To, že jsme všichni odlišní a na kofein reagujeme odlišně, je fakt. Proč to ale tak je? Proč někdo po kávě usne a jiný má kofeinovou intoleranci?
4 šálky kávy denně jsou bezpečné, uvádějí odborníci. Existuje množství kávy, které by bylo pro člověka smrtelné? Dnes už víme, že ne pro každého je kofein vhodný.
Lidé se zdravotními problémy (vysoký krevní tlak, arytmie, histamin,...) by se měli kávě raději vyhýbat. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, proč jeden zdravý člověk snáší kofein lépe než jiný úplně zdravý člověk?
Doporučujeme: Domácí repelent proti klíšťatům: Nejúčinnější, který musíte mít v zásobě!
Vše závisí na genech i spánku
Vědci zjistili, že to, jak jsme citliví na kofein, je dáno geneticky. Prostřednictvím výzkumu zjistili, že lidské tělo má v sobě gen CYP1 A2, který má na starosti odbourávání kofeinu v těle – má však dvě verze. Rychlá verze tvoří enzymy, které efektivněji odbourávají kofein v těle, než ta pomalá. To, jak naše tělo reaguje na množství kofeinu v těle tedy závisí na tom, kterou verzi genu v sobě máme.
Odborníci však dále varují, abyste si dávali pozor na dobrý spánek. To, že po kávě klidně usnete, ještě neznamená, že se také dobře vyspíte. Pokud ráno první, na co myslíte, je šálek kávy, nejste závislí na kávě, jen jste se špatně vyspali. Pokud se člověk dobře vyspal, musí se ráno probudit odpočatý. Mnoho lidí si takové něco nedokáže představit.
Ani zdravý osmihodinový spánek jim nic neříká. No, nevyspaný člověk vystavuje své tělo nejen různým onemocněním, ale také například ztrátě pozornosti a soustředění. Dokonce je prokázáno, že člověk s nedostatkem spánku může mít problémy se správnou stravou a nadváhou. Ale to už odbočuji.
Doporučujeme: První pomoc: Co dělat, když máme poraněný nehet?
Kolik kávy je příliš mnoho?
Nedávno se vědcům podařilo vypočítat, kolik šálků kávy je pro člověka smrtelných. Podle přibližného množství kofeinu v jednom espressu odhadují, že smrtící dávka kávy by byla 158 shotů (pouze) espressa. Háček je ale v tom, že náš žaludek není schopen přijmout takové množství tekutiny, proto je předávkování se kávou teoreticky nemožné. Filtr káva obsahuje o něco více kofeinu, ale i množství tekutiny, takže opět bychom nezvládli vypít takové množství kávy, ze kterého bychom se už nezotavili.
Kofein, který se nachází v kávě by tedy neměl být život ohrožující. Kofein se však ve větším množství nachází například v energetických nápojích a kofeinové pilulky jsou z hlediska velikosti snáze konzumovatelné i ve větším množství. Kávou se sice předávkovat nemůžete, ale kofeinem ano.
Energetický nápoj může mít až 2x více kofeinu než šálek kávy a na obalech se jeho množství často udává v mnohem menším množství, než ve skutečnosti nápoj obsahuje. Kombinování kávy a energetických nápojů může být nebezpečné. V roce 2014 v USA zemřelo 1700 lidí na následky předávkování se kofeinem prostřednictvím energetických nápojů.
Největší známé předávkování se kofeinem se šťastným koncem bylo, když 39letá žena chtěla spáchat sebevraždu tak, že naraz spolkla v tabletách asi 100 g kofeinu.
Zdroj: Depositphotos
Pít kávu či ne?
Pití kávy má na lidský organismus množství pozitivních účinků, chrání ho například před Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Stačí, pokud nebudete pít kávu na lačno, před spaním a v nadměrném množství, nebo v kombinaci s jinými kofeinovými nápoji a vašemu tělu káva bude prospívat.
Zdroj: Depositphotos
TIP: Podívejte se na naše videa s baristkou z pražírny Zlaté Zrnko
Patříte k milovníkům kávy? V tom případě si nenechte ujít naše rozhovory s Monikou Matúšovou, baristkou pražírny Zlaté Zrnko, s níž jsme probírali dvě zajímavé a důležité témata ze světa kávy.
Na prvním videu se můžete podívat, jak nastavit automatický kávovar a jak na jeho údržbu. Ve druhém videu jsme se věnovali tématu, jak připravovat filtrovanou kávu a jaké jsou její výhody. Přejeme příjemné sledování a pevně věříme, že pro vás budou naše videa užitečná!