Různé druhy bodnutí hmyzem: Tohle ti prozradí, co tě skutečně poštípalo.

Už několik dní či vlastně týdnů tu máme pravé letní počasí. Zatímco se někteří stěžují, že je venku příliš horko, jiní si toto období užívají plnými doušky. Ale léto má i své nevýhody. S létem k nám totiž přichází různý hmyz, který si na nás velmi rád „pošmákne“. Z pobytu v přírodě si můžete domů přinést suvenýr v podobě klíštěte. Od přírodního jezera několik štípanců od komára a po pobytu na chatě také štípanec od ploštice.

A teď začíná pátrání. Co vás vůbec poštípalo? Byli jste v přírodě, zastavili jste se u jezera, dopřáli jste si procházku po louce... A ráno jste se probudili s červenou skvrnou na těle, kterou je těžké identifikovat. Jediné, co víte, je fakt, že to svědí, bolí a kůže je citlivá na dotyk. Co teď? Poznejte nejčastější druhy štípanců od hmyzu, s nimiž se můžete setkat.

Doporučujeme: Otlaky na nohách: Nevěříš, ale s tímto je vyléčíš velmi rychle!

Poštípání komárem

Asi nejběžnějšími a nejčastějšími štípanci, se kterými se setkáváme, jsou právě od komárů. Ty z nás doslova vysávají krev a zanechávají po sobě stopu v podobě svědění kůže. Štípanec od komárů poznáte velmi snadno – jedná se o mírný otok na kůži s malinkým vpichem. Když vás štípne komár, štípanec můžete pozorovat kdekoliv na těle, avšak nikdy ne v těsné blízkosti.

Bodnutí komárem nejsou nebezpečná, ale pokud vám postižené místo začne otékat, je dobré navštívit lékaře, protože se může jednat o infekci. Přece jen, v každé zemi se nacházejí různé druhy komárů, které mohou přenášet různé nemoci.

Pokud štípanec objevíte, je dobré vědět, jak ošetřit štípanec od komárů. Skvěle poslouží kostka ledu, jedlá soda, Aloe vera, ale i banánová slupka či zubní pasta.

Poštípání blechou

Oproti komárům se při poštípání blechou obvykle malé štípance vyskytují v hojnějším množství blízko u sebe – můžeme hovořit o třech štípancích blízko sebe. Jsou malé, seskupené a vypadají jako červený otok na kůži s krvavou tečkou uprostřed. I v tomto případě poštípání blechou dost svědí, ale rozhodně si poštípané místo neškrábejte. Mohli byste si velmi snadno zanést infekci.

Nepřehlédněte: Zastavený zubní kaz není mýtus! Jak ho zastavit?

 

Poštípání plošticí

Ploštice jsou ty malé potvůrky, které se nacházejí v matracích nebo v ložním prádle. Štípanec může mít různou formu – někteří si ani nemusí všimnout, že je něco poštípalo, ale u jiných může štípanec způsobovat alergickou reakci a bolest. Štípance jsou podobné těm od komára, ale jsou v blízké vzdálenosti od sebe a jsou pořádně svědivé. Nejčastěji se objevují na těch částech těla, kde se nachází tenčí kůže – zápěstí, předloktí, kotníky a třísla.

Podívej se: Odborník radí: Jak na silnou imunitu? (5. díl)

Bodnutí vosou a včelou

Bodnutí tímto blanokřídlým hmyzem si všimnete velmi rychle. Každé bodnutí je totiž bolestivé a bezprostředně po bodnutí se na kůži objeví červená skvrna s bílou tečkou uprostřed. Tato tečka může představovat žihadlo, které mohlo zůstat zabodnuté v kůži. To nezapomeňte před ošetřením odstranit. Obzvláště by se měli mít na pozoru ti, kteří jsou na bodnutí vosou nebo včelou alergičtí.

Co při bodnutí vosou pomáhá? Naše staré maminky doporučují obklad z cibule. Stačí kolečko cibule přiložit na kůži a nechat působit klidně i několik hodin.

Poštípání od pavouka

Ne, v tomto případě se určitě neproměníte na pavoučí ženu ani pavoučího muže! Štípnutí od tohoto tvora ze zvířecí říše není bolestivé, ale poznáte ho podle dvou malinkých bodů (vpichů) v těsné blízkosti – 1 až 2 mm od sebe. Pozor si však dávejte na exotické druhy pavouků. Ty kromě malých vpichů mohou způsobit začervenání kůže, její otok, svědění a pálení.

Uštipnutí klíštětem

Sezóna klíšťat nám tento rok začala poměrně brzy, proto je možné, že jste si nějakého už vyndávali. Zatímco někteří z nás stále zjišťují, jak na odstraňování klíšťat, jiní se ještě snaží zjistit, zda dané bodnutí je právě od klíštěte. Jak to poznáte? Věřte nám, velmi jednoduše, protože klíště zaryje svou hlavičku do kůže. Za předpokladu, že neodpadlo, tak při poštípnutí klíštětem můžete pozorovat jeho vyčnívající „zadní část“ z kůže a v okolí zarudlou kůži.

Štípanec od mravenců

Začervenání, hnis, svědivá kůže – takový je příznak po uštipnutí některými druhy mravenců. Mírný otok a začervenání je příznakem po bodnutí jakýmkoliv hmyzem, pokud se k tomu přidá hnis, díky kterému uštipnutí může vypadat jako vyrážka, je zřejmé, že jste měli co do činění s mravenci.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE