TOP bylina na podporu vykašlávání i proti zánětům: Znáš ji?

Znáte název Popenec obecný? Ano, jde opět o léčivou bylinku, která byla již v minulosti v lidovém léčitelství značně uznávaná. Dnes se na ni v podstatě zapomíná a je považována spíše za plevel. Najdeme ji přitom téměř na celém území Čiech a právě v tomto období se postupně začíná i její sběr.

Proč se však vyplatí po ní v přírodě trochu rozhlédnout? No, mezi její nejvýraznější účinky patří například podpora vykašlávání či úprava trávení. Více se o bylince dozvíte v článku!

Popenec obecný (Glechoma hederacea), anglický názov: Ground ivy

Popenec obecný je rozšířený napříč téměř celou Evropou i Asií a roste od nížin až do podhorských a horských oblastí. Popenec vyrůstá z plazivého podzemku, z něhož rostou dlouhé ležaté hranaté stonky, respektive plazivé výhony.

Rostlina může dorůstat do výšky obvykle okolo 30 centimetrů. Listy jsou ledvinité až srdčité a vroubkované. Převážně fialové až modrofialové květy jsou uspořádané v lichopřeslenech v paždí listů.

Kde roste popenec?

Najít ho lze na loukách, polích, u cest i v křovinách či zahradách. Popenec preferuje vlhčí prostředí s humózními nebo jílovitými půdami.

Právě kvetoucí nať popence se sbírá pro léčebné účely. Rostlina je medonosná, aromatická a mírně chlupatá. U nás je možné v přírodě narazit i na další druhy, například popenec chlupatý, který má výraznější chloupky a světlejší květy.

A kdy sbírat popenec? Květy se objevují obvykle od dubna až do července nebo srpna.

Podívejte se také na: Znáte rozdíl mezi mascarpone, ricottou a philadelphií?

Kvet popence

Zdroj: Depositphotos

Co obsahuje sušená nebo čerstvá nať popence?

Léčivá droga z popence obecného obsahuje množství účinných látek, hlavně třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a minerální soli. Rostlina také obsahuje vitamín C. Zádušník má výrazné protizánětlivé a stahující účinky. Taktéž podporuje detoxikaci a odvodnění nadbytečné vody z těla, protože působí diureticky.

Léčivé účinky popence

 • Tato bylinka se tradičně využívala při dýchacích obtížích, zejména při léčbě onemocnění horních dýchacích cest. Údajně pomáhala hlavně při dušení, tedy plicní astmatu, na základě čehož dostala rostlina i své jméno.
 • Popenec podporuje vykašlávání a může být užitečný i při chronické bronchitidě.
 • Popenec můžeme zařadit i mezi bylinky na trávicí obtíže. Podporuje správnou funkci trávení i tvorbu žluče a žaludečních kyselin a odstraňuje nadýmání.
 • Využívat se může při katerech žaludku, střevních problémech i průjmech.
 • Také příznivě působí na zdraví ledvin a močového měchýře. Může být použit jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest.
 • Při použití zvenčí pomáhá čistit a hojit obtížně se hojící i hnisavé rány, prospěšné je jeho protizánětlivé působení.

Použití popence jak zvenčí, tak i zevnitř

Popenec lze používat jak zvenčí, tak i zevnitř, a to různými způsoby. Suchou drogu lze zakoupit v lékárně nebo na internetu, ale stejně tak si bylinku můžete i nasbírat a usušit pro vlastní potřebu. Suchý popenec je především vhodný k přípravě čaje.

Čaj z popence

Čajem zpopence můžete podpořit léčbu onemocnění dýchacího nebo trávicího systému či potíží s močovými cestami.

POSTUP: Obvykle stačí malá lžička drogy (sušeného nebo čerstvého popence) na šálek horké vody. Doba louhování je 10 až 15 minut. Během obtíží se užívají tři šálky denně.

Doporučujeme: Víš, co je hypermangan? A jak a na co všechno ho můžeš použít?

Použití popence

Zdroj: Depositphotos

Popencový odvar pro vnější použití

Silnější odvar z výhonků je vhodný pro vnější použití. Používá se k oplachování kožních poranění. Odvar má protizánětlivé účinky a podporuje hojení. Také může být používán jako tonikum na problematickou pleť náchylnou k tvorbě vyrážek.

Při zánětech v ústní dutině je také vhodné vývar použít k výplachu úst. Vývar je také možné přidat do koupele, což se doporučuje při hemoroidech. Na internetu, v lékárnách a obchodech se zdravou výživou je také možné sehnat tinkturu pro vnitřní užití. Při jejím užívání však vždy dodržujte doporučené dávkování.

 Popencový čaj s šalvějí proti kašli

 • 25 g usušeného popence (květy a listy)
 • 25 g usušené šalvěje (listy)
 • 50 g sušeného yzopu lékařského

Uvedené bylinky smícháme a ze směsi si připravíme čaj. Postupujeme tak, že jednu lžičku bylinkové směsi zalijeme horkou vodou a necháme louhovat 5 minut. Před podáváním precedujeme a podle chuti osladíme medem. Čaj pijeme denně, a to maximálně 4 šálky. 

Sirup z popence

 • 40 g sušený popenec
 • 1 l vody
 • med

Sirup z popence připravíme následovně: Popenec zalijeme vodou a vaříme na mírném ohni. Po odstavení necháme louhovat 15 minut, precedujeme a přidáme med. Na mírném ohni opět vaříme, dokud sirup nezačne zhoustnout. Hotový sirup přelijeme do skleněných nádob a uzavřeme. Skladujeme v lednici. Při kašli podáváme 3 lžíce sirupu denně.

Popencová masť

Domácí mast z této bylinky může být účinná při léčbě drobných kožních podráždění, škrábanců, modřin nebo jako součást léčby respiračních onemocnění. Může pomoci při dýchacích obtížích, když se aplikuje na hrudník nebo záda.

Potřebujeme:

 • čerstvé listy popence obecného (důkladně umyté a usušené)
 • rostlinný olej (například olivový olej, kokosový olej nebo mandlový olej) – přibližně 1 šálek
 • včelí vosk (k zahuštění masti) – přibližně 1/4 šálky
 • Volitelně: esenciální oleje pro další léčivé účinky nebo vůni (například levandule nebo eukalyptus)

Nasekejte čerstvé listy popence a vložte je do skleněné nádoby. Zalejte listy nosným olejem, dokud nejsou úplně pokryté. Nádobu uzavřete a nechte stát na slunečním místě nebo v teplé místnosti po dobu 2-3 týdnů. Tímto procesem olej absorbuje účinné látky z bylinky.

Po uplynutí času olej přeceďte přes jemné síto nebo gázu, abyste odstranili veškeré pevné části byliny. Ve vodní lázni pomalu rozpusťte včelí vosk. Když je vosk úplně rozpuštěný, vmíchejte bylinkový olej.

Pokud chcete přidat esenciální oleje, proveďte to v této fázi, kdy je směs ještě teplá (ale ne horká), aby se zachovaly jejich léčivé vlastnosti. Důkladně promíchejte, aby se složky spojily. Směs přelijte do čistých, suchých skleněných nebo kovových nádob a nechte ztuhnout. Uzavřete víčky a skladujte na chladném a tmavém místě.

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE