Zahrada, která kvete i v noci: Tipy na noční voňavé rostliny

noční rostliny

Některé rostliny v sobě ukrývají zvláštní tajemství – neodhalí svou krásu přes den, ale až tehdy, když se obloha změní na tmavomodrou a svět ztichne. 

Noční květiny jsou fascinujícím zjevem zahradního světa. Jejich vůně je omamnější, barvy zářivější a přítomnost magičtější než u denních druhů. V tomto článku vám ukážeme, které druhy nočních vonných rostlin můžete mít ve své zahradě a jak je správně pěstovat, abyste si jejich kouzlo užívali každou noc.

Zahrada, která kvete i po západu slunce, má své osobité kouzlo. Mnohé z těchto rostlin rozvíjejí své květy až večer, aby přilákaly noční opylovače, a šíří vůně, které přes den jen těžko zaznamenáte. Tiché večery na terase nebo noční posezení v altánu tak najednou získají úplně jiný rozměr – stačí jen vědět, které květiny sázet.

voňavé květy na večer
Freepik.com

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

Pupalka je jemná, ale velmi odolná rostlina, známá nejen v zahradnictví, ale i v přírodní medicíně. Její květy se otevírají navečer a ve večerním světle září sytě žlutou barvou. Vydrží kvést celé léto a lákají nejen pohledy, ale i noční hmyz, zejména motýly. Pupalka dorůstá do výšky přibližně 120 cm a je ideální pro výsadbu k plotům nebo na pozadí květinových záhonů.

Nejlépe se jí daří na slunném místě v propustné půdě. Je nenáročná na zálivku, dobře snáší sucho a výborně se hodí do přírodně laděné zahrady. Vysévá se na jaře nebo na podzim a kvete až ve druhém roce. Doporučuje se rostlinu nestříhat, protože se často sama přesévá.

květy kvetoucí v noci
Freepik.com

Povíjnice měsíčkovitá (Ipomoea alba)

Tento popínavý druh, známý také jako „měsíční květina“, otevírá své velké bílé květy jen večer, aby zářily ve tmě. Květy jsou jemně vonné, podobné gramofonům a rostlina může dorůst až do výšky 3 metrů. Je to výborná volba pro pergoly, oblouky nebo balkonové stěny, kde vytvoří nádhernou zeleno-bílou kulisu během letních večerů.

Povíjnice má ráda teplé, slunné stanoviště a humózní, mírně vlhkou půdu. Vyžaduje pravidelné zalévání a oporu na popínání. Je citlivá na chlad, proto se vysazuje až po posledních mrazech. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, ale i během jedné sezóny vytvoří působivý efekt.

rostliny do noční zahrady
Freepik.com

Nocenka jalapovitá (Mirabilis jalapa)

Nocenka je dekorativní jednoletá rostlina, která překvapí nejen tím, že kvete večer, ale i pestrou škálou barev – někdy má dokonce květy různých barev na jedné rostlině. Otevírá se odpoledne a květy zůstávají otevřené po celou noc, přičemž šíří jemnou vůni. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm a vytváří kompaktní, bohatě kvetoucí keř.

Preferuje slunné až polostinné místo a výživnou půdu. Je vhodná do květinových záhonů i k zdem či chodníkům, kde její vůně vynikne při večerních procházkách. Vysévá se přímo do půdy nebo předpěstovává a je poměrně nenáročná na údržbu.

měsíční zahrada
Freepik.com

Tabák křídlatý (Nicotiana alata)

Dekorativní tabák patří mezi klasiky nočně kvetoucích rostlin. Jeho hvězdicovité květy se otevírají večer a provoní celou zahradu sladkou, intenzivní vůní. Květy mohou být bílé, zelenkavé, růžové až bordó. Dorůstá do výšky 50 až 100 cm a působí velmi elegantně.

Rostlina miluje slunce a humózní půdu s dobrou drenáží. Vyžaduje pravidelné zalévání, zejména během horkých dnů. Hodí se do skupinových výsadeb, ale krásně vynikne i jako solitér na okraji terasy nebo altánu, kde její vůně oživí večerní posezení.

noční květy
Freepik.com

Večernice vonná (Hesperis matronalis)

Tato dvouletá bylina se středomořským původem zaujme svými fialovými až bílými květy, které se rozvíjejí večer a v noci šíří jemnou, romantickou vůni. Dosahuje výšky do 80 cm a kvete v druhé polovině jara a během začátku léta.

Daří se jí na slunných nebo polostinných místech, v mírně vlhké, výživné půdě. Je vhodná do venkovských a romantických zahrad, kde vynikne v kombinaci s růžemi nebo pivoňkami. Večernice se snadno rozmnožuje samovýsevem a z roku na rok překvapí novými květy.

Jak si vytvořit noční zahradu plnou vůní

Zahrada, která září a voní i po setmění, je snem každého, kdo si večery rád vychutnává v klidu pod širým nebem. Nočně kvetoucí a vonné rostliny jsou klíčovým prvkem takové zahrady. 

Abyste z jejich půvabu vytěžili maximum, doporučuje se vysadit je na místa, kde se běžně zdržujete večer – okolí terasy, altánu, vstupu do domu, chodníků, laviček či dokonce pod okna ložnice. Právě tam jejich vůně nejvíce vynikne a jemně vás obklopí během odpočinku či rozhovorů pod hvězdami.

Vůně těchto rostlin se v teplém večerním vzduchu šíří mnohem intenzivněji než během dne. Pokud k tomu přidáte promyšlené osvětlení, výsledný efekt bude kouzelný. Vhodná jsou teplá solární svítidla, nízká LED světla podél chodníků či lampy s tlumeným plamínkem. Světlo by mělo jemně dopadat na kvetoucí rostliny, aby se zvýraznila jejich struktura, barva i pohyb ve větru. Vyhýbejte se silnému osvětlení, které by mohlo narušit přirozenou atmosféru.

Noční zahrada není jen o vizuálním dojmu. Je to prostor, který oslovuje všechny smysly – vůni, dotyk, zvuk i emoce. Právě večer, když ztichne ruch běžného dne, se stává místem klidu, sebereflexe, tiché meditace nebo romantických chvil. Jemný šum listí, ticho narušené jen občasným bzukotem nočního hmyzu a vůně pupalky či tabáku vytvářejí dokonalé podmínky pro uvolnění.

Pokud chcete efekt ještě prohloubit, doplňte noční zahradu o dekorativní prvky jako kamenné cestičky, lavičky s měkkými polštáři nebo vodní prvek – například malou fontánu, která dodá prostoru jemný šum. Atmosféra bude působit přirozeně, uvolněně a bude vás lákat, abyste večery trávili právě tam – bez potřeby dalších podnětů, jen v tichu a vůni květin.

Zdroj úvodnej fotky: PINTEREST/The RHS, PINTEREST/R&B Florida Seeds

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE