Teplota v domácnosti: Jak moc topit, když máte doma miminko?

Když máme doma malé miminko, je velmi důležité sledovat několik faktorů, abychom měli čisté a zdravé prostředí. Správné větrání během mrazivých zimních dnů a nocí, ideální teplota v interiéru a také vlhkost vzduchu – na co všechno je třeba myslet, když si domů přinesete miminko v období zimy?

Když už přicházejí chladnější dny, často mají mnozí rodiče obavy, aby nebylo v místnosti, kde miminko spí, příliš zima. Vtedy obvykle místnost přetápějí, což však ale není správné řešení.

V příliš teplé místnosti se totiž miminkům (a ani nám dospělým) nespí dobře, přičemž to ani není zdravé.

Doporučujeme: Odborník radí: Jak na silnou imunitu? (1. díl)

Jaká je ideální teplota doma během spánku?

I když malá miminka ještě nemají vyvinutou termoregulaci, neznamená to, že potřebují být ve velmi teplém prostředí. Miminka by určitě neměla spát v přetopené místnosti a ani nepotřebují být příliš oblečená a přikrytá peřinou, natož ještě s dekou.

Rodiče by se rovněž měli vyvarovat další chybě – nikdy nedávejte postýlku s miminkem k radiátoru ve snaze udržet ho u zdroje tepla. Může to vést k přehřátí miminka, které je jedním z rizikových faktorů syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Ideálně by se teplota v místnosti, kde miminko spí, měla pohybovat mezi 18 °C až 22 °C.

Doporučujeme: Odborník radí: Jak na silnou imunitu? (4. díl)

Jak víme, že je miminku zima?

Miminka jsou velmi šikovná, protože si teplotu těla dokážou sama regulovat, a to přes hlavičku. Až 85 % všech tepelných ztrát prostřednictvím termoregulace miminka totiž probíhá přes obličej a hlavičku. Je důležité, aby miminka usínala na zádech a aby měla odkrytý obličej i hlavičku. To by se nemělo tlumit například čepicí, protože by to mohlo vést k zbytečné tepelné zátěži.

Víte o tom, že zkoušet, zda má miminko studené ruce a nohy, ve skutečnosti není dobrým způsobem, jak měřit dětem teplotu? Prsty na ručičkách a nožičkách mohou být často chladné i tehdy, když je teplota dětského tělíčka doslova ideální.

Dobrým způsobem, jak zkontrolovat teplotu dítěte, je například:

  • položit ruku na jeho hrudník, který by měl být teplý na dotek, 
  • můžete to zjistit stejným způsobem i zkontrolováním bříška nebo zádíček.

Nepřehlédněte: Opalovací mléko nebo olej? Víme, co bude sedět právě vám

bábätko
Depositphotos

Jaká je ideální teplota v domácnosti?

Ideální teplota v domácnosti se může lišit v závislosti na individuálních preferencích a konkrétní situaci. Obecně se však doporučuje udržovat teplotu mezi 20 a 22°C, což je považováno za pohodlnou teplotu pro většinu lidí. Někteří mohou vyžadovat vyšší teplotu pro udržení teplejšího prostředí, zatímco jiní mohou upřednostňovat nižší teplotu, aby ušetřili energii a snížili náklady na vytápění. Je důležité si uvědomit, že individuální pocity se mohou lišit, a proto je důležité hledat kompromis, aby se v domácnosti cítili pohodlně všichni její členové.

Ideální a správná teplota v místnosti pro miminko by měla být mezi 18 a 22 stupni Celsia. Existuje několik důvodů, proč je tato teplota považována za ideální pro miminka, a to:

  • Bezpečnost a pohoda - teplota v této zóně je pohodlná a bezpečná pro miminko. Miminkům ještě termoregulace nefunguje, takže vysoké nebo nízké teploty mohou narušovat jejich tepelnou rovnováhu a způsobit nepohodlí nebo dokonce ohrožení.
  • Zdraví a riziko podchlazení - příliš chladná teplota v místnosti může zvýšit riziko prochladnutí a respiračních infekcí u miminek. Jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý, a proto jsou náchylnější k infekcím. Udržování optimální teploty jim pomáhá být zdravé. Proto chráňte dítě.
  • Kvalita spánku - miminka potřebují dostatek kvalitního spánku, aby se mohla správně vyvíjet. Příliš vysoká nebo nízká teplota může narušovat jejich spánkové vzorce a způsobit problémy se spánkem. Udržování vhodné teploty v místnosti pomáhá miminku spát klidně a neprobouzet se z důvodu teplotního nepohodlí.
  • Prevence přehřátí - příliš vysoká teplota v místnosti může způsobit přehřátí miminek, které je nebezpečné a může mít vážné následky. Proto je důležité udržovat teplotu v místnosti v rozsahu 18-22 stupňů Celsia, aby se předešlo přehřátí.

Je však důležité poznamenat, že každé miminko je jiné a některé mohou preferovat teplotu o něco nižší nebo vyšší. Je důležité sledovat reakce miminka na teplotu a přizpůsobit ji podle jeho individuálních potřeb.

  • Normální teploty dítěte proto kontrolujte, na co slouží například ušní teploměr, rtuťový teploměr či digitální teploměr. Doporučuje se také měření teploty v podpaží dítěte.
  • Nezapomínejte ani na pravidelné koupání a zdravou koupel drobka, pravidelný pobyt venku, čerstvý vzduch v místnosti před spaním či zvlhčovače pro děti.

Má se měnit teplota v místnosti s přibývajícím věkem miminka?

Aby byl spánek miminka opravdu kvalitní, během noci by měla dětem klesnout tělesná teplota. Ta se však věkem mění. V tomto případě je základním pravidlem to, aby jste teplotu v místnosti, kde miminko spinká, udržovali mezi 16 – 22 stupni. Spánek tak pro vaše malé poklady bude pohodlný a bezpečný.

Nejen studie, ale i pozorování rodičů ukazují, že miminka spí nejpokojněji při teplotě v rozmezí od 18,3 do 21,1 stupně. Pro starší děti by to však už mohlo být trochu málo, protože pro svůj relaxační spánek potřebují o něco teplejší prostředí.

Užitečný tip je, že pokud máte v místnostech, kde spíte, příliš teplo a nemáte možnost z topení ubrat, nechte děti spinkat jen v tričku s krátkými rukávy a pleně.

Nepřehlédněte: Kouzlo prvního doteku

novorodenec
Depositphotos

Nezapomeňte na větrání

Větrat místnost, ve které spíte, je třeba vždy. A to i tehdy, když máte doma malé miminko. Vydychaný vzduch v místnosti byste měli právě větráním vyměnit až několikrát denně, a to minimálně ráno po probuzení a večer před spaním.

Doporučuje se nárazové větrání, které by v zimě mělo trvat přibližně jen 5 minut. Dobře vyvětrejte i po odchodu návštěvy a je dobré to často opakovat například i při nemoci některého z členů vaší rodiny.

Co zvyšuje vlhkost vzduchu?

Existuje několik faktorů, které mohou zvýšit vlhkost vzduchu v domácnosti:

  • Vaření a sprchování - když vaříte jídlo nebo se sprchujete, vzniká ve vzduchu vodní pára, která zvyšuje vlhkost vzduchu v místnosti. Pokud není dostatečná ventilace, tato vlhkost se může udržovat ve vzduchu.
  • Sušení oblečení - když sušíte oblečení uvnitř domácnosti, voda z mokrých oděvů odpařuje do vzduchu a zvyšuje jeho vlhkost.
  • Používání zvlhčovačů vzduchu - zvlhčovače vzduchu jsou elektronické zařízení, které přidávají vodu do vzduchu a zvyšují jeho vlhkost výpary.
  • Akvaria - pokud máte doma akvárium, voda v něm může odpařovat a přispívat ke zvýšené vlhkosti vzduchu v místnosti.
  • Zalévání rostlin - když zaléváte rostliny, voda může odpařovat z jejich půdy a zvyšovat vlhkost vzduchu v místnosti.
  • Nedostatečná ventilace - pokud máte v domě nedostatečnou ventilaci, vlhkost vzduchu se nemusí dostatečně odvádět a může se udržovat ve vzduchu.

Důležité je udržovat vhodnou úroveň vlhkosti vzduchu v domácnosti, protože příliš vysoká nebo příliš nízká vlhkost může mít negativní vliv na zdraví a pohodu všech členů vaší domácnosti.

zdravá domácnosť
pinterest.com/pexels.com

5 rad pro kvalitní spánek 

Pokud chcete nejen sobě, ale i svým dětem zajistit kvalitní spánek, zkuste se zaměřit na tyto tipy:

  • spěte ve tmavé místnosti – tma totiž aktivuje uvolňování melatoninu, což je „hormon spánku“ v těle, zatímco světlo ho potlačuje.
  • mějte v místnosti ticho – pokoj, ve kterém miminko spinká, by měl být mimo rušné části vašeho domu nebo bytu. Jednoduše jen počkejte, až se dítě uklidní a usne, a poté klidně dělejte obvyklý hluk.
  • místnost nepřetápějte – aby i vaše miminko mohlo klidně usnout, musí mu klesnout tělesná teplota, a proto dítě na noc moc neoblékejte. Také by se však ale nemělo třást zimou. Ideální je držet teplotu místnosti mezi 18 až 22 stupni.
  • volte vhodné oblečení – ideální je volit noční oblečení z přírodních materiálů, doporučuje se bavlna.
  • přikryjte miminko lehkým ložním prádlem – postýlka vašeho dítěte by měla mít pevný matraci s přiléhavým prostěradlem a lehké ložní prádlo bez polštáře. Někteří rodiče dávají dětem do postýlek polštáře, ale to není správně. Miminka je totiž vůbec nepotřebují.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE