Bobkový list: S jeho pomocí se zbavíš bolesti i kašle!

Sušené bobkové listy se v našich kuchyních používají jako obyčejné koření. Ale uvažovali jste někdy o tom, že by vám bobkový list mohl pomoci se zdravotními problémy?

Měli byste vědět, že z něj lze připravit mnoho pomocníků pro zdraví. Vyzkoušet můžete například detoxikační čaj nebo léčivý olejíček.

V následujícím článku vám přinášíme důležité i zajímavé informace o bobkovém listu. Jak na netradiční použití bobkových listů? Jak připravit čaj z bobkového listu?

Co o bobkovém listu nevíme?

Vavřín pravý, jehož listy známe pod pojmem bobkový list, je vždyzelený strom nebo keř z čeledi vavřínovité. Tato rostlina dorůstá až do výšky 15 metrů. Pochází především z teplých oblastí. Jelikož je vavřín teplomilný, má rád slunce nebo polostín a teplo. Na půdu je nenáročný.

Je poměrně starý, kdysi ho velmi oblibovali Řekové. Z jeho listů vytvářeli věnce, které nosili jako symbol kultu významné osoby. V současnosti se pěstuje především ve Středomoří. Mezi velké vývozce ale můžeme zařadit i Turecko.

Listy vavřínu pravého se dnes běžně používají sušené v kuchyni, a to hlavně do polévek či omáček. Jsou poměrně tvrdé a kožovité se zvlněnými okraji a mají kopinatý až oválný tvar. Líc listů je o něco tmavší než rub.

Dorůstají mohou až do délky 5 cm. Vavřín pravý kvete obvykle od března do dubna. Jeho květy jsou bílé, žluté až modročervené. Z bobulovitých plodů rostliny se ve Středomoří lisuje dokonce olej.

Pozri také: Zastavený zubní kaz není mýtus! Jak ho zastavit?

účinky bobkového listu

Zdroj: Depositphotos

Jaký léčivý účinek má list vavřínu?

Obvykle používáme bobkové listy při vaření jen v malé míře, ale to nic nemění na tom, že mají úžasný vliv na lidské zdraví. Obsahují vlákninu, kyselinu listovou, silice, éterické oleje, třísloviny i hořčiny. Bobkový list obsahuje také vitamíny A a C a je zdrojem železa, hořčíku, draslíku, manganu i selenu.

Bobkový list podporuje imunitní systém, detoxikuje organismus a má silné antiseptické účinky. Pozitivní vliv má na proces trávení, odstraňuje plynatost a podporuje chuť k jídlu.

Další zázračné účinky bobkového listu:

 • Dokáže z těla odstranit nadbytečnou vodu. Bobkový list čistí močové cesty.
 • Bobkový list obsahuje složky, které mohou pomoci snižovat zánět.
 • Obsahuje antioxidanty, které bojují proti volným radikálům, čímž snižují riziko chronických onemocnění a podporují celkové zdraví. Tradičně se používá k podpoře trávení a zmírňování trávicích potíží, jako jsou nadýmání, plynatost a křeče.
 • Listy vavřínu pravého jsou nápomocné zejména při eliminaci různých bolestí. Pomohou vám při migréně, bolestech kloubů, křížové i sedacího nervu, břišních bolestech. Doporučují se také v případě, kdy jedince trápí revmatické bolesti, artritida.
 • Bobkový list navíc mírně ředí krev, proto je vhodné vždy používat v rozumné míře. Zabraňuje však tvorbě krevních sraženin a je nápomocný při prokrvování organismu. Zmírňuje tak pocit studených nohou a rukou.
 • Vavřínové listy příznivě ovlivňují nervový systém a podporují paměť, koncentraci a soustředění.
 • Pomáhá snižovat hladinu stresu, snižuje úzkost a podporuje kvalitu spánku.
 • Bobkový list uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při dýchacích potížích.
 • Inhalace páry z vody, do které byly přidány bobkové listy, může pomoci zmírnit respirační problémy, jako jsou ucpaný nos a infekce dýchacích cest.

Doporučujeme: Odborník radí: Jak na silnou imunitu? (2. díl)

čaj z bobkového listu

Zdroj: Depositphotos

Jak na využití bobkového listu?

1. Odvar z bobkového listu / čaj z bobkového listu

Pro zvýšení účinku bobkového listu na organismus zkuste mimo polévky také přípravě čaje. Do menšího hrnce dejte 15 bobkových listů, zalijte je 3 dcl vody a přiveďte k varu. Po varu nechte vařit dalších 10 až 13 minut.

Odvar vypněte a nechte louhovat ještě 3 hodiny. Poté bobkové listy vyjměte. Vavřínový čaj by neměl být piján naráz. Připravených 3 dcl odvaru byste měli vypít po malých pravidelných doušcích během jednoho dne. Poslední dávku si dopřejte před osmou hodinou večer.

Tuto kůru můžete zopakovat ještě po několika dnech a pak po měsíci. Odvar z listů vavřínu pravého není vhodný pro těhotné ženy a na dlouhodobé užívání. Je určen pouze jako detoxikační nápoj na krátkou očistnou kúru. Vyzkoušet ho můžete při nechuti k jídlu, bolestech kloubů, nebo když chcete svému tělu dopřát detoxikaci. Čaj z bobkových listů pomůže tělo zbavit i nadbytečné soli.

esenciální olej z bobkového listu

Zdroj: Depositphotos

2. Olej z bobkového listu

Protože je bobkový list skvělým pomocníkem při potlačování bolesti, vyzkoušejte si z něj připravit léčivý olej. Budete potřebovat 50 gramů bobkového listu, 2 dl 70% lihu a 0,5 litru olivového oleje.

Listy nechte s lihem louhovat ve vhodné nádobě 24 hodin a poté přidejte olivový olej. Tuto směs vařte ve vodní lázni minimálně 5 hodin, ale pozor, ať nevaří. Nakonec směs přeceďte a připravený olej skladujte v lednici. Potírejte si jím bolestivé místa nebo oblast postiženou revmatismem.

3. Obklad z bobkového listu

Pokud máte problémy s klouby, můžete vyzkoušet i obklad. Rozdrtěte několik listů vavřínu pravého a smíchejte je s trochou olivového oleje. Tuto směs nanesete na čistý kousek látky, přiložte na postižené místo a zafixujte obvazem.

4. Sirup z bobkového listu

Nakonec máme pro vás tip na domácí sirup proti kašli. Smíchejte 500 gramů cukru, 250 ml citronové šťávy a 15 bobkových listů a vařte přibližně jednu hodinu. Pokud bude směs konzistencí připomínat med, odstavte ji, vyberte listy a uskladněte v lednici. Při nepříjemném kašli užívejte lžíci denně.

TIP: Víte, co se stane, když zapálíte bobkové listy? Zjistíte to v tomto článku: "Víš, na co je dobré pálení bobkového listu? Tento trik tě dostane!"

Může bobkový list mít vedlejší účinky?

I když je bobkový list obecně považován za bezpečný při kulinářském použití v malých množstvích, může mít v určitých situacích vedlejší účinky, zejména pokud se konzumuje ve velkých dávkách nebo nesprávně.

 • Celé bobkové listy by se neměly konzumovat přímo, protože jsou tvrdé a ostré, což může způsobit poškození trávicího traktu, včetně blokád nebo perforací.
 • Někteří lidé mohou být alergičtí na bobkový list nebo na složky v něm obsažené, což může vést k alergickým reakcím, jako jsou vyrážky, svědění nebo dušnost.
 • Bobkový list může interagovat s některými léky, zejména s těmi, které ovlivňují srážlivost krve, protože může mít mírný účinek na ředění krve. To může být problematické pro lidi užívající antikoagulancia, jako je warfarin.
 • Bobkový list může ovlivňovat hladinu cukru v krvi, což by mohlo být rizikem pro diabetiky, zejména pokud užívají léky na snížení hladiny cukru v krvi.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE