Chystáš se do Paříže? Toto je 10 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí turisté

Paříž tipy pro turisty

Paříž, město světel a romantiky, láká každý rok miliony turistů svými ikonickými památkami, bohatou historií a kulturním bohatstvím. Avšak, i v tomto nádherném městě se mohou cestovatelé snadno dopustit chyb, které mohou jejich zážitek pokazit nebo omezit. Ať už jde o neefektivní plánování, nesprávný výběr času na návštěvu nebo nepochopení místní etikety, existuje několik běžných omylů, které turisté dělají při své první návštěvě Paříže. 

Abyste se vyhnuli těmto cestovatelským chybám, musíte znát kulturní rozdíly, nevyslovená pravidla a etiketu. Většina z nich je neškodná, ale některé mohou potenciálně pokazit váš výlet. Tyto tipy vám pomohou vidět Paříž jako místní a vyhnout se těm nejčastějším cestovatelským chybám.

Nezmeškejte: Low budget cestování po Evropě: Které země se vyplatí navštívit?

1. Pařížská etiketa: Klíčové fráze, které musíte ovládat

Už na základní škole nás učili, že je slušné pozdravit se při vstupu a odchodu a také poděkovat a poprosit.  Při vstupu do obchodu, restaurace nebo jakéhokoli jiného zařízení vždy pozdravte „Bonjour“ (dobré ráno) nebo „Bonsoir“ (dobrý večer) v závislosti na denní době. Také dbejte na to, abyste používali spojení „S'il vous plaît“ (prosím) a „Merci“ (děkuji), protože tím projevíte úctu k místním obyvatelům a jejich kultuře. Nemusíte být zdatní ve francouzštině, stačí, když se naučíte těchto pár výrazů.

2. Stolovací kultura: Proč vám účet nepřinesou automaticky 

Stolování, jedení a pití, je v Paříži oblíbená zábava, kterou je třeba brát vážně – ve skutečnosti tak vážně, že vás po zkonzumování jídla „nevyženou" ven. Jedení představuje čas a prostor vychutnat si chutě jídla do posledního sousta. To je důvod, proč účet nepřijde hned, jak budou vaše talíře prázdné a vypijete poslední doušek vody. Účet vám přijde až tehdy, když o něj požádáte (l'addition, s'il vous plaît).

Zaujme Tě: Cestovatelské tipy: Kam jet na podzim v roce 2024?

památky Paříže
PINTERESTSusan Barra Interior design

3. Pouliční stravování: Proč to v Paříži není běžné 

Když už mluvíme o jídle nebo pití, během chození a procházení se Pařížané nic nejí ani nepijí. Opět platí to, že jídlo a nápoje jsou určeny k tomu, abyste si je vychutnávali a konzumovali pomalu – ne ve spěchu, u počítače nebo v metru. 

Káva se jen zřídka objednává s sebou, dokonce i jedení jablek nebo banánů na ulici může způsobit, že se lidé budou na vás zvláštně dívat. 

4. Kávová kultura: Kde (ne)pít nejlepší kávu v Paříži 

Pokud jste si toho ještě nevšimli, ve Francii je jídlo životním stylem. Možná je vaším snem navštívit Paříž, sednout si na jedno z proutěných křesel s výhledem na ulici a objednat si vynikající pařížskou kávu. Jelikož na terasách je povoleno kouřit, očekávejte, že cokoli si objednáte, bude provázeno pasivním kouřením. A káva na takových místech pravděpodobně není dobrá. Raději si objednejte víno nebo pivo, pokud vše, co chcete udělat, je popíjet, vnímat scénu a vychutnávat i pouliční atmosféru kouzelné Paříže.

Milovníci kvalitních zrn by měli vyhledat řemeslné kavárny, které se nyní v Paříži ve velkém množí, aby si vychutnali skutečnou filtrovanou kávu nebo nadýchané cappuccino, po česky kapučíno, kde pěna není ekvivalentem mýdlových bublinek do koupelí.

5. Spropitné v Paříži: Kolik je příliš mnoho?

Francie je jednou ze zemí, které platí svým pracovníkům ve stravovacích zařízeních slušný plat, takže nemusí žít ze spropitného. Jednou z hlavních chyb v Paříži, které se dopouštějí turisté, je časté a vysoké spropitné, i když to myslí dobře. Je důležité vědět, že poplatek za službu je zahrnut ve vašem účtu, ale pracovníci si cení i spropitné ve výši 5 – 10 %, ale je to na uvážení.

6. Pravidlo "nedotýkat se": Etiketa na pařížských trzích 

Jak říkají Francouzi, ne touchez pas - nedotýkat se. Na potravinových trzích je nejlepší se zeptat, než něco uchvátíte. Stejné pravidlo platí na všech víkendových brocantes (bleších trzích). Mnohé z předmětů na prodej jsou hodnotné a křehké, takže je lepší se předem zeptat, zda se jich můžete dotýkat.

Podívej se také: 15 praktických rad, jak cestovat bez stresu po celý rok

Paříž
PINTEREST/kelseyinlondon.com

7. Sezónnost v Paříži: Kdy je nejlepší čas na návštěvu 

Návštěva Paříže je vždy dobrý nápad, ale ne během hlavní sezóny. Nejlepší čas na poznávání a objevování tohoto romantického města je od listopadu do února. Samozřejmě, že návštěva Paříže závisí na vašem itineráři, ale je důležité si uvědomit, že červen až srpen je v Paříži léto a hlavní sezóna, takže všude je plno lidí.

8. Nejlepší výhledy na Paříž: Alternativy k Eiffelově věži 

Jednou z nejčastějších turistických chyb v Paříži, které návštěvníci dělají, je přesvědčení, že nejlepší výhled na Paříž je na vrcholu Eiffelovy věže, což je ve skutečnosti nesprávné – takže se můžete vyhnout čekání v dlouhých řadách a vydat se na vrchol Vítězného oblouku., věže baziliky Sacré-Cœur, věže katedrály Notre-Dame a střechy v Galeries Lafayette.

9. Pařížské metro: Tipy pro efektivní cestování 

K dispozici je celá řada možností lístků na metro, včetně papírových lístků platných pro jednu cestu a lístků na prodloužené použití, které můžete znovu využít.

Pokud plánujete zůstat při papírových lístcích, je důležité, abyste si použitý lístek ponechali, dokud nevyjdete ze stanice v cíli. Můžete být v pokušení ho okamžitě vyhodit, ale metro je přísně monitorováno a může se stát, že dostanete pokutu, pokud nemáte lístek.

10. Bezpečnost v Paříži: Jak se vyhnout běžným turistickým pastem 

Nejčastějšími turistickými podvody v Paříži jsou kapsáři v turisticky oblíbených místech. Cizinci, kteří vám zdarma nabízejí růže nebo náramky, jsou potom agresivní a trvají na tom, abyste zaplatili. Pokud cestujete po Paříži sami, vyhýbejte se tmavým uličkám a oblastem a vezměte si taxíky, ne metro. Nejlepší je mít s sebou menší hotovost. 

Doporučujeme: Nejchudší země světa: Tam bys žít nechtěla!

Eiffelova věž
PINTEREST/jasminealley.com

Mýty o Paříži

Paříž, jako jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších měst na světě, je obklopen množstvím mýtů a představ, které ne vždy odpovídají realitě. Některé z těchto mýtů mohou ovlivnit, jak turisté vnímají město ještě před svou návštěvou, a mohou dokonce ovlivnit jejich zážitek. Zde je několik nejběžnějších mýtů o Paříži:

Paříž je vždy romantický

  • Mýtus: Paříž je často vnímán jako město lásky, kde romantika kvete na každém rohu. Páry si představují procházky po nábřeží Seiny, večeře při svíčkách a nádherné výhledy z Eiffelovy věže.
  • Realita: I když Paříž má mnoho romantických míst, realita může být trochu odlišná. Město je často přeplněné turisty, což může způsobit, že některá ikonická místa ztratí svou romantickou atmosféru. Kromě toho, každodenní život v Paříži, jako v každém velkém městě, zahrnuje i ruch, stres a běžné problémy.

Pařížané jsou nepříjemní a nevrlí

  • Mýtus: Často se říká, že Pařížané jsou arogantní, nevrlí a neochotní pomoci turistům, zejména pokud nemluví francouzsky.
  • Realita: I když Pařížané mohou být zaneprázdnění a ponoření do svého života, většina z nich je ochotná pomoci a být přátelská, pokud se k nim chováte s respektem. Pokus o základní fráze ve francouzštině, jako „bonjour“ (dobrý den) nebo „merci“ (děkuji), může udělat velký rozdíl v interakci s místními obyvateli.

Paříž je vždy a všude elegantní a luxusní

  • Mýtus: Paříž je často vnímán jako město módy, elegance a luxusu, kde každý vypadá jako z módního magazínu a ulice jsou plné luxusních butiků.
  • Realita: Paříž je rozmanité město, kde žijí lidé různých stylů a sociálních vrstev. Ačkoli jsou oblasti, jako například Champs-Élysées a Saint-Germain-des-Prés, známé svou elegancí, velká část Paříže má autentický a neformální charakter. Mnozí Pařížané upřednostňují pohodlí a praktičnost před luxusem.

výlet do Paříže
Depositphotos

Všechny restaurace v Paříži nabízejí gurmánské jídlo

  • Mýtus: Paříž je považován za kulinářské hlavní město světa, takže mnoho turistů předpokládá, že každá restaurace ve městě nabízí vynikající jídlo.
  • Realita: Ačkoli v Paříži najdete mnoho vynikajících restaurací, existují i turistické pasti, kde kvalita jídla nemusí odpovídat očekáváním. Je důležité si předem ověřit restaurace nebo se zeptat místních na doporučení, abyste si mohli vychutnat skutečné gurmánské zážitky.

Paříž je pro turisty drahý

  • Mýtus: Paříž je vnímán jako velmi drahé město, kde jsou ceny za ubytování, jídlo a atrakce nepřiměřeně vysoké.
  • Realita: Ačkoli Paříž může být drahý, existují způsoby, jak si užít město i s omezeným rozpočtem. Městské parky, bezplatná muzea v určitých dnech, trhy a pouliční jídlo jsou jen některé z možností, jak si vychutnat Paříž bez přehnaných nákladů.

Paříž je bezpečný

  • Mýtus: Paříž je často považován za bezpečné město, kde se turisté nemusí obávat o svou bezpečnost.
  • Realita: Ačkoli Paříž je obecně bezpečný, jako v každém velkém městě, existují oblasti, kde je třeba být opatrný. Kapesní krádeže jsou běžné, zejména v přeplněných turistických oblastech a v metru, proto je důležité být ostražitý.

Francouzi nesnášejí angličtinu

  • Mýtus: Panuje představa, že Francouzi, zejména Pařížané, nesnášejí, když na ně někdo mluví anglicky, a proto odmítají komunikovat.
  • Realita: Ačkoli někteří Francouzi mohou upřednostňovat francouzštinu, většina Pařížanů ví alespoň základy angličtiny a je ochotná pomoci, pokud se na ně obrátí někdo se snahou komunikovat. Základní slova a fráze ve francouzštině však mohou výrazně zlepšit vaše zkušenosti.

Zdroj úvodnej fotky: Canva, Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE