První pomoc: Co dělat, když máme poraněný nehet?

Stává se to každému z nás. Je běžný den, vystupujete z auta, zavřete dveře a bum, prst nečekaně zůstane mezi nimi. Vcházíte unaveni do ložnice, jdete si lehnout a bum, narazíte si nohu o roh postele. Kolikrát za život jste si už narazili nebo přivřeli nehet na noze nebo ruce?

Tato nepříjemná a velmi bolestivá situace často končí dokonce až odpadnutím jednoho z našich nehtů. Jak však takový poraněný nehet ošetřit, aby k odpadnutí nedošlo? Je ho vůbec možné zachránit?

 

Je nutná návštěva lékaře?

Většina zranění poškozuje právě místo, odkud nehet roste, kdy nehet většinou praská a odpadává. Když se však už zranění stane, měli byste posoudit, zda je nutné navštívit lékaře. Vyvíjejte tlak na ránu, abyste zpomalili krvácení, ošetřete ji, obvažte a vezměte si analgetikum, abyste utlumili případnou bolest. Pokud pocítíte otok, který stále narůstá, raději zvažte návštěvu lékaře. Neht může být totiž trvale poškozen, případně můžete mít ve prstu zlomenou kostičku či jiné zranění.

Zatímco děláte vše možné, ujistěte se, že v dané oblasti máte stále dobrý průtok krve. Stiskněte část nehtu nebo prstu, který není zraněn. Pokud se oblast změní na bílou a poté během několika sekund změní na růžovou, když uvolníte tlak, máte dobrý průtok krve a to znamená, že krev vám tam stále teče. Měli byste se také dotknout špičky prstu, abyste se ujistili, že stále máte cit v poraněné oblasti. Pokud cítíte všechno, pravděpodobně nemáte žádné nervové poškození. Také se ujistěte, že kůže na špičce prstu není modrá nebo příliš bledá. Neobvyklé barvy jsou známkou, že byste měli navštívit lékaře.

Pokud dojde k poškození nehtového lůžka, důkladně prozkoumejte nehty, abyste zjistili, jak rozsáhlé je poškození. Když modřina zasahuje 50 % povrchu nehtu, měla by se krev pod nehtem dostat pryč, abychom se pokusili nehet zachránit. Lékař to může udělat jednoduše, vytvořením malého otvoru, aby umožnil odtok krve. Toto je postup, který by měl být ponechán na odborníka. Bez ohledu na to, kolik článků a videí máte o tomto problému nastudovaných, není vhodné riskovat vznik infekce. Zejména v případě, pokud vám hrozí, že vám nehet odpadne a nový už nenaroste.

Bude se vám líbit: TOP bylina na podporu vykašlávání i proti zánětům: Znáš ji?

léky proti bolesti

Zdroj: Depositphotos

Pokud se v místě zranění stále drží množství otoku, je to příznak infekce. Navíc, pokud se tam objevují zelená místa, případně zvláštní výtoky, znamená to, že se tam opravdu nacházejí nežádoucí bakterie. Ve spojení s bolestí byste v tomto případě již neměli odkládat návštěvu lékaře. Pokud se při otoku červená barva posouvá směrem od prstu dál, může to být znak, že se infekce rozšiřuje do krevního oběhu.

Při silnějším nárazu se nehet může změnit až na černý a může se zdát, že nám sotva visí na prstu. Nikdy ho však nevytrhávejte. Zranění se samo buď zahojí, případně nehet sám odpadne. Nový nehet vám už určitě roste, tlačí na ten starý a když bude starý nehet připravený na odchod, určitě si poradí i bez vaší násilnější pomoci. Po tom, co vám nehet odpadne, dbajte na to, aby místo pro nový nehet nebylo velmi suché. Může to mít vliv na to, v jakém tvaru vám vyroste nový nehet.

Pokud máte nehet narazený jen minimálně a nevypadá, že by odpadl, můžete ho překrýt vrstvou lakuDbajte však na to, aby už prst nekrvácel. My však doporučujeme nechat ho přirozeně zahojit, bez zásahu chemických prostředků.

Nehty na nohou rostou rychlostí 1 milimetr měsíčně, takže může trvat rok nebo déle, než poraněný nehet na palci úplně vyroste. Na rukách nehty rostou asi třikrát rychleji, takže proces růstu může trvat jen šest měsíců.

poraněný nehet

Zdroj: Depositphotos

Co dělat při poranění nehtu?

  • Rozštěpený nehet – ošetření je třeba nechat na odborníka, protože rozštěpený nehet může souviset se zlomeninou prstu. Lékař tedy rozhodne, zda je potřeba nehet strhnout, nebo je šance, že se sám zahojí.
  • Slézající nehet – v důsledku úrazu nebo nošení nevhodné obuvi. Problém se může projevit nahromaděním krve pod nehtem a jeho zbarvením do fialova. Neht není potřeba strhnout, ale počkat, až postupně sám doroste. Postupně jak roste, ho ostříhejte.
  • Tříska pod nehtem – je třeba ji opatrně vytáhnout a nehet následně vydezinfikovat, aby nedošlo k vzniku infekce a zahnívání nehtu. Pokud se vám nedaří třísku vytáhnout, vyhledejte lékařskou pomoc.

Co když vám nehet strhnou nebo vám sám slézá a nový neroste ze dne na den? Obratte se na zkušené pedikéry a vyzkoušejte protetiku nehtů.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE