Je obecně známo, že snídaně jsou nejdůležitější částí dne. Měli bychom si na ně vyhradit čas a udělat si z nich jakýsi rituál – nepospíchat a vychutnat si je, což je však často nemožné.
Hladný žaludek některé potraviny příliš nemusí. Překvapí vás ale, že jsou to právě takové, které mnozí z vás rádi snídají, ať už z důvodu časové tísně (něco malého hodím do úst a utíkám), nebo i v případě, že si u snídaně v klidu posedíte, nikam se neženete a najíte se.
Jsou pro vás snídaně nutností? A jaké jsou podle vás ideální snídaně? Možná složení svých snídaní přehodnotíte. Co se nedoporučuje jíst na prázdný žaludek?
Co není vhodné jíst k snídani?
Snídaně je jídlem, které by mělo poskytovat tělu potřebnou energii a živiny na začátek dne. Některé potraviny však mohou způsobit nárůst hladiny cukru v krvi, pálení žáhy nebo jiné trávicí obtíže, pokud se konzumují samostatně nebo v kombinaci s určitými dalšími potravinami.
- Pečivo (bílé) – kvasnice obsažené v pečivu dráždí stěny žaludku a způsobují zvýšenou plynatost. Pokud máte tento problém, bílé pečivo byste rozhodně neměli jíst k snídani.
- Sladkosti a slazené snídaňové cereálie – sladké snídaně v podobě cukrovinek (šišky, muffiny, koláčky s džemem, palačinky a vafle) nejsou nejlepší volbou. Cukr zvyšuje tvorbu inzulinu, což představuje velkou zátěž pro slinivku břišní, která se právě probudila. Při dlouhodobějším přetěžování slinivky může vzniknout cukrovka.
Podívej se: Odborník radí: Jak na silnou imunitu? (5. díl)
Zdroj: Depositphotos
- Jogurt a další kysané mléčné výrobky – Při požití těchto potravin nalačno kyselina chlorovodíková, obsažená v žaludku, ničí všechny mléčné bakterie. Užitek z takovýchto potravin je ráno minimální. Dobrou volbou rozhodně nejsou nízkotučné jogurty.
- Hrušky – Ráno je vhodné se vyhnout i hruškám. Celulóza, kterou obsahují hrušky, je těžce stravitelná a může podráždit sliznici prázdného žaludku.
- Rajčata – Obsahují kyselinu oxalovou, která jakmile se dostane do kontaktu se žaludečními kyselinami, zvýší kyselost žaludku a u predisponovaných lidí může dojít k zhoršení vředových onemocnění žaludku a dvanáctníku.
Doporučujeme: Zastavený zubní kaz není mýtus! Jak ho zastavit?
Zdroj: Depositphotos
- Okurky a další zelená zelenina – Surová zelenina podněcuje pálení žáhy, zvyšuje nadýmání a nepříjemný pocit v žaludku. Na vině jsou kyseliny, které tato zelenina obsahuje.
- Banány – Pokud jíte banány na lačný žaludek, hořčík, který banány obsahují se velmi rychle vstřebává, čímž nepříznivě zatěžuje srdce.
- Koření – Dráždí sliznici a zesilují produkci žaludečních žláz, což má za následek výskyt žaludečních a střevních problémů.
- Studené a sycené nápoje – Dráždí sliznici a zhoršují krevní oběh v žaludku, výsledkem čehož se jídlo těžše tráví. Ani sladké džusy s přidaným cukrem nejsou nejlepší volbou.
- Citrusy – Vhodné je vyhnout se i citrusovým plodům. Obsahují mnoho ovocných kyselin, které když se dostanou do prázdného žaludku, způsobují pálení žáhy, v pozdějším stádiu až gastritidu a vředy.
- Káva na prázdný žaludek – Pro některé lidi může káva na prázdný žaludek způsobit podráždění žaludku a žaludečního traktu, což může vést k nepohodlí, kyselosti, pálení žaludku nebo dokonce žaludečním vředům.
Zdroj: Depositphotos
Jak naopak mohou vypadat zdravé snídaně?
- Ovesná kaše – Ovesné vločky chrání sliznici žaludku před účinky kyseliny chlorovodíkové, snižují cholesterol, z střev odstraňují nebezpečné nánosy škodlivin, zlepšují trávení, dodávají tělu potřebnou energii. Navíc, každý zná zázračné účinky ovsa – krásnější vlasy a pleť. Pro krásu neuděláte chybu, pokud si vločky namočíte do vody večer předem, vločky přes noc nabobtnají a ráno je zalijete teplým mlékem a přidáte ingredience, které máte rádi.
- Pohanka – Specifickou chuť pohanky nemusí mít rád každý. Má však stimulační účinky na trávení, také je zdrojem bílkovin, železa a vitamínů. Dá se z ní připravit chutná snídaňová kaše.
- Avokádo – Je naplněné zdravými tuky, vitamínem E i draslíkem. Má blahodárné účinky na organismus, jako je například prevence srdečních chorob. Dokonce ho mnozí označují za antistresovou potravinu.
Zdroj: Depositphotos
- Kukuřičná kaše – Toto zdravé jídlo odstraňuje toxiny a soli těžkých kovů, normalizuje stav mikroflóry žaludku a dokonale zasytí.
- Pšenice a pšeničná kaše – Dvě lžíce pšenice představují patnáct procent z doporučené denní dávky vitamínu E a deset procent denní dávky kyseliny listové. Také vám naštartuje trávení.
- Vejce – Bylo zjištěno, že vejce na snídani snižují spotřebu kalorií během dalšího dne. Dokážou dobře zasýtiti, odpovídají za zdraví očí.
- Borůvky – Zlepšují paměť, krevní tlak a normalizují výměnu látek. Skvěle se hodí do kaší.
- Celozrnný chléb bez kvasnic – Obsahuje uhlohydráty, které jsou pro organismus nezbytné. Navíc, ráno je nejlepší čas na jejich doplnění.
- Ořechy – Na lačný žaludek působí tak, že zlepšují jeho funkci a také snižují kyselost žaludečních šťáv.
- Med – Pomáhá probudit organismus a naplní ho energií. Zlepšuje činnost mozku a zvyšuje úroveň serotoninu (hormonu štěstí).
Vyjmenované potraviny výše (ty, které se doporučují jíst k snídani) si dokážete dokonce libovolně mezi sebou kombinovat. Zamyslíte se tedy nad malou změnou v jídelníčku?
Zdroj: Depositphotos