Hojení ran: Seznamte se s bylinkami, které zahojí téměř každou ránu!

Je zcela běžné, že se občas zraníme, a to i v případě, kdy si dáváme největší pozor. Samozřejmě, každá rána bolí. Ať už je to výchovná rána života nebo jiná, z každé se vždy poučíme. Dnes se však budeme věnovat zraněním, ke kterým může dojít při neopatrném používání ostrých předmětů a podobně.

Ať už jsou to řezné rány, popáleniny, odřeniny, rány po chirurgickém zákroku, škrábance, všechny zanechávají na těle nějaké stopy.

U mužů jsou tyto rány a jizvy mužné, avšak pro nás ženy jsou tyto jizvy neestetické ozdoby, kterých se chceme co nejrychleji zbavit. My jsme si posvítili na bylinky, které dokážou urychlit proces hojení pokožky, a tedy dokážou rychleji zahojit každou, i tu nejmenší, ránu. Které bylinky podporují hojení? Jak na hojení ran přírodními prostředky?

Podívejte se také: Infralampa a jej skvělé léčebné účinky, které musíš znát!

Heřmánek pravý

Zdroj: Depositphotos

TOP bylinky urychlující hojení ran:

1. Heřmánek pravý – skvělý pomocník na hojení ran

Známý pro své úžasné relaxační vlastnosti. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je navíc jednou z nejstarších léčivých rostlin známých lidstvu. Vysušené květy obsahují množství terpenoidů a flavonoidů, což jsou silné bylinné léky.

Dokonce studie prokázaly, že heřmánek obsahuje kortikosteroidy, díky kterým je hojení ran mnohem rychlejší. Nejlepší je využít sušený heřmánek - nasypejte ho do bavlněného sáčku, zalijte převařenou vodou a nechte chvíli louhovat.

Následně sáček vyjměte z vody, mírně ho vymačkejte a přiložte na postižené místo. Obvažte gázou a nechte působit. Alternativou také mohou být dostupné heřmánkové tinktury nebo přírodní masti.

Doporučujeme: První pomoc: Co dělat, když máme poraněný nehet?

 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Zdroj: Depositphotos

2. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) – bylina proti zánětům

Tato poměrně malá rostlina má protizánětlivé vlastnosti a je mírně antimikrobiální a má dezinfekční účinky. Svoji největší sílu prokazuje ve formě mastí, které si můžete vyrobit sami doma nebo si je můžete koupit v lékárně.

V takové formě ji můžete aplikovat na ránu (škrábance, kožní infekce a podobně) běžně jako jakýkoliv jiný krém nebo mast. Avšak, měsíček lékařský je určený i na vnitřní použití, hlavně na léčbu sliznic. Stačí, pokud si z čerstvých květů připravíte čaj – jedna šálka převařené vody a jedna polévková lžíce měsíčku.

 

Kostival lékařský

Zdroj: Depositphotos

3. Kostival lékařský (Symphytum officinale) – podpoří i zdravý proces hojení zlomenin

Které další léčivé bylinky mají hojivé účinky? Už samotný název této léčivé rostliny naznačuje, že dokáže zahojit rány. A skutečně, je to tak i ve skutečnosti. Kostival obsahuje látku nazvanou alantoin, která pomáhá buňkám růst rychleji, a tak zlepšuje hojení zlomenin, ale také napomáhá rychlejšímu zacelení ran či uzdravení popálenin.

Pokud se porežete, poškrábete nebo si způsobíte nějakou jinou ránu na pokožce, vytvořte si obklad z kostivalu lékařského.

4. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) – pomáhá ošetřit ránu

Řepík lékařský je tradiční léčivá rostlina, která se dlouhodobě využívá v lidové medicíně po celém světě, a to i na ošetřování ran a urychlení hojení. Jeho použití při léčbě ran je podpořeno jeho antiseptickými, protizánětlivými a hemostatickými (zastavujícími krvácení) vlastnostmi.

Tyto účinky jsou pravděpodobně způsobeny přítomností složek jako jsou alkaloidy, flavonoidy, taniny a esenciální oleje, které řepík obsahuje. Tradičně se čerstvé listy mohou přímo aplikovat na malá kožní poranění nebo škrábance. Listy se nejprve umyjí a jemně rozdrtí, aby se uvolnily účinné látky, a poté se aplikují na postiženou oblast.

Na přípravu výluhu se sušený nebo čerstvý řepík zaleje vroucí vodou a nechá se louhovat. Po vychladnutí se tento výluh může použít na čištění ran nebo jako obklad na zmírnění zánětu a podporu hojení.

Další bylinky na podporu hojení ran:

 • arnika horská
 • třezalka tečkovaná
 • kapsička pastýřská
 • alchemilka obecná (alchemilka žlutozelená)
 • devětsil lékařský
 • ýzop lékařský
 • jitrocel kopinatý
 • náprstník vzpřímený
Přírodní suroviny

Zdroj: Depositphotos

Další tipy na zlepšení hojení ran:

 • Med - skvělý způsob, jak urychlit hojení ran. Prý je dokonce účinnější než antibiotika! Med a jeho složky dokážou zničit většinu bakteriálních buněk a tak zabránit vzniku infekcí. Chcete-li nějakou ránu zahojit medem, nanesete ho na gázu a přiložíte na ránu. Díky enzymům začne uzdravovat poškozené tkáně.
 • Brambor - určitě jste si pomysleli, že je to nějaký výmysl. Ale není! Brambory obsahují látky, které dokážou zabránit vzniku infekce nebo zánětu kůže v okolí rány. Vytvořte si surový bramborový obklad ze strouhaného brambora. Ten přiložte na ránu a převažte obvazem. Obklad si ale nezapomeňte každé čtyři hodiny vyměnit.
 • Aloe vera (Aloe pravá) – Nesmíme zapomenout ani na rostlinu, která je nejúčinnější zbraní asi na všechno. Léčí popáleniny, řezné rány či škrábance. Jednoduše dužinu z této rostliny přiložte na ránu a nechte ji chvíli působit.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE