kyslíku produkovaného stromy a rostlinami. To má příznivý vliv na naše plíce, okysličení krve, imunitu a psychiku.

4. Turistika ovlivňuje snížení hladiny cukru v krvi a podporuje krevní oběh

Pravidelná horská turistika má pozitivní vliv nejen na hladinu krevního tlaku, ale i na úroveň cukru v krvi. Časté procházky v přírodě, lesích či horách přispívají k regulaci hladiny cukru v krvi, proto je tento druh pohybu velmi vhodný pro diabetiky.

Jedná se o ideální podpůrný prostředek při léčbě zmíněného onemocnění a v kombinaci se správným stravováním může přispět i k prevenci cukrovky 2. typu. Turistika má kromě toho blahodárný vliv na krevní oběh, může přispět k lepšímu prokrvení dolních končetin a zlepšení stavu při problémech s křečovými žilami.

5. Turistika je dobrá na snížení stresu a podporuje mentální zdraví

Jaké jsou další zdravotní výhody turistiky? Pěší turistika a pobyt v přírodě neovlivňují naše zdraví jen po fyzické stránce, ale také po stránce psychické. Příroda nabízí jakési útočiště a únik před světem nebo problémy. Pobyt v přírodě účinně zmírňuje stres, pocity nervozity a napětí v těle.

6. Turistika zajišťuje zlepšení kvality spánku

Také může pomoci řešit problémy s nespavostí. Za probdělými nocemi totiž velmi často stojí nadměrný stres a hlava plná myšlenek, obav či starostí. Během túry v krásném prostředí si vyčistíte mysl, přijdete na jiné myšlenky, a věřte, že po takovém výletu vás problémy s usínáním rychle přejdou.

7. Turistika má pozitivní vliv na náladu a podporuje zlepšení kreativity

Během túry či výletu v přírodě může člověk rychle pocítit i zlepšení nálady. Turistika je skvělý způsob, jak bojovat proti depresivním náladám a zajistit duševní pohodu. Tento druh pohybové aktivity, kterou můžeme zároveň označit za aktivní odpočinek, má příznivý vliv na náš mozek.

Pobyt v přírodě zlepšuje paměť a schopnost soustředění, a podle mnohých také zvyšuje a podporuje kreativitu. V přírodě mnoho lidí načerpá nejen energii, ale i nové nápady, přijdou na jiné myšlenky a často najdou řešení některých problémů.

8. Turistika a sociální benefity

Turistika není jen skvělý způsob, jak se postarat o své zdraví, ale také příležitost strávit čas s rodinou a přáteli. Společné výlety do přírody mohou posílit sociální vazby, protože během túr je dostatek času na rozhovory a společné zážitky. Pravidelné trávení času v přírodě s blízkými může zlepšit vztahy a podpořit emocionální pohodu. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE