Domácí hnojivo na květiny: S tímto ti květiny porostou raz-dva!

Bez kvasnic v čerstvém nebo sušeném stavu si mnohé hospodyňky nedokáží představit fungování. To se týká zejména proslulých pekařek, které s jejich pomocí dokážou vykouzlit ten nejlepší chlebíček nebo kynuté koláčky pod sluncem.

Mnohé pekařky ani netuší, že když si kvasnice neohlídají a pokazí se, vůbec je nemusí vyhazovat. Poslouží totiž jako přísada na domácí hnojivo bez chemie a dalších přídavků. Jak připravit účinné domácí hnojivo na květiny?

Hnojení domácím přípravkem

Zázrak jménem kvasnice, jak dobře všichni víme, nastartuje proces kynutí a díky nim se naše těsta krásně zdvojnásobí a po upečení máme úžasně nadýchané pečivo.

Řeklo by se, že podobně nastartuje i růst vašich květin, protože hnojivo z kvasnic dokáže květiny povzbudit, stimulovat jejich růst a dokonce by měly být květy vašich rostlin o mnoho krásnější.

Tento babiččin recept na domácí hnojivo z kvasnic se dá použít na pelargonie, ale i na jiné rostlinky jako hlavní hnojivo nebo přihnojení. Kvasnice s vodou jsou skvělé na podporu růstu rostlin.

Podívej se také: Jak na pokazené žaluzie? Některé vady zvládneš opravit i sama

jak využít kvasnice po záruce

Zdroj: Depositphotos

Na přírodní hnojivo z kvasnic si připravte:

  • 1 litr teplé vody
  • 1 kostku čerstvých kvasnic

Příprava domácího hnojiva: Neuřekli byste, ale to je vše! Kvasnice si rozpustíme ve teplé vodě ve vhodné nádobě a necháme směs kvasit 2 týdny.

Pozor, nádobu neuzavírejte, aby vám neexplodovala a pamatujte, že kvasící kvasnice nejsou nejpřívětivější co do vůně, proto by se hodila místnost, ve které vám kvašení nebude vadit. Po 2 týdnech smíchejte vykvašenou směs se 3 litry čisté teplé vody. K dispozici máte 4 litry domácího hnojiva na vaše oblíbené květiny.

Jak využít hnojivo z kvasnic?

  • Růže: Růže milují organické hnojivo z kvasnic. Pomáhá jim k úspěšnému růstu, podporuje zdraví a květení.
  • Květiny v zahradě: Petúnie, levandule a mnoho dalších rostlin miluje hnojivo z kvasnic. Hnojivo podporuje jejich růst a bohaté květení.
  • Rajčata: Díky hnojivu z kvasnic nebudete stíhat sklízet úrodu rajčat. Růst rostlin je pořádně podpořen.

Při aplikaci hnojiva z kvasnic se doporučuje ředit ho s vodou v poměru 1:10 a aplikovat ho kolem kořenů rostlin.

Doporučujeme: Největší chyby při pěstování pokojových rostlin - děláš i ty těchto 9 chyb?

Hnojivo z vaječných skořápek

Zdroj: Depositphotos

Další tipy na jednoduché domácí hnojivo pro pokojové rostliny a květiny:

  • Vaječné škrupiny jako hnojivo: Vaječné škrupiny jsou bohaté na vápník, který je důležitý pro růst rostlin. Rozdrcené vaječné škrupiny můžete přímo vmíchat do půdy kolem vašich rostlin nebo je rozdrtit a nechat rozpustit ve vodě a použít tuto vodu k zalévání. Vápník pomáhá předcházet chorobám, jako je hniloba květů u rajčat.
  • Voda z akvária jako hnojivo: Voda z akvária je bohatá na dusík a další živiny, které jsou produktem odpadu ryb. Použití této vody k zalévání rostlin může pomoci poskytnout jim potřebné živiny. Je to také skvělý způsob, jak recyklovat vodu z akvária místo jejího vylévání.
  • Zemiakové šupky jako hnojivo: Zemiakové šupky obsahují draslík, který je důležitý pro zdravý růst rostlin. Můžete je kompostovat nebo sušit a rozdrtit na prášek, který následně rozptýlíte kolem svých rostlin. Draslík pomáhá rostlinám při fotosyntéze a zvyšuje odolnost vůči chorobám.
  • Banánové šupky jako hnojivo: Banánové šupky jsou bohaté na draslík a mohou také obsahovat hořčík a fosfor. Tyto šupky můžete zakompostovat nebo nechat schnout, rozdrtit na prášek a použít jako hnojivo. Draslík je klíčový pro kvetení a tvorbu ovoce.
  • Káva jako hnojivo: Kávové usazeniny jsou bohaté na dusík, hořčík a draslík. Můžete je přímo přidávat do půdy nebo do kompostu. Kávové usazeniny také pomáhají vytvářet kyselou půdu, která je ideální pro rostliny jako azalky, rododendrony a borůvky.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE