Jak na pokazené žaluzie? Některé vady zvládneš opravit i sama

Žaluzie jsou v českých domácnostech velmi oblíbené, ale radost vám může pokazit to, když se jednoho dne na stínící technice něco pokazí.

Není třeba hned panikařit a volat opraváře. Některé vady a drobné problémy zvládnete opravit i sama. A za pár minut. Jak na to? Prozradíme vám, jak si poradit s nejčastějšími poruchami vnitřních žaluzií. Jak opravit žaluzie svépomocí? Jak vyměnit řetízek?

Domácí oprava žaluzií

Žaluzie jsou obecně poměrně křehké a mohou se poškodit relativně snadno. Mezi nejčastější důvody poškození patří nesprávná a neopatrná manipulace, špatné zacházení, dětské hry, stáří žaluzií nebo špatná údržba.

Když jsou žaluzie dlouho vystaveny UV záření, některé komponenty časem zkřehnou a mohou se zničit nebo poškodit.

Dobrou zprávou je, že většina závad na žaluziích nepotřebuje odborníka, zvládne to i přiměřeně šikovný domácí kutil. A pamatujte na to, že životnost vašich žaluzií také prodloužíte pravidelnou péčí a čištěním.

 

Doporučujeme: Jak využít citron v domácnosti: Vyzkoušej těchto 12 skvělých tipů

oprava žaluzií

Zdroj: Depositphotos

Nejčastější poruchy žaluzií

Existují poruchy, které se na vnitřních žaluziích objevují častěji. Většinou stačí objednat náhradní díl a vyměnit ho.

Tyto opravy zvládnete bez profesionála:

 • Jak opravit řetízek?

Možná je výměna řetízku. Když se vám přetrhne řetízek žaluzie, musíte žaluzii demontovat. Z horního profilu vyberete základní desku a z ní vytáhnete ozubené kolečko. Vytáhnete prasklý řetízek a na kolečko navléknete nový. Řetízek spojíte spojkou a žaluzii namontujete zpět.

 • Prasklé silonové vedení žaluzie – jak vyměnit silon?

Opět musíte demontovat žaluzii. Poté prasklou silonovou šňůru odstraníte a vytáhnete. Nový vodicí silon navléknete odspodu postupně každou lamelou tak, jak v nich byl roztrhaný silon.

Na spodek navléknete napínací kolíček. Poté žaluzii přimontujete zpět na okno, silon napnete a zajistíte plastovým uzávěrem. Nakonec nasadíte boční kryt.

 • Poškozené lamely žaluzií

A co oprava lamel? Zde záleží na tom, jaké lamely máte. Každopádně, toto je jediný problém s interiérovými žaluziemi, se kterým si sami neporadíte. Je lepší obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou s opravou.

Obávat se nemusíte - nejde o drahou záležitost. Oprava poškozených lamel je levnější než koupě nových žaluzií. Samozřejmě, v tomto případě mluvíme o klasických žaluziích. Nebo, pokud si troufáte, vrhněte se do opravy sami!

Jako první si změřte délku lamely a její šířku a přesně takovou si kupte v obchodě. Následně:

 • Demontujte žaluzie a povolte silon i vodicí pásku.
 • Vyberte poškozenou lamelu a nahraďte ji novou.
 • Opět vše poskládejte a žaluzie namontujte.

Pokud je poškození závažnější nebo nejste schopni žaluzie opravit sami, můžete zvážit profesionální opravu. Existují společnosti, které se specializují na opravy žaluzií a mohou nabídnout široký rozsah služeb.

Nepřehlédněte: Už více nevyhazuj skořápky z vajec! Podívej se, jak ti pomohou

žaluzie

Zdroj: Depositphotos

Prevence je klíčová

Pokud chcete, aby vám žaluzie vydržely co nejdéle ve skvělé formě, myslete v první řadě na prevenci. Ta v tomto případě spočívá ve správné a pravidelné péči a údržbě. Žaluziím hrozí především prach usazující se na lamelách.

Tipy, jak na čištění žaluzií

Pro čištění lamel je možné používat všechny druhy čisticích prostředků, které jsou ředitelné vodou. Nikdy nepoužívejte jakékoliv drátěnky, přípravky s drobnými částicemi písku nebo organická rozpouštědla. Držet se můžete i následujících tipů.

 • Použijte prachovku nebo vysavač: Před začátkem čištění žaluzií je dobré odstranit hrubý prach. Použijte prachovku nebo vysavač se štětcem na prach pro odstranění prachu z povrchu žaluzií.
 • Použijte čisticí prostředky: Můžete použít běžný domácí čistič na okna nebo vlastní roztok z vody a malého množství tekutého detergentu. Namočte měkkou hadřík nebo houbu do roztoku a očistěte každou žaluzii z obou stran.
 • Opláchněte vodou: Pokud jste použili čisticí prostředek, opláchněte žaluzie čistou vodou. To pomůže odstranit zbytky čisticího roztoku.
 • Suché žaluzie: Po opláchnutí nechte žaluzie úplně vyschnout. Můžete použít čistou hadřík nebo utěrku na odstranění přebytečné vlhkosti.
 • Pravidelné čištění: Chcete-li udržet žaluzie čisté, pravidelně je přetírejte prachovkou nebo vysavačem a občas je očistěte vlhkou hadříkou.
 • Profesionální údržba: Pokud máte velmi špinavé žaluzie nebo nevíte, jak je správně čistit, můžete zvážit profesionální čistící službu pro žaluzie.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE