Kvete ti orchidej? Díky tomu poroste jako z vody! Vyzkoušej!

Orchidej patří mezi nejvyhledávanější kvetoucí pokojové rostliny do domácnosti. Přiznejte se – kolik jich máte vy ve své domácnosti? Dokážete to spočítat na jedné ruce nebo ne?

Ačkoliv je orchidej dostupná široko-daleko, mnoho z nás neví, jak se o ni starat tak, aby kvetla co nejdéle, případně, aby kvetla stále. Proto jsme se rozhodli podělit se s vámi o skvělý trik, díky kterému budou vaše orchideje tvořit dokonalou květinovou kolekci, kterou vám budou závidět všechny sousedky.

Celkově existuje přibližně 30 000 druhů orchidejí a více než 100 000 jejich různých variací a kříženců. Je to neuvěřitelné, že? Avšak co z toho, když nekvete? Připravte si tedy tento jednoduchý roztok, který obsahuje velké množství důležitých živin! Díky němu bude orchidej doslova obsypána květy.

Hlavní důvody nekvetení – proč mi nekvetou orchideje?

Pokud vaše orchidej nekvete, doporučuje se přehodnotit podmínky jejího pěstování a případně upravit péči tak, aby lépe vyhovovala potřebám rostliny. Nekvetení orchidejí může být způsobeno několika faktory, týkajícími se zálivky, světelných podmínek či způsobu hnojení. Proč orchidej nekvete?

 1. Nedostatečné světlo: Orchideje vyžadují dostatek, ale nikoli přímé sluneční světlo. Jsou-li umístěné příliš temném místě, může to být důvod, proč rostlina nechce kvést. Zamyslete se tedy nad tím, zda náhodou nemá rostlina nevhodné místo.
 2. Nevhodná nebo nedostatečná teplota: Orchideje potřebují určité teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, aby stimulovaly kvetení. Příliš jednotná teplota může způsobit, že orchidej již nekvete. Vadit může i náhlý pokles teploty.
 3. Nesprávné zavlažování: Nadměrná nebo nedostatečná zálivka může způsobit stres rostliny a ovlivnit její kvetení. Orchideje by měly být zavlažovány jen tehdy, když je jejich substrát téměř úplně suchý, avšak pozor na úplně nedostatečné zavlažování. Myslete tedy na to, jak správně zalévat orchidej.
 4. Nedostatek nebo nadbytek hnojiv: Orchideje potřebují pravidelnou výživu, ale její nadbytek nebo použití nesprávného typu hnojiva může ovlivnit kvetení. Je důležité používat hnojivo určené pro orchideje a dodržovat doporučené dávkování. Pravidelné hnojení zabezpečí správný růst a kvetení rostliny.
 5. Nevhodný substrát: Orchideje mají specifické požadavky na svůj substrát, který by měl poskytovat dostatečnou oporu, zadržovat vlhkost a zároveň umožňovat, aby měl kořenový systém přístup k vzduchu.
 6. Stres z přesazování: Orchideji může po přesazení trvat několik měsíců, než se úplně aklimatizuje a začne znovu kvést. Je důležité nerušit tyto exotické rostliny příliš často.
 7. Nízký věk rostliny: Mladé orchideje, které ještě nedosáhly dostatečné velikosti nebo věku, možná nebudou kvést. Některé orchideje potřebují několik let, než začnou pravidelně kvést.
 8. Příliš velký květináč: V příliš velkém květináči může rostlina strávit více energie rozšiřováním svých kořenů do nového prostoru místo produkce květů. To může vést k pomalejšímu růstu a menší pravděpodobnosti kvetení.

Podívej se také: Domácí hnojivo na květiny: S tímto ti květiny porostou raz-dva!

česnek na orchidei

Zdroj: Depositphotos

Jak stimulovat kvetení orchideje? Stačí 2 ingredience!

 • 1 litr vody
 • 3 stroužky česneku

Čtete správně! Potřebujete jen tyto 2 ingredience. Vodu nalijte do hrnce a nechte ji převařit. Následně ji odstavte a nechte vychladnout. Po vychladnutí do vody zamíchejte prolisované stroužky česneku a nechte odstát jeden den. Po jednom dni tuto zázračnou vodu přeceďte do nádoby a ponořte do ní orchidej.

Připravenou vodu nepoužívejte jako zálivku pro orchidej. Důležité je, aby živiny nasákly jen do jejích kořenů. Orchidej nechte takto asi 20 až 30 minut a následně ji z mísy a této zázračné vody vyjměte, nechte odkapat a položte na místo, kde je dostatek slunečního světla. Tento trik se doporučuje využívat jednou za měsíc, přičemž po 2 měsících byste měli pozorovat první poupata.

Do tohoto roztoku můžete také přidat jednu tabletu jantarové kyseliny (získáte v lékárně), kterou stačí ve vodě nechat rozpustit. Podle výzkumů je jantarová kyselina účinná proti škůdcům, plísním atd. A navíc, pomáhá rostlině při zakořeňování, proto byste první výsledky měli vidět už po 10 dnech od použití tohoto domácího hnojiva.

Doporučujeme: Největší chyby při pěstování pokojových rostlin - děláš i ty těchto 9 chyb?

orchideje

Zdroj: pinterest.com

Tipy, jak správně pěstovat orchidej

 • Světlo – různé druhy orchidejí mají rozdílné nároky na světlo. V každém případě však platí, že orchidej by neměla být umístěna na přímé sluneční záření, neboť by mohlo dojít k popálení jejích listů.
 • Vlhkost – orchidejím vyhovuje vysoká vlhkost, proto byste jim měli dopřát pravidelné zvlhčování, ideálně rozprašováním vody na listy.
 • Zalévání – orchideje lépe snáší spíše sucho než nadbytek vody. Zalévat byste je měli maximálně jednou týdně a mezi jednotlivými zaléváními byste jim měli dopřát dostatek času na vyschnutí.
 • Hnojení – jednou měsíčně byste měli orchidejím dopřát zalévku s hnojivem, které jim dodá potřebné živiny pro růst i kvetení, a to především v období aktivního růstu. Během zimních měsíců by se orchideje neměly hnojit.

Další triky, jak stimulovat tvorbu květů orchideje

 • Banánová slupka: Banánové slupky jsou bohaté na draslík a další živiny, které podporují kvetení orchidejí. Slupku můžete nasekat na malé kousky a nechat ji kompostovat v květináči orchideje, nebo připravit výluh z banánových slupek namočením do čisté vody po dobu 24-48 hodin a poté použít tuto vodu na zalévání.
 • Vejcová skořápka: Vejcové skořápky jsou bohaté na vápník, který může pomoci orchidejím růst. Rozdrcené vejcové skořápky můžete přidat přímo do substrátu nebo připravit výluh z vejcových skořápek namáčením do čisté vody na několik dní a poté použít tuto vodu na zalévání.
 • Vrbová kůra: Výluh z kůry vrby obsahuje přírodní růstové stimulanty a hormony, které mohou pomoci stimulovat kořenový růst a potenciálně podporit kvetení. Kůru namočte ve vodě na několik dní a potom použijte tuto vodu na zalévání.

Co udělat s orchidejí po odkvětu?

Po odkvětu orchideje je důležité poskytnout jí správnou péči, aby se mohla připravit na další fázi růstu a potenciální kvetení v budoucnosti. Pokud je květní stonka suchá a odumřelá, můžete ji bezpečně odstřihnout u základny.

Pokud je stonka ještě zelená, můžete počkat, až zvadne. Alternativně můžete odstřihnout jen část nad posledním květním uzlem, protože některé druhy orchidejí mohou znovu vykvést z existujících stonků.

I po odkvětu byste měli pokračovat v pravidelné péči o orchidej, což zahrnuje zalévání, když je substrát téměř úplně suchý, a udržování vysokých úrovní vlhkosti. Zároveň byste měli orchidej hnojit slabým roztokem speciálního hnojiva pro orchideje jednou za dva až tři týdny.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE