Poznáváme Velikonoční ostrovy: Proč vidět tento kout světa?

Pokud rádi trávíte svátky tematicky a máte co to v pokladničce naspořeno, můžete, pokud ne hned ty letošní, tak snad příští, svátky strávit na jediném místě, které se může Velikonocemi pyšnit po celý rok. Ne že by se zde neustále polévalo nebo hodováno, minimálně vám však sváteční náladu bude připomínat název těchto ostrovů. Letenku si zajistěte s cílem „někde v Tichém oceánu“, více než 3000 kilometrů od chilského pobřeží. Velikonoční ostrovy tak patří k nejodlehlejším ostrovům planety, přesto se v polynézském jazyku pyšní i názvem Pupík světa (Te-Pito-Te-Henúa). Místní si totiž údajně v minulosti mysleli, že zůstali na světě jen oni a že zbytek světa byl pohlcen.

Samotný Velikonoční ostrov má název Rapa Nui. V jeho okolí je 15 malých ostrovů, vzdálených od samotného Velikonočního ostrova do půldruha kilometra. Jeho jméno souvisí s časem jeho objevení, kdy zde v 18. století připlul nizozemský objevitel.

Doporučujeme přečíst: Domácí repelent proti klíšťatům: Nejúčinnější, který musíte mít v zásobě!

Seznamte se s Velikonočními ostrovy

Název Rapa Nui znamená také Velký Rapa, vymysleli to tahitští rybáři, kteří ostrov tímto odlišovali od Rapa Iti – tedy Malý Rapa, který se nachází asi 650 kilometrů od Tahiti. Velikonoční ostrov je nejen nejizolovanějším obývaným místem na Zemi, ale vyznačuje se dalšími pojmenováními, jako například zmíněný Pupík světa, Malý kousek země, Oči, které hledají do nebe nebo Kraj nebes.

Že se zde budete cítit jako na konci světa, o tom není nejmenších pochyb. V širokém dalekém okolí ostrova není nic kromě oceánských vod a oblohy nad vámi. Na druhé straně kouzelná příroda ve vás pocit, že jste snad v ráji, jen umocní. Ostrov je vulkanického původu, najdete zde útesy tvořené z červené lávy, mohutné skály, romantické zátoky, písečné pláže, vyhaslé sopečné krátery, sopečné jeskyně i jezera se sladkou vodou.

Doporučujeme přečíst: Jedlá soda – 11 způsobů, jak pomůže tvé kráse i zdraví

Rapa Nui

Zdroj: Depositphotos

Sochy na Velikonočních ostrovech

Na Velikonočním ostrově je příjemně teploučko po celý rok. Nejchladnějšími obdobími jsou měsíce červenec a srpen, kdy se teplota pohybuje kolem 19 °C. Naopak, nejteplejší je zde v lednu a únoru, ale neočekávejte nic tropického, jen teploty kolem 25 °C. Aby jste si nemuseli balit do kufru pláštěnku, deštník, nepromokavou bundu ani holínky, ostrovu se vyhněte během jarního období. V dubnu a květnu je zde nejvíce srážek. Nejsušší jsou naopak únor a listopad.

Co na ostrově vidět a navštívit? Kromě zmíněné krásné přírody je Velikonoční ostrov na celém světě známý vytesanými sochami, které postavili ostrované. Na ostrově jich můžete napočítat až okolo 300! Původně je archeologické výzkumy měly odhalit až do tisíce. Mnohé z nich zničily přírodní živly, včetně zemětřesení, dnes jsou již zrekonstruované. Sochy se v místním jazyce nazývají Moai, mají vážné tváře a jejich zrak směřuje buď na nebe nebo na oceán. Některé jsou dokonce vysoké až 10 metrů a jejich váhu odhadují na 90 tun. Sochy jsou opravdovou celosvětovou raritou, vytesané jsou ze sopečného kamene a hypotézy ohledně jejich vzniku se liší. Většina z nich ale směřuje k tomu, že sochy mají na svědomí Polynésané.

Sochy na Velikonočních ostrovech

Zdroj: Depositphotos

Kromě netradičních a místy až magických soch můžete na ostrově zažít ještě jednu atrakci, a to duhovou. Velikonoční ostrov díky své poloze můžete klidně nazvat i duhovým rájem. Po deštivých chvílích se totiž na obloze nerad a ne dvakrát, ale velmi často, objeví naráz i několik duh. Světelnost oblohy je totiž kvůli své zeměpisné šířce velmi vysoká.

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE